Jahody pěstované v truhlících a korytech je potřeba častěji zalévat

Sázíme jahody

Srpen je pro sázení jahodníků ideální. Chcete-li se za rok dočkat bohaté úrody, dodržujte správný postup a zvolte pro svou zahradu vhodné odrůdy.

Jahodníky potřebují dobře vybraný a připravený záhon i dostatek teplých paprsků. Na zahradě tedy pro ně vyberte slunné místo v rovině nebo ve velmi mírném svahu. Půda jim vyhovuje klasická, velmi dobře reagují na dostatek živin a organické hmoty. Proto je důležité předem pěstovat na záhonu vhodnou předplodinu, například luskoviny či rané brambory. Místo také včas a důkladně zbavte plevele, který by jinak jahodníkům odčerpával důležité živiny a vodu.

Do výsadbové jamky můžete přidat hnojivo pro dobrý start růstu

Jednou a dost

Je třeba dbát na kvalitu sadby. Sazenice jahodníku si sice můžete poměrně snadno namnožit v domácích podmínkách sami, ale to se doporučuje udělat pouze jednou. Další a další množení vede k menším plodům a šíření chorob v porostu. Proto je lepší si obstarat certifikovanou sadbu od profesionálů nebo ze zahradních center.

Jahodníky můžete úspěšně pěstovat i na netkané textilii

Při nákupu také zohledněte, v jakých podmínkách je budete pěstovat. Do středních a vyšších poloh zásadně vybírejte odrůdy, které jsou odolnější k nízkým teplotám.

Na balkoně či terase jahody snadno vypěstujete i v květináči

Způsoby pěstování

Jahodníky nabízejí více možností pěstování. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Vyberte si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat:
Výsadba do hnízd – pod tímto termínem se ukrývá klasické pěstování jahodníku v jednotlivých trsech. Každá ze sazenic časem vytvoří polokeř, který má svůj vlastní prostor. Na plody dopadá maximální množství slunečních paprsků, díky čemuž jsou sladší a vybarvenější. Při tomto pěstování je třeba dbát na pravidelné odstraňování plazivých výhonů, jen tak zůstanou tyto porosty vzdušné a přehledné. Hnízdovou výsadbu můžete založit na volné půdě i na netkané textilii, kde ale musíte vytvořit otvory v požadovaném sponu, doporučuje se 40 x 40 centimetrů.
Výsadba do pásů – takto se označuje porost, kde jsou jahodníky zapojené do hustého pásu. Na počátku se dávají do menšího sponu a následně necháte výhony nebo jejich části růst v určeném prostoru. Díky tomu se pás zhustí a vytvoří kompaktní porost. Tento způsob pěstování dává vysokou úrodu, ovšem jahody bývají méně sladké. Pravidelným protrháváním a odstraňováním dřevnatých starých trsů docílíte delší doby plodnosti plochy. Pásovou výsadbu lze ještě vylepšit pěstováním na hrůbcích a překrytím netkanou textilií.

Pěstování v nádobách – hodí se hlavně na balkony a terasy. Pokud chcete získat pěknou úrodu, použijte samozavlažovací truhlíky. Čím větší budou, tím lépe. Kořeny tak získají dost místa. Pamatujte na to, že rostliny nemohou získat vodu a živiny z volné půdy a jsou odkázané na to, co jim dopřejete vy.

Po výsadbě musejí být kořeny zakryté a srdéčko jahodníku těsně nad terénem

Jak na techniku výsadby

Sázet jahodníky není obtížné, musíte však důsledně dodržovat některé zásady, aby se rychle nastartoval jejich růst. U prostokořenných jahodníků je třeba zkrátit kořeny. Takto připravené rostliny se kladou do vyhloubených jamek ve správném sponu. Před samotnou výsadbou do nich můžete ještě nalít vodu, aby půda lépe přilnula ke kořenům. Jednotlivé sazenice jemně přisypávejte a půdu k nim přimáčkněte. Po výsadbě musejí být všechny kořeny zakryté a srdéčko jahodníku těsně nad terénem. Pokud je dáte příliš hluboko nebo naopak zasadíte mělce, špatně se uchytí a hůře budou přezimovávat.

U sazenic v multipacích odpadá zkracování kořenů, protože jsou v substrátu. Také není třeba tak úzkostlivě dbát na hloubku výsadby, rostlinu již máte danou do správné úrovně. Opět si ale musíte pohlídat pevné přimáčknutí půdy k sazenicím, aby kořeny co nejrychleji prorostly i do okolí. Určitě nic nezkazíte tím, když do výsadbové jamky přidáte vhodné hnojivo, které zajistí jahodníkům optimální start. Nejvhodnější je dobře vyzrálý kompost nebo hnojiva s obsahem rohoviny.

Jahody pěstované v truhlících a korytech je potřeba častěji zalévat

Vysazené rostliny důkladně zalijte a se zálivkou pokračujte i v dalších týdnech, a to až do příchodů mrazů, aby se rozvinul kořenový systém mladých rostlin a nově osázené plochy bez problémů přezimovaly. Čas od času je také okopejte, jinak nepotřebují žádnou další péči. Ta začíná až na jaře následující sezony.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek