Šanta kočičí

Nepeta cataria

Původem pochází z jižní Evropy. Jméno „Nepeta“ je odvozeno od italského města Nepete, kde se šanta dříve ve velkém pěstovala. Nyní ji najdeme v horských oblastech, zejména v evropských a asijských lesích. Šanta kočičí se již od středověku používala jako silná halucinogenní látka. Byla oblíbená pro své schopnosti uvolnit svaly a navodit příjemný pocit relaxace.

Vytrvalá trsnatá rostlina, dorůstá až 1 m výšky. Lodyha je přímá, pro čeleď typicky čtyřhranná a větvená, povrch pokrytý jemnými chloupky. Srdčité listy jsou na okrajích zubaté, na rubu šedoplstnaté. Květy jsou velmi drobné, většinou bílé nebo slabě narůžovělé.

Pěstování:

Potřebuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Vysévejte nebo dělte trsy na jaře (v dubnu).

Užívané části:

Celá rostlina.

Konzervace:

Suší se celá rostlina.

Pro léčení:

Listy a květonosné vrcholy lodyh obsahují vitamin C. Nálev pomáhá při nachlazení a horečkách. Vyvolává spánek a pocení, ale nezvyšuje tělesnou teplotu. Pomáhá i při kolice, proti bolení hlavy a jako mírné sedativum.

Pro ozdobu:

Vynikající rostlina pro bordury a lemy záhonů.

V kuchyni:

Listy se přidávají k masům pro zvláštní příchuť. Mladé výhonky se používají k ochucení salátů.

Jak využít šantu

Připravte si z ní domácí tinkturu nebo léčivý čaj, udělejte z ní kočkám voňavou hračku.

Léčivý čaj

Nať šanty sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Takto sbíraná, teprve rozkvétající nať je nejúčinnější. Poté ji usušte na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích a uchovávejte v suchu. Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev připravený z 1 vrchovaté čajové lžičky řezané natě na 1 šálek horké vody.

Tip

Pokud chcete pěstovat šantu na zahradě a máte kočky, bude potřeba mladé rostlinky na záhoně chránit, například drátěným či skleněným poklopem s větráním. Poté, co se šanta rozroste do bujných trsů, náporu koček bez újmy odolá.

Voňavé hračky pro kočky

Na kočky působí vonné látky v šantě obsažené, takzvané nepetalaktony. Nejvíce na ně reagují dospělé kočky, méně malá koťata. Pokud pěstujete šantu, můžete své kočce vyrobit hračku, kterou bude opravdu milovat. Nejjednodušší je sušenou šantou vycpat plátěný váček a otvor zašít. Podobně můžete vytvářet i hračky různých tvarů.

Tinktura ze šanty

  • hrst šanty kočičí
  • vysokoprocentní alkohol

Čerstvou nať šanty pokrájejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Zalijte alkoholem tak, aby byla ponořená. Nechte 4 týdny macerovat a každý den krátce protřepte. Po měsíci tekutinu slijte a uchovávejte v lahvičce. Užívejte při potížích 3x denně 20 kapek. Působí relaxačně, při bolestech hlavy, žaludku, zubů, křečích či menstruačních problémech. Zklidňuje před spaním.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek