Veselé kohoutky

Kohoutky patří mezi méně obvyklé trvalky, které bývají v zahradách často opomíjené. Je to škoda, protože se zpravidla velmi snadno pěstují a místu dodají na pestrosti.

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria)

Patří mezi velmi odolné trvalky. Má šedavě stříbrné listy s jemnými chloupky. Jednotlivé sytě karmínové květy se objevují od června až do mrazů. Množí se snadno samovýsevem, uchytí se také ve spárách.

Tipy pro pěstování: Vyhovují mu sušší slunná a stanoviště s výživnou a propustnou zeminou, která může být i kamenitá. Roste i na přímém slunci, vhodný je na zelené střechy.

 

Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica)

Tento kohoutek vyniká kulovitými květy v ohnivě červené barvě, lze jej využít i k řezu. Tvoří vyšší robustní trsy. Po odkvětu a seříznutí se na konci léta objevují další, třebaže menší květenství. Množí se ze semen, dělení trsů není snadné.

Tipy pro pěstování: Nevysazujte jej do volného prostoru nebo na kraj záhonu, protože se vylamuje a rozklesává. Potřebuje běžnou zahradní půdu, přiměřenou zálivku, snese i sušší místa.

 

Kohoutek smolnička (Lychnis viscaria)

Tento kohoutek se nejčastěji pěstuje jako zajímavá skalnička. Kvete růžově nebo fialově, šlechtěné kultivary bývají plnokvěté. Dorůstá do výšky kolem třiceti centimetrů, listy tvoří kompaktní, často přízemní trsy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje propustnou chudou a kyselou půdu na slunci, proto se mu daří třeba ve vřesovištích. Nevadí mu delší období sucha, vystačí si jen s vodou ze srážek.

 

Kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi)

Zahradní kultivary kohoutku lučního bývají plnokvěté, laty dorůstají až do osmdesáticentimetrové výšky. Růžové květy, které se objevují od května do srpna, jsou velmi jemné. Aby vynikly, vysaďte kohoutek vedle rostlin s výraznými listy.

Tipy pro pěstování: Jako trvalka vlhčích luk potřebuje více vody, může být i v okolí vodních ploch nebo v mokřadech. Nehodí se naopak na suchá místa a přímé slunce.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek