Foto: Shutterstock

Stračky pro ozdobu zahrady

Rádi se kocháte krásou květů v odstínech modré, růžové, purpurové či fialové? Pak si nezapomeňte zkrášlit zahradu půvabnými stračkami, které se navíc krásně vyjímají ve váze a dají se i lisovat a sušit.

Stračka vyvýšená

Delphinium elatum

Vyšlechtěné kultivary stračky vyvýšené jsou vysoké přes jeden a půl metru, proto je vyvazujte k opoře. Kvetou od počátku léta, po seříznutí znovu v září. Vybarvené jsou v různých odstínech modré, ale i růžové, bílé či purpurové jako odrůda ´Michael Ayres‘, často bývají i plnokvěté.

Tipy na pěstování: Potřebuje kvalitní půdu a plné slunce. Mezi rostlinami ponechte dost místa, aby netrpěly houbovými chorobami listů. Množí se z odkopků vysazovaných v dubnu.

 

Foto: Shutterstock

Stračka belladona

Delphinium belladonna

Tato stračka se řadí mezi ty nižší, mívá kolem jednoho metru. Roste ve vzpřímených trsech, které se nerozlamují. Z odrůd můžete vyvírat indigovou ´Atlantis´, azurovou ´Vokerfrieden´, modrou ´Cliveden Beauty´ či bílou ´Casablancu´. Na chráněném místě se obejdou bez opory.

Tipy na pěstování: Vysazujte ji do půdy bohaté na živiny, ideálně do trvalkových záhonů nebo ke zdem či plotům. Po seříznutí založí další květní laty, po sezoně potřebuje přihnojit.

 

Foto: Shutterstock

Stračka zahradní

Delphinium ajacis, syn. Consolida ajacis

Této letničce se říká také ostrožka. Nejlépe klíčí v chladnějších podmínkách, proto ji můžete už koncem jara vysévat přímo na záhon. Má jemně stříhané listy a metrové laty, vyšlechtěné jsou růžové, lila i fialové varianty, pěstují se často ve směsích. Dlouho vydrží ve váze.

Tipy na pěstování: Potřebuje hluboce nakypřenou vápenitou půdu, aby bohatě kvetla, v sezoně ji pravidelně a hodně zalévejte, do vody přidávejte hnojivo pro kvetoucí rostliny.

 

 

Foto: Shutterstock

Ostrožka stračka

Consolida regalis

Jednoletý nižší druh roste jako plevel v obilí, má výšku 20 až 120 centimetrů. V posledních letech se stal i součástí osiv pro květnaté louky nebo přírodní zahrady. Nejčastěji má modrou až tmavě fialovou barvu, výjimečně i bílou nebo narůžovělou. Květy se dají lisovat a sušit.

Tipy na pěstování: Vysévá se jen ve směsích, potřebuje dobře odplevelené místo a řidší výsev, nejednotí se. Nemá ráda zastínění, proto ji nedávejte pod stromy, ani silné hnojení.

 

Foto: Shutterstock

 


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek