Foto: Richard Guryča

Splněný sen o kouzelné zahradě

Na domě u poměrně rušné hlavní silnice vás upoutá krásná vstupní brána vsazená do kamenné zídky. Ale abyste si naplno užili to, co je tady nejhezčí, musíte vstoupit dovnitř.

Charvátská Nová Ves je část Břeclavi, jezdí se tudy do proslulého Lednicko-valtického areálu a okolní mírně zvlněné krajině dominují zejména lužní lesy a vodní plochy. Dům, v němž Petra Holubová s rodinou trvale bydlí, najdete na hlavní ulici, ve které jsou domy vedle sebe v řadě tak, jak je to pro jižní Moravu typické. Ještě není hotový a z ulice ho ani příliš nevidíte. Co je tady výjimečné, je okolní pozemek, přesněji řečeno sad, který stavbu obklopuje. Do něj Petra vložila spoustu práce, umu a nápadů.

Výsledkem je zahrada, u níž vás napadnou všechny ty obvyklé charakteristiky jako „kouzelná“ či „pohádková“. Ale když se pořádně rozhlédnete a chvíli tam pobudete, dojde vám, že je to především místo k životu ve stínu jabloní, na dohled od záhonů s květinami a bylinkami, s dekorativními stavbami, které atmosféru znásobují a dotvářejí. K návštěvě dosud nedokončeného domu vás zve mohutné pozvolné schodiště, do detailů vyladěná letní kuchyň tvoří krásný přechod mezi obytným interiérem a zahradou.

 

Foto: Richard Guryča

Chtělo to pozemek

Petra vzpomíná na okamžik, který zmiňuje spousta dalších šťastných majitelů domů, v nichž se dobře žije. Musí vás oslovit samotné místo, vyslat k vám signál, že je to přesně to pravé. „V panelákovém bytě nám začalo být těsno a věděli jsme, že nechceme klasickou zástavbu se zahradou desetkrát deset metrů a že si nemůžeme dovolit dům na klíč. Ale co přesně chceme, jsme zjistili, až když jsme do sadu vstoupili,“ říká s úsměvem majitelka. A připomíná, že manželovi se sice kaskádovitá zahrada rovněž moc líbila, ale viděl spíš ty stinné stránky.

Deset let neobdělávaný sad, dům ve stavu na zboření, všechno už na první pohled volalo po spoustě peněz, které bude nutné investovat. „Ale mně toto místo od první návštěvy nedalo spát. Hned jsem viděla jeho potenciál. Dokonce jsem si představila, kde bude letní kuchyň a že okna musí být dřevěná a modrá,“ připomíná Petra svoji od začátku poměrně jasnou vizi, jak by se dal starý sad proměnit. Připouští ale, že současná podoba domu se rodila postupně a vlastně se stále dotváří.

 

Foto: Richard Guryča

Zrození bloggerky

Je-li na Petřině projektu něco, čím se od jiných tvůrců zahrad odlišuje, pak je to jeho využití pro vytváření blogu a prezentace na sociálních sítích. „V plánu to napřed úplně nebylo. Po pravdě jsem doufala, že vytvoříme něco neobvyklého a že třeba jednou o nás bude reportáž v časopise. Ale bloggerkou jsem se stala spíš omylem.“ Že lidi baví a zajímá sledovat na blogu a na sociálních sítích různé postřehy z dokumentování vzniku stavby, si Petra uvědomila ve chvíli, kdy začala zaznamenávat narůstající zpětnou vazbu v podobě zpráv a dotazů. „Já jsem se původně chtěla zaměřit hlavně na renovace starého nábytku, kterým se věnuji. Ale vždycky mě zajímalo fotografování i design, takže to nakonec vyplynulo samo,“ vysvětluje Petra Holubová.

Všechny zmíněné informační výstupy tedy zdánlivě poskytují zájemcům o Petřiných představách i výsledcích jejího snažení dostatek informací. A nabízí se jednoduchá otázka, co přesně je při tvorbě domu a zahrady jejím ideálem a kam ta dosud neskončená cesta směřuje. „Prioritou pro nás je, abychom se tady cítili dobře, aby si děti měly kde hrát, abychom ze zahrady a sadu měli užitek a zároveň to bylo místo, kde po práci můžeme trávit společné chvíle. Náš sad i užitková zahrada jsou zcela přírodní, žádná chemie mi nesmí přes práh. Díky tomu je například o naše jablíčka velký zájem. Lidé si pro ně jezdí až z Prahy,“ popisuje Petra a zdůrazňuje, že sad zdaleka není jen efektní kulisou pro krásné fotografie na Instagram. „Lákáme do zahrady tolik potřebný hmyz, vážíme si každé kapky vody, recyklujeme staré věci. Samozřejmostí je kurník se slepičkami, kompost, květnatá louka, ohniště a v neposlední řadě užitková zahrada. Hodně nám záleželo na tom, aby byl dům se zahradou co nejvíce propojený. Proto také letní kuchyně a velká dřevěná okna na terase.“

Terasa je ostatně tím, co vás přinutí k zastavení, pokud dostanete pozvání vstoupit po schodech do domu. Na okamžik se tam můžete zasnít o prosluněné jižní Moravě, ale i o Středomoří. Když skrze okna pronikají dovnitř paprsky slunce, mohli byste se na chvíli v představách ocitnout v Provence nebo na některém z řeckých ostrovů.

 

Foto: Richard Guryča

Workshopy i natáčení

Petra Holubová popisované zázemí domu a zahrady využívá naplno a doslova srší všemožnou aktivitou. „V sadu se již několikátým rokem natáčí zdravé recepty bylinkového ráje. Konají se tu workshopy pro děti z místní školky, kurzy výroby květinových šperků, které vyrábím z nasušených květin okolo Pálavy a také kurzy renovace nábytku pro veřejnost. Baví mě recyklovat staré věci a vracet je tak zpět do života. Moje máma říká, že co je pro jiného problém, je pro mě výzva. Díky tomu jsme si v našem domě velkou část nábytku i dekorací vyrobili sami.“

O tom se můžete přesvědčit hned na první pohled při vstupu do obytného pokoje. Některé kousky nábytku poutají pozornost svým originálním ztvárněním a „doladěním“ už na první pohled, stejně jako spousta dobrot na velkém jídelním stole. Produkty ze sadu se tady zpracovávají s láskou a radostí. „Jako každý rok se s maminkou chystám na bio marmelády, pálenku, mošty, křížaly a sirupy z našich bylinek. Uvědomujeme si, jak je důležité uchovat si z vlastní úrody co možná nejvíce, naučit se šetřit, zpracovat vše do posledního stonku,“ říká Petra, pro kterou je podle jejích vlastních slov největším motorem chuť předávat všechny poznatky a někdy opomíjené tradice vlastním dětem, ale i lidem, kteří ji sledují na sociálních sítích. A už se těší na plánovaný ateliér ze starých oken, v němž se budou odehrávat další workshopy i bazárky. V plánu je altán s jezírkem v relaxační části zahrady, ale i realizace spousty dalších nápadů, které si Petra Holubová zatím hodlá nechat pro sebe.

 

Foto: Richard Guryča


Text a foto: Richard Guryča

Další články