
Síla jarních kopřiv
Vlasová voda
- 1 hrst kopřiv
- 1 l vody
- 1 lžíce vinného octa
Kopřivy povařte ve vodě a nálev nechte trochu vychladnout. Ještě vlažný ho přeceďte a přidejte do něj lžíci vinného octa. Takto získanou vlasovou vodou na závěr opláchněte čerstvě umyté vlasy a již je neoplachujte.
Kopřivový šampon
- 1 hrst kopřiv
- 1 lžička olivového oleje
- 250 ml vody
- 1 lžíce medu
- 3 lžíce jedlé sody
Kopřivy nakrájejte, dejte do hrnce a zalijte vodou. Pod pokličkou je vařte asi 15 minut na mírném ohni. Nechte odvar vychladnout, pak ho přeceďte a vmíchejte do něj olivový olej, med a jedlou sodu. Připravený šampon vmasírujte do vlasů, nechte 5 minut působit a pak ho důkladně z vlasů vypláchněte. Zbytek šamponu můžete pro další použití uschovávat 2 týdny v lednici.

Pleťová voda na problematickou pleť
- 1 hrst kopřiv
- 200 ml vody
Kopřivová pleťová maska
- 1 hrst čerstvých mladých kopřivových listů
- 1 lžíce vody
Kopřivové listy rozmixujte, vmíchejte do nich vroucí vodu a nechte 15 minut odpočívat. Směsí potřete obličej a dekolt a nechte 20 minut působit. Potom masku dobře opláchněte.

Kopřivová koupel
- 5 šálků nasekané kopřivy
- 3 litry vody
Nasekané čerstvé kopřivy nasypte do hrnce s vroucí vodou, již nevařte. Nechte 3 hodiny louhovat. Poté přeceďte a přilijte výluh do čisté vody připravené ke koupání. Koupel je vhodné absolvovat dvakrát týdně po dobu 15 minut.
Jak sklízet a skladovat kopřivy
Můžete je sklízet od jara do podzimu. Nejzdravější jsou ty mladé, nasušte si je do zásoby na zbytek roku. Kromě listů se sbírá a suší i nať či oddenky. Listy usušte hned po sběru v tenké vrstvě ve stínu (nemusíte je obracet). Nejlepší a rychlé sušení je v sušičce nastavené maximálně na 60 °C. Nahnědlé nebo zčernalé listy svědčí o špatném sušení a nejsou vhodné na užívání.
