Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Lopuch větší

Arctium lappa

Lopuch je mohutná a silná dvouletka se silným kořenem sahajícím do hloubky sedmdesát centimetrů. Přízemní listy mohou mít délku až padesát a šířku i čtyřicet centimetrů. Tento plevel často roste na smetištích, rumištích a kolem cest. V lidovém léčitelství se lopuch používá na kožní nemoci, k posílení vlasů, při nadměrném pocení, ekzémech a pomáhá vylučovat škodlivé látky z organismu. Sušený kořen lopuchu bývá součástí čajových směsí, které se pijí při léčbě cukrovky.

 

 

 

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

Jitrocel kopinatý najdete na loukách a v trávnících, kolem silnic i v parcích. Rostlina se dožívá až dvanácti let, za tu dobu dorůstá do velikosti i několik desítek centimetrů. Dlouhé a úzké listy, které mají léčivé účinky, jsou většinou uspořádané do několika přízemních růžic. Výtažky z jitrocele se používají na léčbu horních cest dýchacích a na odhlenění. Proti kašli si uvařte čaj z jedné lžičky byliny a šálku vody. Na krevní výrony, popáleniny a opruzeniny, včelí nebo vosí bodnutí se přikládají obklady z čerstvých pomačkaných listů.

 

 

 

Řebříček obecný

Achillea millefolium

Tato nenáročná trvalka dává přednost sušší písčité nebo kamenité půdě. Proto řebříček najdete na mezích, loukách, polích, rumištích i u cest. Léčivé účinky má nať nebo květy, které se sbírají ještě před plným rozevřením. Čaj připravíte tak, že dvě lžičky sušeného řebříčku dáte do šálku a zalijte horkou vodou, pijete ho postupně během dne. Pomůže při žaludečních potížích, průjmech a nadýmání i při menstruačních bolestech. Pozor ale na to, že je řebříček ve větších dávkách jedovatý! Odvar je vhodný i na ošetření hnisajících ran, ekzémy, popraskané ruce nebo jako kloktadlo.

 

 

 

Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla

Heřmánek pravý roste nejen na rumištích, ale i kolem cest a silnic. Jen pozor, abyste ho nezaměnili s neléčivým rmenem. Ten nejenže nevoní, ale především nemá vyklenutý žlutý střed. Sušené květy heřmánku působí protizánětlivě, dezinfekčně a také uvolňují křeče. Odvar pijte při chřipkách, žaludečních a střevních potížích nebo průjmu. Pro vnější použití si připravte obklady a koupele, které pomohou s těžko se hojícími ranami, popáleninami a poslouží k vyplachování očí a úst.

 

 

 

Pelyněk černobýl

Artemisia vulgaris

Pelyněk se vyskytuje v místech s půdou bohatou na dusík. Jde o plevel, který najdete kolem cest, na rumištích a náspech i v křovinách. Kvetoucí nať má léčivé účinky, pomůže při nespavosti, gynekologických potížích, dezinfikuje trávicí soustavu a ničí střevní parazity. Tato rostlina také výborně odpuzuje hmyz, stačí nať zapálit nebo ji přihodit na doutnající uhlí po grilování. Pelyněk poslouží i jako koření při přípravě hovězího, drůbežího a skopového masa, ale na to je lepší pelyněk kozalec známější pod jménem estragon.

 

 

 

Smetánka lékařská

Taraxacum officinale

Smetánku lékařskou neboli pampelišku považují zvlášť majitelé intenzivně pěstovaných trávníků za nechtěný plevel. Roste i na loukách, kolem cest, kvete od dubna do června a někdy znovu na podzim. Léčivé účinky mají nejen květy, ale i kořen a listy – z těch mladých si klidně připravte salát. Rostlina obsahuje vitamíny, vápník i železo. Pomáhá při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Pokud si při trhání ušpiníte ruce mlékem této rostliny, umyjte je octem či citronovou šťávou. Špína zmizí.

 

 

 

Pýr plazivý

Elytrigia repens

Pýr patří mezi rostliny, kterým se daří téměř všude. Vyhovují mu půdy písčité, i těžké, zásaditých nebo kyselé, snáší i mírné zasolení. Má až dvoumetrové kořeny, kterými čerpá vláhu i ze spodních vrstev. Kvůli jejich délce pýr jen tak jednoduše z místa nevyrýpnete. Snadno ale získáte množství léčivých oddenků, které je třeba po vykopání očistit a zbavit zelených částí. Ještě čerstvé je rozmačkejte. Uvařit z nich můžete čaj, který pomáhá při onemocnění ledvin a močových cest. Bylina se hodí i k léčbě revmatismu nebo cukrovky.

 

 

 

Kokoška pastuší tobolka

Capsella bursa-pastoris

S kokoškou se setkáte na rumištích, polích, zahradách a také na cestách, nevadí jí, pokud po ní šlapete. Sbírá se celá nadzemní část, z níž si připravíte odvar, který působí močopudně, pomůže i při ošetření ran, kožních vyrážek a ekzémů. Semena této rostliny lze použít místo tymiánu či hořčice. Jen pozor, ve velkém množství je jedovatá!

 


Text: red; foto Shutterstock

Další články

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek