Z trojúhelníků, obdélníků a čtverců lze sestavit nejrůznější vzory a ty pak použít na jedné pokrývce

Zábavný patchwork

Přehoz z kontrastních čtverců bavlněné látky vypadá na posteli půvabně. Stejně tak povlaky polštářů z drobnějších dílů oživí jednobarevnou pohovku nebo lavici.

Patchwork je textilní technika, při níž se sešívají malé, různě barevné kousky látek, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledná textilie může být použita samostatně, ale častěji, například u dek a přehozů, se podkládá rounem a další látkou a to vše se ozdobně prošije. Takto sešitý patchwork se nazývá quilt.

Patchwork se dá použít ledaskde, nejvíc mu to sluší na chalupě nebo ve venkovsky zařízeném bytě. S rustikálním stylem drobné i větší patchworkove vzory hezky ladí. Uplatní se na přehozech na postele, na dekách, na povlacích polštářů a sedáků, na závěsech, ubrusech i prostírkách, ale i na trojrozměrných předmětech, jako jsou košíky na pečivo, voňavé polštářky s bylinkami, obaly na knihy apod.

Zdánlivě složitý vzor je na šitínjednoduchý, jen je třeba znát správný postup

 

Nahlédnutí do historie

Patchwork je složenina z anglických slov „patch“ (záplata) a „work“ (práce), tedy „vyrobeno ze záplat“. Quilt znamená v angličtině „prošívat“ i „deka“. Asi nejstarší dochovaný patchwork pochází z Číny z 8. či 9. stol. Oblíbeným se stal v Anglii v 17. stol., kdy se používal především k výrobě přehozů a závěsů. Účelem bylo zužitkovat zachovalé částí starších látek. S novými osadníky se dostal na americké území. Patchwork a quilt je v poslední době opět velmi populární. Dnes se na něj používají většinou nové, speciálně pro tento účel navržené hustě tkané bavlněné látky.

Pouzdro na kapesníky je zdobeno ručně šitou aplikací

 

Čtverce, obdélníky, trojúhelníky

Zdaleka nemusíme sešívat jen čtverce do pomyslné šachovnice. Dalšími užívanými tvary jsou obdélníky, trojúhelníky a lichoběžníky, ale i tvary odvozené od kruhu. Výsledný efekt záleží na velikosti dílků a jejich kombinacích i na kombinování různých tvarů. Velkou roli hraje výběr barev a dekorů – stejný vzor tak bude vypadat pokaždé jinak. Při zajímavé barevné kombinaci bude i ten „obyčejný“, sestavený pouze ze čtverců, vyhlížet nádherně. Třešinkou na dortu je dekorativní prošívání.

Přehoz ze čtverců seskupených do takzvaných bloků

 

Textilní obrazy

Komu připadá přesně sešívání malých dílků z rubu příliš náročné, může zvolit jiný způsob. Na podkladovou látku dáváme kousky textilu rozmanitých tvarů a kvality i různě přes sebe a pak je svrchu prošijeme – buď u okraje hustým entlovacím stehem, nebo kousek od kraje rovným stehem. Dozdobit lze korálky, kousky krajek, výšivkou. Tento postup (jedná se vlastně o aplikace) se hodí především na textilní obrazy. Patchwork se dá šít ručně i na stroji, existuje mnoho vzorů a osvědčených postupů.

Detail z nástěnného obrazu Jihočeská architektura, aplikace jsou našity hustým entlovacím stehem (Mirka Kalinová)

 


Text: tvr; foto: Iva Tvrzová a Shutterstock

Další články

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

V posledních letech stoupá ve světě interiérového designu poptávka po udržitelných a přírodních materiálech. Jedním z takových materiálů, který si získal pozornost v oblasti dekorací pro domácnost, jsou jutové pytle. Ty představují výbornou volbu pro každého, kdo hledá způsob, jak do svého domova přinést kousek přírody a zároveň podpořit ekologicky šetrný životní styl. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek