Zaujalo nás – ekologická kuchyně
Zahrádka za oknem
Využijte okenní parapety k pěstování vlastních bylinek a listové zeleniny. Petrželka, bazalka, pažitka, cibulová a česneková nať, máta, to všechno vám na parapetu bude pěkně růst. Můžete si vypěstovat i tzv. mikrogreens – mladé rostlinky řeřichy, rukoly, hořčice a dalších a pak si je přidávat do salátů, polévek nebo třeba na chleba s pomazánkou.
Bavlna místo igelitu
Chránit přírodu můžete i doma v kuchyni. Vybavte svou domácnost praktickými bavlněnými sáčky. Snadno si je ušijete a poslouží vám ke skladování ovoce, zeleniny, ořechů, pečiva nebo třeba sušených bylinek. Na jejich výrobu můžete zrecyklovat třeba staré bavlněné povlečení. Opatřete je tunýlkem se stahovací šňůrkou a ve spíži je snadno zavěsíte.
Dřevěný pomocník
Praktický odkapávač na nádobí nemusí být jen z plastu. K dostání jsou také dřevěné nebo bambusové, které poslouží stejně dobře, a navíc pěkně vypadají.
Kartáče z přírodních vláken
Kuchyňské kartáče, štětky, žínky, houbičky a další pomocníci na mytí a drhnutí nádobí se dělají i ze dřeva, celulózy a přírodních vláken. Běžně je zakoupíte v ochodech či na internetu, vyrábějí je i české firmy a nejsou vůbec drahé.
Ekologické mycí prostředky
Zbytečné chemie, která zatěžuje životní prostředí, a navíc příliš neprospívá ani našemu zdraví, se můžete zbavit i v kuchyni. K mytí nádobí lze používat i čistě ekologické prostředky, které zakoupíte například v obchodech, kde nabízejí sortiment „ekodrogerie“. Přípravek na mytí si ale také můžete vyrobit sami – 50 g přírodního mýdla najemno nastrouhejte, pomalu ho vmíchejte do 500 ml horké vody a když je mýdlo rozpuštěné, za stálého míchání přidejte 1 lžičku sody na praní. Vzniklý gel naplňte do vhodné lahvičky a můžete ho používat.