Už teď myslete na trvalky

Trvalky patří k nejvděčnějším zahradním rostlinám. Za nepříliš náročnou péči se odmění záplavou květů, leckdy i vůní, a hlavně rostou na zahradě téměř napořád.

Spolu s dřevinami tvoří trvalky základní strukturu zahrady a uplatní se na suchém prostranství, pod stromy, u vody nebo ve skalce, v souvislém porostu, jako obruby i solitéry. Mají zkrátka mnohostranné využití.

Osazovací plán

Prim hrají samozřejmě v trvalkovém záhoně. Jeho výsadbu plánujte tak, aby na něm po celou vegetační dobu něco kvetlo. Při ladění barev a tvarů rostlin vám pomůže kalendář doby květu, který nechybí v žádné kvalitní knize pojednávající o trvalkách. Najdete v něm nejen informace, kdy která rostlina kvete, ale také jakou barvou a v jaké výšce. Do přední části záhonu se obvykle vysazují polštářovité nebo nízké trvalky či kultivary, které mohou růst i ve skalkách. Za tento lem patří středně vzrůstné druhy, mezi něž ale mohou prorůstat i trvalky z přední řady nebo naopak vyšší solitéry. Zadní okraj je vyhrazen nejvyšším trvalkám, keřům a zakrslým dřevinám. Právě dřeviny často tvoří kostru výsadby. Barvu a jas vnesou do porostu vhodně vybrané letničky a dvouletky, různorodost zase traviny s kapradinami. Zjara se o barevnost záhonu postarají cibuloviny vysazené nejlépe ve skupinách.

Příprava půdy

Půdu k výsadbě vyberte propustnou. Pořádně ji zkypřete, pro větší trvalky až do hloubky dvou rýčů, protože rostliny v ní porostou mnoho let, pečlivě vytrhejte plevel a doplňte vyzrálým kompostem. Při sázení ponechte jednotlivým trvalkám dostatek místa, aby se mohly rozrůstat nad zemí i pod ní.
S výsadbou trvalek je nejlepší začít už na podzim. Tehdy můžete také příliš se rozrůstající trvalky dělit a přesadit na nová místa. Pouze u rostlin kvetoucích na podzim raději počkejte s výsadbou a přesazováním až na jaro. Pokud jste ale na podzim zaváhali, nevadí, vysaďte trvalky v nadcházejícím jaře, maximálně letos nepokvetou.

Výběr rostlin

Kromě barvy a doby květu a výšky rostliny zohledněte při volbě druhu, které trvalky se hodí na výsluní nebo naopak do stínu.
Slunce miluje řada trvalek. K nejznámějším náleží denivka, kopretina, krásnoočko, hvězdnice, kokarda, hlaváč, chrpa, jirnice, mák, mnohokvět, orlíček, pivoňka, plamenka, řebříček, stračka, šuškarda, třapatka nebo lupina a další.
Stínomilných trvalek je méně. Patří mezi ně například čemeřice, bohyška, kakost, kontryhel, plicník, srdcovka nebo škornice a jiné. Vysazují se nejčastěji pod keře, stromy a do jejich obrub.

Občasná péče

Po odkvětu odstraňujte zbytky květů, aby se rostliny nevyčerpávaly tvorbou semen. Některé druhy je vhodné po odkvetení seříznout, mnohdy je to přiměje znovu vykvést.
Je-li to nutné, přihnojujte trvalky jednou za rok vyzrálým kompostem. Pokud použijete průmyslová hnojiva, nepřehnojte je dusíkem – přerůstaly by, rozklesávaly se, málo kvetly, byly méně odolné proti chorobám a škůdcům a v zimě vymrzaly.
K závlaze trvalek obvykle postačí srážky – déšť, sníh a rosa. Pouze v prvním roce po výsadbě a během sušších období rostliny zalévejte. Množstevní nároky mají jednotlivé druhy odlišné, vždy se ale snažte používat dešťovou vodu.
Trvalkový záhon průběžně odplevelujte. Důležité je to zejména před výsadbou a pak po ní, dokud se rostlinný porost zcela nezapojí.
V zimě hrozí trvalkám holomrazy, proto je chraňte chvojím nebo vrstvou listí. Na jaře tuto přikrývku odstraňujte postupně, aby nedošlo k poškození rostlin slunečními paprsky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek