Řepík nahradí i zubaře

Bolí vás zuby? Pálí v krku? Rozbijí si děti často koleno? Pak by ve vaší domácnosti neměl chybět řepík lékařský. Pomáhá hojit nejrůznější rány, a to i čerstvé a krvácející. A často díky němu můžete oddálit i návštěvu zubaře.

Řepík (Agrimonia eupatoria) není těžké poznat, svým květenstvím připomíná zmenšenou diviznu. S tou ho spojuje i místo, kde přirozeně roste. Obě byliny najdete na slunných stráních, mezích a krajích světlých hájů. Jde o odolné rostliny, které v lokalitě bývají řadu let. I když každá z nich patří do jiné botanické čeledi – divizna se řadí mezi krtičníkovité, řepík zase do růžovitých.

 

Zkuste to s ním na zahradě

Řepík si můžete také sami pěstovat. Je třeba pro něj vybrat dobré místo, které by se mělo co nejvíce podobat přírodnímu stanovišti. Ideální tedy budou suťoviště, kamenné zídky či teplé kraje velkých skalek. Řepík se šíří z místa na místo pomocí ochlupených plodů – nažek, které se přichytávají na oděv i srst zvířat. Dorůstá do výšky šedesát až osmdesát centimetrů. K léčbě se stříhá od června do září jeho kvetoucí nať i s přízemními listy, sušit ji musíte poměrně rychle, je náchylná k zapaření. Proto se doporučuje rozložit ji na síta a neobracet. U menšího množství lze vytvořit svazky a zavěsit je. Zcela suchá nať se skladuje v uzavíratelných sklenicích ve tmě, světlo její kvalitu snižuje.

 

Jak pomáhá

Řepíková nať má protizánětlivé a vysušující účinky. Využívá se již od starověku, a to jak zevně, tak i vnitřně, například při onemocnění jater a žlučníku. Upravuje látkovou výměnu, zlepšuje vylučování vody i žluči z těla, upravuje činnost žaludku a střev, pomáhá při ledvinových a žlučníkových kamenech nebo zánětech močových cest. Pro zevní použití se z něj připravují odvary, které pomáhají při ošetření a léčbě ran, zánětech v ústech, opruzeninách, ekzémech a nejrůznějších kožních potížích. Je vhodný i pro léčbu takzvaných novorozeneckých ekzémů. Velmi často se řepíkový odvar používá pro ošetřování bércových vředů, hemoroidů a mokvajících nehojících se ran. Může být dokonce první pomocí při angíně, je silně protizánětlivý, a tak někdy dokáže nemoc i zcela zastavit.

Pozor na předávkování

Řepík nemá při krátkodobém užívání vedlejší účinky, ale budete-li ho pít dlouho, jeho svíravé a dezinfekční účinky způsobené obsahem tříslovin mohou přivodit zácpy nebo ovlivnit menstruační cyklus. Nedoporučuje se ho pít ani v raných stadiích těhotenství.

 

Jak využít řepík

Obklad z čerstvé nati

Nadrcenou nať můžete přikládat přímo na pokožku. Pro dobré rozmělnění řepíku je nejlepší lékárnická miska s tloučkem, v domácnosti si ale vystačíte i s obyčejným hmoždířem.

 

Odvar pro zevní použití

2 lžíce řepíkové nati zalijte 300 ml vroucí vody, nechte chvilku povařit a poté odstavte a přikryté louhujte 20 minut. Poté sceďte a slijte. Může se používat jako obklad, k výplachům nebo ke kloktání, lze ho nalít i do lázně. Nálev se připravuje čerstvý každý den, druhý den už ztrácí své léčivé schopnosti.

 

Čaj pro vnitřní užívání

1 lžička řepíku se zalije 250 ml vařící vody, nechá se čtvrt hodiny vylouhovat v uzavřené nádobě a následně se scedí. Čaj se popíjí teplý dva až třikrát denně, pokaždé ho připravte čerstvý.

 

Tinktura

1 díl nadrcené suché nati se zalije ve šroubovací sklenici 4 díly alkoholu. Chcete-li tinkturu používat vnitřně, vyrobte ji z ginu, vodky či slivovice, jinak stačí líh technický. Skleničku nechte stát dva až tři týdny, několikrát za den ji protřepte. Po uplynutí této doby obsah sceďte a přefiltrujte přes plátno. Nejlepší je tinkturu přelít do lahvičky s kapátkem, aby se usnadnilo dávkování.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek