. foto Shutterstock

Třapatkovky zkrášlí každou zahradu

Nejen široká nabídka krásných barev a nádherných odrůd, ale i nízké nároky na pěstování a odolnost vůči suchu dělají z třapatkovek stále oblíbenější květiny. Hodí se jak do venkovských, tak moderních minimalistických zahrad.

Ačkoli třapatkovky (Echinacea purpurea) pocházejí ze Severní Ameriky, v evropských zahradách se pěstují desítky let. Z původních druhů se podařilo vyšlechtit celou řadu nádherných odrůd v mnoha barvách a se zajímavými květy, které mohou být plné nebo dokonce patrové – ty dostaly jméno podle typických londýnských autobusů ´Doubledecker´.

 

Do venkovských i moderních zahrad

Třapatkovky se velmi snadno množí a také pěstují. Dobře rostou vedle jiných trvalek a hodí se jak do přírodních zahrad, tak – pokud vysadíte jedinou odrůdu – i do elegantního minimalistického stylu. Zde majitelé ocení jejich bohaté a dlouhé kvetení i to, že u nižší odrůdy, jako je například ´Alba´, listy až k zemi zakrývají stonky.

Rostliny pocházejí ze stepních oblastí. Aby krásné kvetly, potřebují především dostatek slunce a také humózní, přiměřeně vlhké místo. Kvalitní půdy jim stačí jen několik centimetrů, nekoření nijak hluboko. Mohou růst i na navážce, pokud je smíchaná s kompostem. Třapatkovka tvoří volnější trsy i dost okolních povrchových kořenů, proto se snadno množí. Ideální dobou je říjen, kdy už odkvétá. Byť tvoří hodně semen, pro množení se nehodí – mladé rostliny si v další generaci nezachovají barvy ani jiné vlastnosti původních rodičů.

Green Envy. foto Shutterstock

 

Harvest Moon. foto Shutterstock

 

Sunset. foto Shutterstock

Odrůdy klasické i netypické

Jako klasickou lze označit mohutnou bohatě kvetoucí odrůdu ´Magnus´ s krásnými vysoko vyklenutými středy a sytě růžovými květy, která dorůstá do výšky až metr a půl. O něco nižší jsou ´Prairie Splendor´, ´Pink Parasol´ či ´Rubinstein´ a mezi nejnižší druhy se řadí ´Baby Swan Pink´.

Velmi oblíbené a žádané jsou i plné květy, které najdete nejen u ´Doubledeckeru´, ale i nádherné růžově kvetoucí ´Pink Double Delight´, ´Bon Bon´, ´Secret Romance´ či nízkého ´Piccolina´. Nezapomenutelný je i ´Razzmatazz´, kde bohaté středové kvítky ty obvodové otáčejí kolmo k zemi. Ze žlutých a oranžových odstínů upoutají nejen jednoduché květy odrůdy ´Sunset´, ´Sunrice´, ´Harvest Moon´ a ´Big Kahuna´, ale i plnokvěté ´Secret Lust´, ´Hot Papaya´, ´Secret Glow´, ´Lemon Drop´ či lososová ´Marmelade´. Výraznou korálovou barvu mají ´Somrero Salsa´ či ´Eccentric´.

Coconut Lime. foto Shutterstock

 

Magnus. foto Shutterstock

 

Sombrero Hot Coral. foto Shutterstock

Zájem zahradníků vzbuzují také odrůdy v netradičních odstínech, jako je ´Green Envy´ s neobvykle širokými dvoubarevnými jazykovými kvítky, ´Virgin´ či ´Green Eyes´, jejichž středy jsou více či méně zelené. Bíle kvetou jak klasické decentní odrůdy ´Alba´ či ´White Swan´, která se hodí všude, tak i ´Coconut Lime´ s limetkově zelenavým plným středem. Plné bílé květy nabízí také ´Milkshake´ či ´White Double Delight´.

Šlechtitelé si hodně slibují i od odrůd vznikajících z původních amerických druhů, jako je E. pallida, E. paradoxa či E. tennessensis, pro které jsou typické třeba vysoký vzrůst či dolů splývající obvodové kvítky.

Třapatkovky se hodí i jako rostliny vhodné k řezu. Květy můžete dát do vázy ještě dříve, než se zcela vyklene střed. Anebo se také dají využít pro suchou vazbu – to je odstřihněte hned, jak odkvetou okolní jazykovité lístky.

Delicious Candy. foto Shutterstock

 

Supreme Cantaloupe. foto Shutterstock

 

Razzmatazz. foto Shutterstock

Pro společné pěstování

Pokud vysazujete třapatkovky do trvalkového záhonu, zvolte k nim další druhy pocházející ze stepních oblastí. Patří mezi ně zavinutka (Monarda), třapatky (Rudbeckia nitida, R. fulgida, R. hirta) či krásnoočko (Coreopsis). Vybírat můžete i mezi travinami, které jsou nejhezčí právě koncem sezony jako ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) či proso latnaté (Panicum virgatum). Z dalších rostlin lze doporučit třeba máčku (Eryngium) či bělotrn (Echinops). Dříve se často třapatkovky pěstovaly společně s plamenkou latnatou (Phlox paniculata), můžete to zkusit, ovšem jen na vlhčích místech, plamenky potřebují více vody.

Big Kahuna. foto Shutterstock

 

Třapatkovky vypadají krásně i v kombinaci se střapatými hlavičkami bělotrnu kulohlavého. foto Shutterstock

 

Aby krásné kvetly, potřebují dostatek slunce a humózní, přiměřeně vlhké místo. foto Shutterstock


Třapatky, nebo třapatkovky?
Jménem třapatkovka nachová se označuje známá Echinacea purpurea, ovšem dříve se takto říkávalo třapatce, tedy rostlině z rodu Rudbeckia, která má vždy vystouplý černý nebo tmavý hladký střed úboru. Ten je u třapatkovek rezavý, okrový nebo zelenavý. Protože se tyto dva české názvy zaměňují, velmi často se pro označení těchto dvou květin používají názvy latinské, byť počeštěné – tedy echinacea nebo rudbekie.


 


Text: Dagmar Cvrčková; foto Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek