
Sporýš neboli verbena
Sporýš klasnatý
Verbena bonariensis

Sporýši klasnatému se také říká argentinský nebo buenosaireský. Jde o letničku s neobvyklým vzhledem – svazky květů vyrůstají na drátovitých, jen málo větvených stoncích. Listy má tento druh úzké a nenápadné. Dobře se kombinuje s různými travinami, které částečně zakrývají jeho bezlisté stonky.
Tip pro pěstování: Rostlině se daří na plně osluněných místech, na pěstování je nenáročná. Hodně se rozrůstá, proto se špatně kombinuje s nízkými letničkami.
Sporýš – zahradní kultivary
Verbena x hybrida

Zahradní kultivary sporýše můžete vybírat nejen v mnoha barvách, ale najdete mezi nimi i druhy vzpřímené nebo převislé. Tato letnička s kulovitými květenstvími se hodí do truhlíků i na záhony. Není příliš vysoká a nerozklesává se.
Tip pro pěstování: Tato verbena snese plné slunce, nevadí jí ani mírné zastínění. Má ráda dostatek vláhy. Dopřejte jí propustný a dostatečně výživný substrát.
Sporýš šípovitý
Verbena hastata

Až metr vysoká trvalka pochází ze Severní Ameriky. Hroznovitá květenství v bílé, růžové nebo fialové barvě se rozvíjejí odspodu a vydrží celé léto. Hodí se i k řezu. Pěstuje se jako krátkověký druh, snadno se ale sama v zahradě vysévá.
Tip pro pěstování: Sporýš šípovitý původně rostl na vlhkých místech, proto mu i na zahradě dopřejte dost vody. Pro dobré přezimování však nesmí být místo příliš mokré.
Sporýš lékařský
Verbena officinalis

Tento druh pochází ze Středomoří, odkud se rozšířil do celé Evropy. Roste na cestách i kolem nich, najdete ho i na rumištích. Využívá se také jako léčivka, slouží k uklidnění nervů, podporuje trávení a uvolňuje křeče.
Tip pro pěstování: Rostlinu lze pěstovat i na zahradě, je nenáročná, na místě se rychle rozrůstá. Potřebuje propustnou půdu, sklízí se jen horní část kvetoucí natě.