
To je zlaté posvícení…
Posvícenské koláčky
Budete potřebovat
- 350 g hladké mouky
- 150 g polohrubé mouky
- 175 ml vlažného mléka
- 30 g čerstvého droždí
- 95 g krupicového cukru
- 5 g vanilkového cukru
- 90 g rozpuštěného másla
- špetku soli
- 1 vejce + 1–2 vejce na potření náplně
- rozinky a mandle na ozdobu
na drobenku:
- 80 g polohrubé mouky
- 25 g másla
- 25 g krupicového cukru
Recept
Na teplém místě nechte vzejít kvásek z trochy mléka, lžičky cukru, lžíce mouky a droždí. Zbývající hladkou a polohrubou mouku promíchejte ve velké míse, přidejte oba druhy cukru, sůl a rozklepněte vejce. Přilijte vzešlý kvásek, zbývající mléko a rozpuštěné máslo. Uhněťte hladké těsto a nechte ho půl hodiny odpočívat na válu.
Těsto rozdělte na kousky a v dlani z nich vytvarujte kuličky. Rozložte je na plech potažený pečicím papírem (dostatečně daleko od sebe), přikryjte je utěrkou a nechte dalších 45 minut kynout.
Dnem sklenice pak vytlačujte z kuliček koláčky tak, aby zůstal asi 0,5cm okraj. Nebojte se hodně zatlačit, těsto pod náplní má být tenké. Koláčky potřete rozšlehaným vejcem, naplňte náplněmi a ozdobte rozinkami a mandlemi. Nechte 10 minut kynout a pečte při 160 °C 15 minut.
Hanácké koláče
Budete potřebovat
- 500 g polohrubé mouky + mouku na vál
- 25 g droždí
- 100 g cukru
- 250 ml mléka
- 1 vejce
- 2 vaječné žloutky
- 150 g másla
- špetku soli
- citronovou kůru
- vanilkový cukr
Recept
Do mísy prosejte mouku a udělejte do ní důlek. Vložte rozdrobené droždí, cukr a zalijte částí vlažného mléka. Dejte na teplé místo lehce nakynout. Poté přidejte vejce, žloutky, rozpuštěné máslo, sůl, nastrouhanou citronovou kůru, vanilkový cukr a zbytek vlažného mléka. Dobře vymíchejte a opět dejte na teplé místo dostatečně vykynout.
Z kynutého těsta připravte asi 20–25 dílků, které naplníte tvarohovou náplní a utvoříte bochánky. Ty vyskládejte na pečicí plech. Po krátkém nakynutí bochánky uprostřed stiskněte a důlek vyplňte druhou náplní z povidel. Nahoru položte mandli. Těsto okolo potřete žloutkem rozmíchaným s mlékem.
Plech vložíme do vyhřáté trouby a koláčky dozlatova upečte. Náplně do koláčků můžete střídat, například s makovou či ořechovou.
Tradiční náplně do koláčů
Tvarohová náplň: Utřete 250 g měkkého polotučného tvarohu v kostce s 40 g vanilkového cukru, přidejte 2 žloutky, 20 g másla, špetku soli a promíchejte. Tvaroh nepřešlehejte, jinak z koláčů vyteče. Pomocí cukrářského sáčku plňte koláče. Nakonec je ozdobte rozinkou.
Povidlová náplň: 400 g švestkových povidel rozmíchejte s 50 g moučkového cukru, 25 ml rumu tuzemáku a na špičku nože mletého badyánu. Příliš řídká povidla zahustěte strouhaným perníkem.
Ořechová náplň: 40 g másla rozpusťte v kastrůlku a lehce na něm opečte 150 g jemně mletých vlašských ořechů. Přidejte 150 g moučkového cukru, promíchejte a ještě chvilku nechte pražit. Přilijte 50 ml mléka, promíchejte a nechte vychladnut. Nakonec vmíchejte 3 žloutky z malých vajec. Zdobte drobenkou a případně půlkou jádra ořechu.
Maková náplň: V kastrůlku smíchejte 250 ml mléka a 200 g máku a přiveďte k varu. Za občasného míchání vařte, až mák změkne, trvá to asi 10 minut. Přidejte 20 g vanilkového cukru, 40 g moučkového cukru, 40 g medu, 100 g švestkových povidel a špetku mletého hřebíčku. Nechte náplň vychladnout a vmíchejte 50 ml rumu tuzemáku. Pokud by byla náplň příliš tekutá, zahustěte ji povidly. Koláče zdobte drobenkou.

Husa s červeným zelím a chlupatými knedlíky
Budete potřebovat
- 1 husu o váze 3–4 kg
- sůl
- kmín
- 3 jablka
- 2 hrušky
- hrst švestek
na knedlíky:
- 1 kg brambor
- sůl
- 1 vejce
- 50 g dětské krupičky
- 300 g hrubé mouky
na zelí:
- 4–5 šalotek
- 2 lžíce másla
- 3 lžíce třtinového cukru
- 2 sterilovaná červená zelí
- kmín
- 100 ml červeného vína
- sůl
Recept
Husu důkladně ze všech stran osolte – sůl se snažte do všech záhybů vetřít – a okmínujte. Do břišní dutiny dejte jedno na dílky pokrájené jablko, vložte ji do pekáče a nechte přes noc uležet – sůl prostoupí masem a to bude po upečení rovnoměrně slané.
Druhý den husu dejte péct na 5 hodin do trouby předehřáté na 170 °C. Během pečení ji podlévejte. Když je maso poloměkké, husu obložte zbylými jablky bez jádřinců. Na posledních 20 minut přidejte hrušky a švestky. Porce husy podávejte se zelím a knedlíkem, přelité výpekem.
Na knedlíky si připravte brambory – vyberte z nich dvě největší a ty dejte ve slupce na 20 minut vařit do vroucí vody. Poté je vyndejte, nechte zcela zchladnout, oloupejte a nastrouhejte na jemné straně struhadla. Zbylé brambory omyjte, oloupejte a syrové nastrouhejte. Vymačkejte z nich veškerou tekutinu a smíchejte s nastrouhanými vařenými brambory, přidejte vejce, krupičku a tolik hrubé mouky, abyste získali spíš tužší těsto. Lžící z něj odebírejte, abyste získali větší noky a ty vařte 10 minut ve vroucí osolené vodě.
Na zelí nasekejte šalotky najemno a asi 5 minut je opékejte na rozpáleném másle. Vsypte cukr a nechte jej zkaramelizovat. Teprve pak do hrnce dejte scezené, okapané, pokrájené zelí (lák uschovejte), kmín a víno. Dolijte uschovaným lákem a případně vodou, aby bylo zelí ponořené. Vařte doměkka, dochucujte cukrem, aby se vždy varem rozpustil. Měkké zelí osolte a podle chuti ocukrujte.
