Foto: Shutterstock

Stračky pro ozdobu zahrady

Rádi se kocháte krásou květů v odstínech modré, růžové, purpurové či fialové? Pak si nezapomeňte zkrášlit zahradu půvabnými stračkami, které se navíc krásně vyjímají ve váze a dají se i lisovat a sušit.

Stračka vyvýšená

Delphinium elatum

Vyšlechtěné kultivary stračky vyvýšené jsou vysoké přes jeden a půl metru, proto je vyvazujte k opoře. Kvetou od počátku léta, po seříznutí znovu v září. Vybarvené jsou v různých odstínech modré, ale i růžové, bílé či purpurové jako odrůda ´Michael Ayres‘, často bývají i plnokvěté.

Tipy na pěstování: Potřebuje kvalitní půdu a plné slunce. Mezi rostlinami ponechte dost místa, aby netrpěly houbovými chorobami listů. Množí se z odkopků vysazovaných v dubnu.

 

Foto: Shutterstock

Stračka belladona

Delphinium belladonna

Tato stračka se řadí mezi ty nižší, mívá kolem jednoho metru. Roste ve vzpřímených trsech, které se nerozlamují. Z odrůd můžete vyvírat indigovou ´Atlantis´, azurovou ´Vokerfrieden´, modrou ´Cliveden Beauty´ či bílou ´Casablancu´. Na chráněném místě se obejdou bez opory.

Tipy na pěstování: Vysazujte ji do půdy bohaté na živiny, ideálně do trvalkových záhonů nebo ke zdem či plotům. Po seříznutí založí další květní laty, po sezoně potřebuje přihnojit.

 

Foto: Shutterstock

Stračka zahradní

Delphinium ajacis, syn. Consolida ajacis

Této letničce se říká také ostrožka. Nejlépe klíčí v chladnějších podmínkách, proto ji můžete už koncem jara vysévat přímo na záhon. Má jemně stříhané listy a metrové laty, vyšlechtěné jsou růžové, lila i fialové varianty, pěstují se často ve směsích. Dlouho vydrží ve váze.

Tipy na pěstování: Potřebuje hluboce nakypřenou vápenitou půdu, aby bohatě kvetla, v sezoně ji pravidelně a hodně zalévejte, do vody přidávejte hnojivo pro kvetoucí rostliny.

 

 

Foto: Shutterstock

Ostrožka stračka

Consolida regalis

Jednoletý nižší druh roste jako plevel v obilí, má výšku 20 až 120 centimetrů. V posledních letech se stal i součástí osiv pro květnaté louky nebo přírodní zahrady. Nejčastěji má modrou až tmavě fialovou barvu, výjimečně i bílou nebo narůžovělou. Květy se dají lisovat a sušit.

Tipy na pěstování: Vysévá se jen ve směsích, potřebuje dobře odplevelené místo a řidší výsev, nejednotí se. Nemá ráda zastínění, proto ji nedávejte pod stromy, ani silné hnojení.

 

Foto: Shutterstock

 


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek