Foto: Shutterstock
Živý vánoční stromek? Proč ne!
V nádobě lze pěstovat běžný smrk, jedli nebo borovičku, dokud jsou mladé. Ovšem časem začnou v květináči trpět a rozhodně v něm nevydrží mnoho let pěkné, i když pravidelné zastřihování pomůže. Raději je však po několika letech přesaďte na zahradu. Pokud počítáte s následným pěstováním venku, můžete si pořídit jakoukoli běžnou sazenici. Jestliže si ale přejete pěstovat stromek v nádobě po mnoho let, zvolte zakrslý kultivar, který neporoste do výšky několika metrů. Poskytnete-li mu vhodné podmínky, v květináči vydrží dlouhá léta. A vybírat můžete mezi mnoha druhy a jejich varietami.
Jak vybírat při nákupu?
Stromek pěstovaný v nádobě by měl být při prodeji umístěn venku, nebo ve světlé a chladné místnosti. I on potřebuje dodržovat období vegetačního klidu. Měl by mít pružné větvičky, neopadávající jehličí, pěknou barvu. Pěstební nádoba musí být dostatečně velká – přesazování uprostřed zimy vhodné není. Vzhled plastového květináče jednoduše zamaskujete vhodným obalem, košíkem, dřevem. Tradičnímu smrku (Picea abies) již nejen v kategorii řezaných stromků, ale i těch v kontejnerových konkuruje kavkazská jedle (Abies nordmanniana), neboť je velmi pohledná a poměrně odolná. Narozdíl od naší domácí jedle bělokoré je již v mládí hustší, roste totiž pomalu. Vybírat však můžete i z mnoha dalších druhů smrků, borovic a také cypřišů či jalovců, pokud netrváte na zcela klasickém vzhledu, ale přejete si pěkně tvarovaný a hustý jehličnan.
Výběr zahradních kultivarů je obrovský a můžete je zakoupit v mnoha zahradnictvích nikoli přímo jako vánoční stromky, ale jako okrasné jehličnany. Důležitým vodítkem pro výběr je pak nejen budoucí výška, ale i tvar – pozor na to, že mnohé zakrslé kultivary mohou nabývat spíše tvaru koule či bochánku. Pokud si přejete kónickou siluetu, je třeba brát typ vzrůstu v potaz. Na výběr jsou rovněž různé odstíny jehličí – zelená může být jasná a světlá, tmavá a elegantní, se sivým nádechem. U jalovců, které jsou méně časté, ale velmi vděčné i jako vánoční stromky v květináči, dejte přednost druhům, které nepřenášejí zhoubnou rez hrušňovou. Patří mezi ně: jalovec obecný (Juniperus communis), jalovec šupinatý (J. squamata) a jalovec pobřežní (J. conferta). Vyhněte se jalovci čínskému, prostřednímu a chvojce.
Foto: Shutterstock
Nezapomeňte na aklimatizaci
Stromky v květináčích můžete zdobit i na zahradě, pokud je však přenášíte na Vánoce do obývacího pokoje, je třeba dodržet pár pravidel. Stejná platí pro stromky pěstované v květináči po dlouhá léta, i pro ty, které budete zjara vysazovat. Stromku byste měli alespoň týden či dva před Štědrým večerem dopřát aklimatizaci na chladném, ale bezmrazém světlém místě. Pokud venku panuje obleva, není tato příprava nutná. Ovšem pokud uhodí silné mrazy, stromku prospěje – teplota na přechodném místě by neměla překročit deset stupňů.
Tři dny bohatě stačí
Jestliže má stromek přežít zbytek zimy opět venku na zahradě, nenechávejte ho v teplém pokoji déle než tři dny. A pokud s vámi stráví pouze Štědrý večer, tím lépe. Záleží samozřejmě i na teplotě v místnosti, kde by měl být rozhodně co nejdále od topení. Vícedenní teplo může stromku narušit klidové období. Pokud se sto stane, nechte ho do jara na stejném místě, jaké sloužilo k aklimatizaci – tedy světlém, chladném, ale s teplotami neklesajícími hlouběji pod nulu. Stromek potřebuje také dostatek světla a vláhy – čím je tepleji, tím více. Substrát udržujte stále mírně vlhký. Květináč podložte miskou, vodu v ní však více než hodinu stát nenechávejte. Povrch můžete ozdobit mechem, a pokud napadne, tak rovněž sněhem, který stromek ochladí, a zároveň zavlaží. Relativní vlhkost vzduchu v místnosti by neměla být nižší než šedesát procent. Proto stromek často roste, nebo přímo pod něj umístěte zvlhčovač vzduchu. Poslouží i malý difuzér, který vyrábí jemnou mlhu.
Foto: Shutterstock
Hrnkový stromek venku
Pokud bude stromek v květináči žít celoročně na zahradě nebo na balkóně, na léto mu najděte vhodné místo. Jehličí by mělo být na plném světle, květináč by však neměl být vystaven slunečnímu úpalu. Nádobu můžete také zapustit do země – důležité je, aby se zemina v ní nepřehřívala a aby stromek nebyl v plném stínu, kde by se vytahoval. Zeminu pravidelně zalévejte, udržujte ji stále mírně vlhkou a pravidelně přihnojujte hnojivem pro jehličnany. Nebo do květináče vložte tablety, které živiny postupně uvolňují – i takové jsou přímo pro jehličnany k dostání. V zimě je třeba nádobu chránit proti promrznutí. Pomůže opět zapuštění do země, zahrnutí do kupky kompostu, nebo důkladná izolace z polystyrenu, bublinkové fólie, filcu, listí, slámy. S poklesem teploty bude stromek potřebovat méně vláhy, ale pozor, aby substrát zcela nevyschnul. Dokud roste, můžete stromek na jaře přesadit do o číslo větší nádoby. Využít lze substrát pro jehličnany či směs vyzrálého kompostu a písku nebo perlitu či vermikulitu, které ho provzdušní a vylepší vodní režim v nádobě.
Výsadba na zahradu a do lesa
Na prostorné zahradě můžete stromky v květináčích obměňovat a zjara vysazovat. Vysoké jehličnany dobře poslouží na severní straně pozemku, kde brzdí studený vítr, a přitom zbytečně nestíní. Stín je sice v horkém létě blahodárný, ale je třeba počítat s jeho budoucí velikostí. Stálezelené dřeviny stíní celoročně a omezují tak pěstební možnosti ve svém dosahu. Na rozdíl od většiny listnáčů je nelze jednoduše zkrátit, aniž by utrpěl jejich vzhled. Novou sazeničku si pak můžete zakoupit nebo také vypěstovat vlastní. Řízkováním se výsledku dočkáte dříve nežli při pěstování ze semene.
Foto: Shutterstock
Klasika ve stojánku
Ani řezaný jehličnan není hříchem, stejně jako jím nejsou květiny ve váze. A mnohdy je nejjednodušším a nejrychlejším řešením. Pokud si přejete stromek až do stropu, je řezaný jedinou možností. I o ten se však můžete dobře starat, aby se vám odvděčil dlouhou trvanlivostí, vůní a svěžestí. Smrk ztepilý bývá nejlevnější, vydrží však nejkratší dobu, jeho jehličí v teple rádo opadává. Má však klasický vzhled i vůni a pokud vám stačí na dny sváteční, poslouží dobře. Delší trvanlivost nabízí smrk pichlavý a bílý, vynikající hustými větvemi a atraktivními odstíny jehličí. Slušně trvanlivá je i douglaska tisolistá, jejíž lesklé, tmavozelené jehličí připomíná jedličku. Nepíchá a výjimečné je také svou svěží a intenzivní citrusovou vůní.
Královnou mezi vánočními stromky je co do hustého, souměrného vzhledu i trvanlivosti jedle kavkazská. Ani jedli bělokoré jehlice neopadávají, v teple však postupně blednou, což se u kavkazské jedličky nestává. Trvanlivostí i vůní vyniká také borovice lesní – její poněkud řidší větvoví vybízí k originálnímu zdobení. Hustší větvoví a mimořádně krásné jehličí nabízí borovice černá. Hedvábné jehličí má borovice vejmutovka, která je na černé listině invazních druhů – vytlačuje naše původní borovice. Ovšem jako vánoční stromek poslouží dobře a prořezávka, která ji z lesa odstraní, naší přírodě jen prospěje.
Jak ho udržet zelený?
Nejen druh stromku, ale i podmínky, které mu poskytnete, výrazně ovlivní jeho trvanlivost. Na rozdíl od řezaných květin sice vydrží bez vody mnoho dní, ovšem pokud mu ji dopřejete, bude svěží déle. Stojánek s nádržkou na vodu je užitečným vynálezem – i obyčejný smrček, pokud ho napojíte, vydrží svěží až dva týdny. A pokud do vody přidáte hnojivo pro pokojové rostliny (nejlépe se zvýšeným obsahem draslíku) bude trvanlivost ještě vyšší. Před vložením do stojánku z kmínku ostrou pilkou nebo nožem odřízněte asi 2 cm silné kolečko, aby se obnovila sací schopnost stromku.
Neolupujte ani neseřezávejte kůru po stranách, pravděpodobně byste narušili schopnost kmínku nasávat vodu a vést ji až k jehličí. Pokud stojánek se zásobníkem nemáte, nechte stromek napít alespoň předem. Dále životnost prodlouží nižší teplota – těsně u kamen nebo radiátoru není vhodné místo. Důležitá je i teplota při předchozím skladování, proto se stromky prodávají zásadně venku. Ani po přenesení domů ho nedávejte do tepla dříve, nežli ho budete potřebovat a zdobit. Lépe mu bude na zahradě nebo na balkóně, a nejlépe pak s kmínkem ponořeným do kbelíku s vodou. Síťový obal, kterým byl při prodeji ovinut, na něm můžete prozatím nechat – udrží pěkný tvar a sníží výpar vody.
Foto: Shutterstock
Kam se suchým stromečkem?
Pokud topíte dřevem, po usušení smrček poslouží jako výtečný podpalový materiál. Z kmínku naděláte polínka, větvičky pak nahradí lihové podpalovače, na rozdíl od nich nešíří nekalé zplodiny a krásně voní. Jehličí se hodí také jako mulč ke kyselomilným rostlinám. Anebo si na něm mohou pochutnat ovce, kozy a další zvířata – chovatelům stromkem uděláte radost, odebírají ho i některé zoologické zahrady a koutky. Musí však být ještě v dobrém stavu, šťavnatý a chutný.