Foto: Shutterstock

Zasejte zeleninu rychle a jednoduše. Kam? Přímo na záhon

Připravit řádek, do něj nasypat semena, zakrýt… Přímé výsevy zeleniny jsou oproti předpěstování sadby jednoduché a rychlé. Které druhy lze takto pěstovat?

Přímo na záhon se vysévají především plodiny, které nesnášejí přesazování, tedy hlavně luskoviny a kořenová zelenina. U mnohých dalších druhů je tento způsob setí možný, nikoli však nutný. Zda ho máte zvolit, záleží na počasí, množství pěstované zeleniny i vašich plánech – třeba zda potřebujete úrodu rychle sklidit, protože plánujete místo v druhé polovině sezony ještě využít, nebo jestli tady může zůstat o pár týdnů déle. Na zahradách se zpravidla nějaký typ předpěstování volí, třeba na výsevním záhonku nebo v odkrytém pařeništi. Platí to hlavně pro různé druh salátů, kedluben a ostatní košťálové zeleniny, pekingského zelí a mangoldu.

Jednoduché, ale…

Pěstování z přímého výsevu sice vypadá jednoduše, ale chcete-li se dočkat bohaté sklizně, dodržujte tato pravidla:

• Včasná příprava půdy – potřebujete záhon s kyprou prohřátou půdou, bez velkých hrud, a ne moc mokrý. Po dlouhé zimě někdy bývá lepší termín výsevu posunout. Je důležité i to, aby byl povrch rovný, a semena tak po stranách nevystupovala při dešti nebo zálivce na povrch.

• Hnojení – v půdě musí být dostatek základních živin i organických látek, po výsevu už je nedoplníte. Sice můžete rostliny trochu přihnojit, ale základní živiny je třeba dodat do záhonu s předstihem.

 

Foto: Shutterstock

• Správný způsob výsevu – zvolte nejen vhodnou hloubku, ale řádky také dostatečně zahrňte a přimáčkněte dlouhým prknem. Tak se vytvoří kontakt semen s vlhkou půdou a ovlivní to rychlost i rovnoměrnost klíčení a vzcházení.

• Množství a typ semen – při přímém výsevu spotřebujete více semen než při přesném, kdy do sadbovače dáváte jedno či dvě. Množství lze trochu snížit pečlivým postupem, kdy je nenasypete do skupinek, ale do řídkých řádků. Pokud to lze, využijte mořené osivo, protože v půdě nemáte nad kvalitou rostlin takovou kontrolu jako v sadbovačích. Pokud se u nich objeví třeba padání klíčních rostlin, už jej prakticky nelze zachránit.

• Termín a kvalita jednocení – jednocení nechte na dobu, kdy bude jasné, které mladé rostliny jsou silné a perspektivní. Tento krok zajistí nejen jejich správný rozestup, ale i dobrý vývoj. Nejednotí se hrách nebo jiné luskoviny, kde je jednoduché díky velkým semenům dodržet doporučované rozestupy. Všechny ostatní druhy ano.

 

Foto: Shutterstock

Chraňte si ruce

Nejen při používání mořeného osiva byste si měli umýt po práci ruce a nikdy nejíst a nekouřit, aby se vám nedostaly do těla zbytky mořidla. Ochranné rukavice používá málokterý zahradník, protože s nimi ztrácí cit v prstech, a výsev tak není zcela přesný. Lze je ale nahradit jednorázovými chirurgickými rukavicemi, i když na ně se drobná semena zase často lepí.


Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek