Foto: Shutterstock

Ochraňuje půdu a udržuje rovnováhu: Hmyz, který byste si měli na zahradě hýčkat

Jsou malincí, ale dokážou udělat velkou práci. Pomohou vám ochránit úrodu, aniž byste museli používat nebezpečné chemické prostředky. Seznamte se s užitečnými hmyzími pomocníky.

Slunéčko (nejen) sedmitečné

Tento půvabný brouk je známý svou zálibou v pojídání mšic. Berušky kladou vajíčka na spodní stranu listů rostlin napadených mšicemi. Dravé larvy po vylíhnutí spořádají až tisíc mšic, než se zakuklí. Dospělí brouci, jsou obvykle červení s tečkami, ale mohou být i bez nich. Další druhy slunéček také hodují na červcích a sviluškách, zatímco některé druhy požírají mycelia hub, jako jsou rzi a padlí. Podpořte slunéčka na své zahradě zimními úkryty, jako jsou kupky listí a klestí, staré trávy nebo zamulčované záhony. Připravit můžete i dřevěné krabičky vystlané suchým mechem nebo senem.

 

Foto: Shutterstock

Škvoři pracují za tmy

Škvoři, i když nejsou tak atraktivní, také účinně likvidují mšice. Tito noční lovci se rádi schovávají do temných škvír. Pokud jim vytvoříte příjemný úkryt, přemístíte je snadno kam potřebujete. Obydlí pro ně můžete vytvořit z hliněného květináče naplněného suchým senem nebo slámou, který zavěsíte dnem dolů. Škvoři se také rádi usadí v hmyzích hotýlcích, které jsou vyplněné slámou nebo klacíky.

Střevlíci, drabčíci a páteříčci?

Na zahradě může kromě slunéček prospívat i řada dalších masožravých brouků. Draví střevlíci požírají housenky a plže, někteří loví i mandelinky. Daří se jim pod štěpkovým mulčem nebo v trouchnivém dřevě starého pařezu. Larvy páteříčků mají podobný jídelníček, zatímco dospělí brouci se živí pylem. Drabčíci loví především larvy much. Nalákáte je bujně zarostlým koutkem zahrady s keři a popínavými rostlinami, kupkou klestí nebo kamenů.

 

Foto: Shutterstock

Plaší pavouci umí překvapit

Ve skrytu zahrady může pavouků přebývat mnoho druhů a každý pomáhá lovem jiné potravy. Dohromady udržují přírodní rovnováhu a nedovolí přemnožení toho či onoho druhu bezobratlých, ať už se z našeho pohledu jedná o škůdce, nebo ne. Do svých pavučin kromě much lapají i mšice a mery. Ne všichni pavouci však tkají sítě. Například drobounké skákavky likvidují miniaturní larvy obalečů tak, že je překvapí skokem ze zálohy. Stejně jako brouci, i pavouci najdou útočiště v zahradní divočince, v zamulčovaných výsadbách, v květinové louce či v korunách stromů a keřů.

 

Foto: Shutterstock

Dravé ploštice udržují rovnováhu

Ač se to někdy bezděky stane při sklizni ovoce, většiny ploštic byste se neměli dotýkat – v obraně totiž velmi nepříjemně zapáchají. Dravé druhy však výrazně přispívají k přirozené rovnováze zahrady. Silným bodcem vysávají rozmanité bezobratlé živočichy i jejich larvy, housenky a vajíčka. Mezi nejnápadnější dravé ploštice patří zákeřnice červená, přes její zářivý vzhled a až dvoucentimetrovou velikost ji však často nespatříte. Schovává se totiž v květinových loukách i v prosluněných trvalkových záhonech, které chrání před útokem býložravých bezobratlých.

Užiteční parazité

Nejen lovem mohou drobní hosté pomáhat. Sotva půl centimetru velký lumčík žlutonohý zlikviduje hned několik mnohem větších housenek běláska zelného najednou. Dlouhým kladélkem naklade přímo do jejich těla vajíčka a vyvíjející se larvy svou hostitelku poté postupně zahubí. Kukly lumků se nacházejí často v blízkosti pozůstatků housenky – pozor, abyste je omylem nepovažovali za vajíčka běláska. Drobní mšicomaři zase podobným způsobem parazitují na mšicích. Zatímco larvy lumků, lumčíků i mšicomarů znamenají zkázu pro housenky, dospělí se většinou živí pylem a nektarem. Přivábí je květinová louka, nektarodárné trvalky, kvetoucí keře.

 

Foto: Shutterstock

Pestřenky loví, než dospějí

Vypadají jako malé napodobeniny vos, ve skutečnosti však jde o bezbranné mouchy, které jen chytře využívají špatné pověsti žlutočerných pruhů. Od vos je snadno rozeznáte nejen díky menšímu vzrůstu, ale i podle letu – často se zastaví ve vzduchu jako vrtulník, chvíli se rozmýšlí a pak střelhbitě vyrazí jiným směrem. Dospělé pestřenky, kterých můžete na zahradě potkat vícero podobných druhů, se živí pylem a nektarem. Jejich larvy se však řadí mezi vyhlášené lovkyně mšic, jediná jich dokáže zlikvidovat stovky, než se promění v dospělce. Když dospěje v létající barevnou mušku, uvítá podobnou hostinu jako dospělí lumci a lumčíci. Navštěvuje všechny květy, které poskytují nektar a pyl.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články