Foto: Shutterstock

Upcyklované textilní doplňky potěší vás i přírodu

Recyklace a upcyklace se stávají stále důležitějšími tématy ve světě plném výzev spojených s udržitelností. Podívejte se, jak můžete doma upcyklovat a zlepšit tak své nejbližší okolí.

Co je upcyklace?

Zatímco recyklace snižuje odpad a šetří přírodní zdroje, upcyklace posouvá tento koncept na novou úroveň tím, že transformuje starý materiál na něco nového a funkčního. Tentokrát se zaměříme na upcyklaci staršího textilu, abychom vám přinesli inspiraci, jak ho proměnit na nové doplňky do domácnosti.

Jaký textil je vhodný?

V každé domácnosti se najde spousta starého, obnošeného a nevyužívaného textilu, který jen zabírá místo ve skříních. Tak proč ho nepřetvořit v užitečné doplňky? Ideální jsou stará trička, džíny, závěsy, povlečení, svetry či zbytky pletacích přízí. Tyto materiály nabízejí širokou škálu možností pro tvorbu originálních a udržitelných doplňků.

 

Foto: Shutterstock

Co vše lze vyrobit?

Výčet užitečných doplňků výrobků, které si můžete doma vlastnoručně vytvořit ze staršího textilu, je velmi obsáhlý. Pro inspiraci přinášíme několik tipů:

  • Polštáře: Vytvořte si originální polštáře ze starých triček, košilí, závěsů či zbytků přízí které již nepoužíváte.
  • Přehozy: Z různých kusů textilu můžete ušít, uháčkovat nebo uplést pestré přehozy na pohovku nebo postel.
  • Prostírání: Zkrášlete svůj jídelní stůl praktickým prostíráním, které si můžete ušít či uháčkovat.
  • Tašky a taštičky na drobnosti: Zbytečné látky se mohou stát praktickými a stylovými taškami pro každodenní používání.
  • Nákupní tašky: Nahraďte jednorázové plastové tašky vlastními, vyrobenými z recyklovaných látek.
  • Koše a košíky: Vytvořte stylové látkové koše pro skladování hraček, prádla nebo drobností.
  • Koberce a podložky na stůl: Nastříhejte přebytečné látky na proužky a vytvořte z nich koberce nebo podložky na stůl.

 

Foto: Shutterstock

Využijte, co máte a umíte

Abyste ze starých textilních kousků vytvořili nové, nemusíte se učit nové postupy. Využijte techniky, které už ovládáte – háčkování, pletení či šití se vám při upcyklaci textilu bude hodit.

  • Patchwork – je ideální pro zužitkování starších látek, například povlečení, závěsů, potahů, košil a podobně, ze kterých můžete vytvořit něco nového. Z vysloužilých kousků odstřihněte poškozené části a ty zachovalé nastříhejte na menší čtverce, obdélníky či jiné geometrické tvary, se kterými se dobře pracuje a můžete z nich skládat nejrůznější zajímavé vzory. Pak už je stačí jen sešít do konečné podoby výrobku. Můžete použít šicí stroj neboje sešít v ruce. Technika patchworku se hodí například pro výrobu polštářů, přehozů, prostírání, tašek či malých taštiček na drobnosti.
  • Háčkování – tato oblíbená technika se hodí například pro zpracování vyřazených triček. Z nich je možné si vytvořit přízi (tričkovinu), ze které si můžete uháčkovat rozmanité užitečné doplňky, například podložky, koberečky, košíčky a další předměty.
  • Staré džíny – pevná džínovina je perfektní materiál pro výrobu tašek, kabelek, batůžků a dalších doplňků, které využijete při cestování, nakupování či trávení volného času. Můžete z nich také využít jen části – například kapsy – a našít je třeba na tašku ušitou ze staršího závěsu. pevnější lemy či pásek se zase hodí jako ucha.
  • Hračky – máte doma spoustu zbytků pletací příze, staré svetry, které lze rozpárat nebo zbytky látek? Udělejte radost dětem a vyrobte jim z nich hračky, které si zamilují!
  • Vyšívání – nejen šití, ale i vyšívání může přijít ke slovu při zpracování staršího textilu. Dozdobte své výrobky výšivkou podle vlastního vkusu a dodejte jim tak šmrnc a jedinečnost.

 

Foto: Shutterstock

Upcyklace textilu není jen o tvorbě krásných věcí, ale představuje také důležitý krok směrem k udržitelnějšímu životnímu stylu. Vytvářením nových doplňků z již existujících materiálů nejen snižujeme množství odpadu, ale také přidáváme jedinečnost a příběh do našich domovů. Navíc tímto způsobem můžeme dosáhnout krásného a funkčního zařízení domácnosti, aniž bychom zatěžovali naši planetu. Tak pojďme společně tvořit a přispívat ke zdravějšímu životnímu prostředí!


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek