Vznešené lilie

Patří k tradičně nejoblíbenějším a nejpůvabnějším okrasným květinám, které nesměly chybět na žádné venkovské zahrádce. Zkrášlete si jimi i tu svou.

Pěstují se celá staletí, a přesto si stále získávají srdce mnoha dalších vášnivých zahrádkářů, a také sběratelů. Z asi stovky známých druhů lilií jich na zahrádkách běžně pěstujeme sice jen několik, ale i tak máme možnost výběru ze široké škály tvarů, barev a velikostí. A co teprve když se k nim přidají tisíce vyšlechtěných kultivarů, to už člověk neví, jakou si pořídit dřív.

 

S čím je kombinovat

K dokonalému vzhledu letního záhonu postačí několik ostrůvků, přičemž do jedné skupinky nasadíme minimálně tři cibule. Najdou se však i takoví pěstitelé, kteří liliím věnují celé metry. V tom případě se vyplatí zkomponovat jednotlivé druhy a odrůdy tak, aby postupně nakvétaly co nejdelší dobu, tedy od května až do září. Lilie, ostatně jako všechny cibuloviny, necháváme přirozeně zatáhnout. Nepříliš vzhledné zasychající stonky skryjí vhodné sousedící rostliny, například okrasné trávy, vysoké zvonky, pryšce, stračky, turany (Erigeron), kohoutek věncový (Lychnis coronaria), perovskie nebo jednoleté krásenky či fenykl, které krásu liliových květů jemně podtrhnou.

Téměř všechny lilie můžeme vysadit do hlubokých květináčů a ozdobit si s nimi balkon, terasu nebo střešní zahradu. Množství variet nepřesáhne výšku 50 cm. A kdo má rád řezané květiny a váže z nich kytice, ocení trvanlivost lilií ve váze.

Lilium bulbiferum

 

Lilium maculatum

 

Lilium regale

 

Vůně až omamná

Nechat se unášet na obláčku liliové vůně patří k nejkrásnějším zahrádkářským zážitkům. Ale pozor, ne všechny lilie voní a ty, co voní intenzivně, mohou za nějakou chvíli vyvolat bolest hlavy, zvlášť pak v uzavřeném prostoru. A které lilie jsou nejvoňavější? Orientální a trubkovité hybridy. Z „orientálek“ se nejčastěji mluví o kultivaru ‘Star Gazer’ s velkými hvězdovitými, růžovočervenými květy s bílým lemováním a tmavými skvrnkami. U botanických druhů se podlamují kolena z lilie královské (L. regale) a lilie bělostné (L. candidum). Obě ve výšce 1 až 2 m nesou velké, zářivě bílé trumpety se zlatými prašníky.

Lilium martagon

 

Lilium oriental

 

Lilium pyrenaicum

 

Další oblíbené druhy

Lilium martagon – lilie zlatohlavá, jinak také zlatohlávek, od konce června nakvétá malými převislými turbánky v šeříkově růžové barvě. Druh L. martagon var. album kvete čistě bíle. Dosahuje výšky od 90 do 200 cm. Je-li spokojená, zplaňuje. Lilium lancifolium – lilie tygrovaná nabízí od pozdního léta oranžové, tmavě tečkované turbanovité nicí květy. Var. flaviflorum kvete žlutě. Pozoruhodný je kultivar ‘Flore Pleno’ s plnými květy, kterým chybí typické dlouhé tyčinky. Nevonnou lilii tygrovanou pěstujeme od ostatních druhů izolovaně, jelikož bývá nosičem chorob. Lilium pyrenaicum – lilie pyrenejská nese začátkem a uprostřed léta řídké hrozny vonících, citronově žlutých malých turbánkovitých květů s hnědými skvrnkami u jícnu a sytě oranžovými prašníky. Dorůstá do 1 m. Lilium leichtlinii – výrazný asijský druh s medově zlatými květy s nazpět otočenými okvětními lístky, které posévají kaštanově hnědé tečky. Tečkování perfektně ladí se stejně zbarvenými prašníky a stonky. Kvete od července do srpna ve výšce asi 75 cm.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek