Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

V základní podobě je koupací sud velkou bedněnou nádobou opásanou kovovými obručemi. O teplou vodu v sudu se postarají kamna na dřevo, která jsou umístěna přímo v sudu za dřevěným roštem, ale mohou stát i samostatně mimo koupací prostor. Pokud chcete mít horkou lázeň bez práce, někteří výrobci nabízí i variantu plynového nebo elektrického ohřevu vody. Sudy pak lze doplnit ještě bublinkovými či masážními tryskami a osvětlením, které dokáže umocnit zážitek z relaxační koupele.

 

Jak vybírat?

Sudy se vyrábí ve velikostech od 140 do 220 cm v průměru. Pro běžnou rodinu postačí sud o průměru 160 cm, větší velikosti jsou pak vhodné třeba ke komerčnímu využití. Nezapomeňte však, že čím větší je objem sudu, tím déle trvá ohřev vody.

Poměrně zásadní otázkou při výběru sudu je, zda chceme sud čistě dřevěný, nebo doplněný o vnitřní omyvatelnou vrstvu. Obě varianty mají své příznivce i odpůrce, jde tedy spíše o otázku celkového postoje majitele a způsobu využití sudu.

Lázeň v koupacím sudu v zimě zahřeje a v létě zchladí (Cedrové sudy)

 

Celodřevěný sud nabízí především jedinečný pocit kontaktu se dřevem. Dřevo ale bohužel neustálým kontaktem s vodou trpí a údržba sudu je náročnější. Sudy lze ale vybavit i snáze omyvatelnou vložkou, která se vyrábí z nerezu, plastu nebo sklolaminátu. Zatímco nerezová vložka kopíruje tvar sudu, tvarované vložky vnitřek sudu o něco zmenší. V obou případech je ale vnitřek sudu dokonale omyvatelný a vyhoví vyšším hygienickým nárokům. Takto vyrobený sud je navíc možné tepelně izolovat, takže se voda kamny rychleji ohřeje a dochází k menším tepelným ztrátám. Životnost této varianty koupacího sudu je navíc nesrovnatelně delší.

 

Dáváte přednost dřevu?

Při výběru koupacího sudu, který nemá vnitřní plášť, byste měli věnovat dvojnásobnou pozornost především volbě kvalitního materiálu. Sudy jsou vyrobeny pouze z dřevěných dílů a ty při změně vlhkosti často „pracují“, takže může dojít k netěsnosti sudu a úniku vody. Dřevo vystavené neustálému působení vlhkosti se také může stát živnou půdou pro vznik řas, bakterií a plísní. Příliš mu neprospívají ani povětrnostní vlivy, kterým musí dřevo ve venkovních podmínkách odolávat, takže nároky na jeho trvanlivost jsou opravdu vysoké.

 

K výrobě sudů se často používá modřínové dřevo, poměrně běžně se ale setkáte i s tepelně upraveným smrkovým či borovicovým dřevem (tzv. thermowood), jehož vlastnosti se touto technologií zlepší a prodlouží se tím jeho životnost. I tak je ale u celodřevěných sudů největším problémem právě postupná degradace dřeva a náročnější údržba. Celodřevěné sudy se tak hodí spíš pro soukromé využití. I přes důslednou péči je však potřeba počítat s tím, že životnost sudu z měkkých dřevin není neomezená. Další možností je použití červeného cedru, který nad ostatními jmenovanými dřevinami vyniká třeba nízkým koeficientem roztažnosti, takže se méně rozesychá, je odolnější vůči bakteriím, vodnímu kameni, a navíc má lepší tepelněizolační vlastnosti. Výrobce uvádí, že při správné péči může tento sud sloužit řadu let.

 

Jak udržet čistou vodu

Pokud chceme mít naprostou jistotu, že voda v koupacím sudu je dostatečně čistá, můžeme buď před každou koupelí sud umýt a napustit do něj čistou vodu, nebo použít chemické ošetření vody a filtraci. Použití běžných bazénových dezinfekčních prostředků může být v dřevěném sudu problematické. Přitom voda bez chemického ošetření a filtrace se při teplém počasí může velice rychle zkazit, a to i přesto, že dodržíme doporučení výrobců a do sudu budeme vstupovat po osprchování.

 

koupacisudy.cz, gotland.cz, cedrovesudy.cz, finskavana.cz

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

V posledních letech stoupá ve světě interiérového designu poptávka po udržitelných a přírodních materiálech. Jedním z takových materiálů, který si získal pozornost v oblasti dekorací pro domácnost, jsou jutové pytle. Ty představují výbornou volbu pro každého, kdo hledá způsob, jak do svého domova přinést kousek přírody a zároveň podpořit ekologicky šetrný životní styl. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek