Zbavte se kašle

Vleklý zánět průdušek je ošemetná věc – probíhá dlouhodobě nebo se často vrací. Jeho příčiny však můžete odstranit i sami!

Nejen u dětí se často setkáváme se zánětem průdušek, obvykle tím akutním. Je to poměrně časté onemocnění, jež postihuje dolní cesty dýchací (tedy průdušky), které vedou do obou plic. Pokud však nemoc včas nepodchytíte a nezačnete léčit, může dojít ke komplikacím – zápalu plic – nebo se může dostat do chronického stadia. Ani jedno není zrovna příjemné.

Akutní, anebo chronický?

Zánět průdušek neboli bronchitida může zpočátku vypadat jako běžné nachlazení – kašel, bolest na hrudi, dýchací potíže, zvýšená teplota. Ovšem příznaky jsou mnohem silnější než u klasického nachlazení, kdy jen kýcháte a čas od času zakašlete. Bývá nejčastěji způsoben viry či bakteriemi a vyznačuje se dráždivým, zpočátku suchým kašlem a bolestí na prsou. Nejčastěji se objevuje v zimě a často se vyvine po předchozím nachlazení či po virové infekci horních cest dýchacích, které jste nedoléčili. Projevy jsou typické – po dýchacích obtížích se začne obvykle tvořit hlen, který začne nemocný vykašlávat. Pokud není akutní zánět léčen, může přejít i do chronického stadia. Proto není dobré nemoc přecházet, ale naopak je třeba dopřát organismu klid na zotavení. Avšak i když dodržíte to, co vám řekl lékař, akutní forma zánětu průdušek obvykle ustoupí teprve po jednom až dvou týdnech. Nesnažte se tedy léčbu nijak urychlit, za případné následné komplikace to nestojí.

 

Vleklé potíže

Vracejí se vám stále záněty průdušek nebo trvají potíže déle než tři měsíce? Pak jste zřejmě adept na chronickou bronchitidu. Spíše než děti tato forma onemocnění postihne dospělé osoby, které se pohybují v prašném prostředí, znečištěném ovzduší nebo hodně kouří. Chronické onemocnění průdušek už není žádná legrace a pro nemocného s touto diagnózou to znamená, že nemoc již nelze zcela vyléčit, ale pouze léčbou ovlivnit průběh onemocnění, aby nedocházelo ke zhoršování.

Chronický zánět průdušek nelze přehlédnout. Projevuje se dlouhodobými problémy s dýcháním a úporným kašlem, který je suchý a dráždivý. Zejména u kuřáků se objevuje zvláště po ránu s vykašláváním hlenů zabarvených do hněda. Chronický kašel trvá po dobu několika týdnů až měsíců a může se opakovat několikrát do roka. Nemocný bývá také velmi unavený a zchvácený. Příčinou vleklého zánětu průdušek bývá působení cizích látek, které se do plic dostávají vdechováním. Jedná se například o prachová zrna, látky obsažené v cigaretovém kouři, různá rozpouštědla a ředidla. Čím déle tyto látky na buňky plicní tkáně působí, tím je poškození silnější. Je tedy celkem jasné, že chronickou bronchitidu vidíme hlavně u kuřáků a u lidí, kteří pracují v nevhodném prašném prostředí.

Co je chronická plicní obstrukční nemoc

O co byste se tedy měli snažit nejvíce? Pořádně vyléčit chronickou bronchitidu, protože jedině tak předejdete mnohem vážnějšímu onemocnění, kterým je chronická plicní obstrukční nemoc (CHOPN). Provází ji trvalé zadýchávání, celý organismus trpí nedostatkem kyslíku. A na tuhle chorobu se i umírá. CHOPN zhoršuje průtok plícemi a dochází k selhávání pravé srdeční komory. Objevují se otoky nohou, zvětšení jater a bledá až namodralá kůže a sliznice (cyanóza) způsobená snížením množství kyslíku v krvi. Dochází také k viditelnému hubnutí a celkové zchátralosti těla.

Skoncujte s kouřením!

Který kuřák to bude chtít poslouchat, že? Ovšem v případě dlouhodobého vleklého zánětu průdušek je na prvním místě odstranění příčiny. Změňte prostředí (pokud to jde), přestaňte kouřit a jezděte často na čerstvý vzduch, hlavně do hor nebo k moři. Dobrý účinek má i pobyt v solných jeskyních. Solná jeskyně je „vyrobena“ ze soli a pobyt v ní prospívá nejen průduškám, ale i duši. Prostředí v solné jeskyni napodobuje přímořské mikroklima a je bohaté na minerály a stopové prvky. Stačí dvě až čtyři hodiny a je to (prý) jako tři dny u moře. V případě dlouhodobých obtíží se doporučuje aspoň 10–15 návštěv. Také se při léčbě chronické bronchitidy podávají léky, které rozšiřují průdušky (tzv. bronchodilatancia), v některých vážnějších případech, kdy dochází k dechové nedostatečnosti, se aplikuje kyslík.


Tipy pro zmírnění potíží

Časté větrání a zvlhčování vzduchu v místnostech (vdechování teplého a dobře zvlhčeného vzduchu pomáhá při vykašlávání hlenů). Můžete použít zvlhčovače vzduchu nebo dejte na topení (v zimě) mokrý ručník či textilní plenu.

Hodně tekutin: Příjem velkého množství tekutin ředí hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Měli byste denně vypít aspoň 4–6 sklenic vody. Ideální je pít něco teplejšího. Nápoje s kofeinem nebo alkoholem působí močopudně, takže pozor na ně.

Fyzická aktivita: Ta samozřejmě až poté, co se uzdravíte, ale svižná chůze, plavání či kolo jsou jako prevence naprosto skvělé.

Nekuřte – to by mělo být prioritní, jakmile totiž přestanete kouřit, zvýšíte tak šanci na rychlejší vyléčení nemoci. Čím jste pak kouřili kratší dobu, tím jsou šance na úplné vyléčení větší.

Pozor na léky: Pokud kašlete a vykašláváte hleny, neužívejte léky, které kašel tlumí. Vaše dýchací cesty potřebují vyčistit, takže vykašlávání je potřebné.

Bylinkoví pomocníci


Jitrocel kopinatý
Plantago lanceolata

Brzdí záněty, uvolňuje hluboko usazené hleny a usnadňuje odkašlávání. Listy se sklízejí, ještě než rostlina začne kvést.

Čaj se připravuje zastudena, aby se v něm uvolnily léčivé slizovité látky: 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml studené vody a nechte stát alespoň 30 minut.

 


Břečťan popínavý
Hedera helix

Saponiny v něm obsažené uvolňují zatuhlé hleny v plicích a pomáhají je vykašlat. Také pomáhá uvolňovat křeče při astmatu a dávivém kašli.

Břečťanové léky (kapky, sirup) byste si kvůli mírné jedovatost i rostliny neměli připravovat sami, ale raději koupit v lékárně.

 


Prvosenka jarní
Primula veris

Rozpouští hleny usazené v průduškách a vedlejších dutinách, brzdí záněty a podporuje odstranění škodlivin z těla.

Na čaj: 1 lžičku byliny přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 


Sléz lesní
Malva sylvestris

Obsahuje v květech, listech a lodyhách velké množství slizových látek, proto pomáhá při dráždivém kašli a zánětech dalších sliznic – žaludku, střev či močového měchýře.

Na studený výluh: 1 lžičku sušených listů a květů zalijte 250 ml studené vody a nechte stát 2–3 hodiny.

 


Mateřídouška vejčitá
Thymus pulegioides

Díky éterickému oleji s karvakrolem a tymolem pomáhá udržet zdravé dýchací cesty.

Pro inhalaci: 2 hrsti sušené byliny můžete vhodit do umyvadla s horkou vodou a s ručníkem přehozeným přes hlavu vdechovat aromatickou páru.

 


Plicník lékařský
Pulmonaria officinalis

Obsahuje slizové látky, flavonoidy, rozpustnou kyselinu křemičitou, třísloviny a alantoin. Rozpouští hleny a usnadňuje jejich vykašlávání.

Na čaj: 1 lžičku květů a listů zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut. Můžete čaj osladit medem. Užívejte 3–4 šálky denně.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek