Vratič obecný

Tanacetum vulgare

Ve starověku se této aromatické bylině přisuzovala schopnost učinit člověka nesmrtelným. Vratič má totiž výrazné antiseptické vlastnosti a používal se proto i při mumifikování mrtvých. Ve středověku nechyběl v klášterních bylinných zahradách. Přidával se i do jídla – například v Anglii do velikonočního pudinku. Mladé listy se také jedly smažené, podávané s horkou pomerančovou šťávou. Podle lidových pověr má vratič čarovnou moc – pomáhá k šťastnému návratu z cest domů, k vyléčení nevěry a návratu k milované osobě.

Vytrvalá bylina dorůstající výšky až 1,5 metru, má dřevnatějící oddenek, podlouhlé, střídavé, peřenosečné listy s pilovitými úkrojky. Květy tvoří malé terčovitě zploštělé zlatožluté úbory uspořádané do chocholičnaté laty.

Pěstování:

Vysévá se na jaře nebo rozmnožuje dělením trsů na jaře či na podzim, Velmi rychle se rozrůstá.

Užívané části:

Nať, listy a květ.

Pro ozdobu:

V sušeném stavu do kytic, velmi dlouho vydrží.

V domácnosti:

Svazek listů zavěšený v místnosti či ve skříni odpuzuje hmyz. Lze z něj také vyrobit postřik pro ochranu ovocných stromů.

Pro barvení:

Z květů lze vyvařením získat zlatožluté barvivo, z listů žlutozelené barvivo na vlnu.

V kosmetice:

Květy a listy se přidávají do relaxační koupele a pro napařování obličeje. Pozor, nehodí se pro citlivou pokožku.

Pro léčení:

Nálev se používá zevně při revmatických bolestech a jako obklad na modřiny a podlitiny. Rozhodně jej neužívejte vnitřně, rostlina může být i v běžných dávkách smrtelně jedovatá.

Jak využít vratič

Udělejte si z něj léčivou mast nebo tinkturu, nálev do koupele či postřik proti škůdcům nebo nepříjemnému hmyzu.

Přírodní postřik z vratiče proti padlí, rzi, mšicím i mandelince

300 až 500 g čerstvých rostlin (nebo pouze květů) nebo 30 g sušených přelijte 1 litrem vroucí vody a nechte vyluhovat. Roztokem můžete preventivně před vyrašením stříkat jabloně proti padlí. Po odkvětu postřik 1x týdně opakujte, ale roztok zřeďte v poměru 1:3. Vratičový koncentrát můžete využít i k boji proti vlnovníku rybízovému, ostružinovému, malinovníku šedému, pilatce běloskvrnné, mšicím, mandelince bramborové a také proti rzím.

Nálev do koupele

Pomáhá při revmatické artritidě. Doba koupele by však neměla přesáhnout čtvrt hodiny. U citlivější pokožky může způsobit její podráždění.
5 lžic nati vratiče přelijte 500 ml vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Poté nálev přidejte do koupele.

Mast z vratiče na revma

100 g sádla nebo masťového základu rozehřejte, přidejte dvě hrsti nakrájených čerstvých listů nebo květů vratiče a nechte asi 2 dny odležet. Občas můžete směs rozehřát a promíchat. Po dvou dnech rozehřátou mast sceďte, přelijte do kelímku s uzávěrem a uchovávejte v lednici.


Tinktura z vratiče

Budete potřebovat

  • 100 g čerstvého vratiče
  • 500 ml 40–45% alkoholu (např. vodky)

Nakrájený čerstvý vratič dejte do sklenice, zalijte alkoholem, uzavřete a dejte na 7–14 dní na tmavé místo. Každý den sklenici protřepte. Hotovou tinkturu sceďte přes plátýnko do tmavé lahve. používejte ji zevně při revmatických bolestech nebo jako repelent proti hmyzu, včetně klíšťat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek