Foto: Shutterstock

Se psem do přírody: 3 tipy, na co dát pozor

Teplé počasí láká na výlety do přírody nejen nás, ale uvítají je i naši psí kamarádi. V trávě se však může ukrývat nejedno nebezpečí. Přečtěte si, jaké nástrahy na ně mohou číhat.

Nepříjemné osiny

Ostrými osinami jsou zakončeny ochranné obaly semene travin a obilovin, které ho chrání při dozrání proti poškození. Po dozrání se snadno a lehce oddělují od stonku a díky svému drsnému zakončení se snadno zachytí v psí srsti, nejčastěji v meziprstí a uších, a to zejména u plemen s převislými ušními boltci, jako jsou kokršpaněl, king charles, pudl a další. Ale i psi s postavenýma ušima mohou dostat do uší osiny.

V meziprstí se ostrý konec osiny zabodne a kůží proniká až do podkoží. Tím se osina schová a není okem viditelná. Vzniká tak velmi bolestivé místo, které okamžitě oteče a mazlíček potom kňourá, tlapku si olizuje a většinou i kulhá. Pokud tedy najdete jakoukoli bulku, ihned navštivte svého veterináře. Dalším místem, které je náchylné na osiny, jsou zvukovody. Poznáte to velmi jednoduše. Váš mazlíček začne ihned třepat hlavou, škrábat se v uchu nebo otírat hlavou uši o koberec. Místo je bolestivé, takže může kňučet. Takto uvízlá osina u bubínku pejska opravdu dráždí a v místě může vzniknout nepříjemný zánět. Jediné řešení je opět navštívit veterináře, aby se do ouška podíval otoskopem a osinu tenkými kleštěmi vytáhl.

Hrozba klíšťat

Klíšťata jsou dalším rizikem pro psy trávící čas venku. Nejčastěji se drží a rozmnožují v místech, kde je více zeleně, tedy i ve vysoké trávě. Dobrou prevencí doma na zahradě je tedy pravidelné sečení trávníku. pokud s ním vyrazíte ven, na louku či do lesa, pravidelně mu kontrolujte srst a používejte preventivní prostředky proti klíšťatům. K dostání jsou například obojky, pipety, antiparazitní šampony či spreje.

Jestliže psovi najdete klíště, okamžitě jej odstraňte a sledujte možné příznaky infekce. Existuje několik druhů infekčních chorob přenášených klíšťaty, ale většina z nich se projevuje horečkou, letargií, žaludečními problémy nebo bolestmi kloubů. Patří mezi ně například lymeská borelióza, babezióza, bartonelóza, anaplazmóza či ehrlichióza. Při jakémkoli podezření se okamžitě poraďte s veterinářem.

Pylové alergie

Ač to může být překvapivé, alergie není u psů žádnou vzácnou zdravotní obtíží. Některá plemena pro ni mají dokonce i predispozice. Poprvé se pylová alergie projeví většinou do tří let věku psa a postupem času se její projevy zhoršují. U svého parťáka si můžete vlivem svědění kůže všimnout častějšího intenzivního drbání nebo olizování především na hlavě, v podpaží, okolí konečníku nebo v meziprstí. Takto mechanicky poškozená kůže se pak stává náchylná k bakteriálním a kvasinkovým zánětům. Mohou tak vzniknout začervenalá, vylysalá nebo mokvavá ložiska. Konkrétní alergeny se často dají zjistit vyšetřením krve a stanovením množství protilátek. Při podezření na alergii tedy navštivte se psem veterinární ordinaci.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Léto s muškáty

Léto s muškáty

Muškáty, oblíbené květiny našich babiček, jsou symbolem venkovské pohody. Inspirujte se tipy, jak si s nimi vyzdobit domov a zahradu. Vytvořte si svůj květinový ráj, který vám bude přinášet radost ještě po celé babí léto.

Celý článek

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim domácích mazlíčků je velmi důležitý pro jejich zdraví a celkovou pohodu zrovna tak jako u lidí. A v létě to platí dvojnásob. Proto byste vašim psům i kočkám měli zajistit dostatečný přísun tekutin nejen doma, ale i na cestách. Zde jsou zásady, kterých byste se měli držet, aby vaši chlupáči zůstali stále vitální a dostatečně hydratovaní.

Celý článek