Recept na zdravé zuby

Zářivý úsměv je ozdobou tváře, navíc nemocné zuby či dásně dokážou nepříjemně potrápit. Jak se tedy o své zuby správně starat, aby zůstaly dlouho zdravé a krásné?

Pokud je vám víc než třicet let, určitě si pamatujete proměnu, kterou zažila zubní medicína. Doporučované stíravé pohyby nahradilo čištění pohyby krouživými a slovo rovnátka přestalo označovat výhradně růžové umělé patro s drátky, s nímž se nedalo mluvit a které výrazně křivozubí nebožáci museli nosit – ke škodolibému posměchu spolužáků – po celý den. V zubních lékárničkách se zabydlely nové pomůcky: zubní nit, stěrka na jazyk, mezizubní kartáčky, ústní voda a další vymoženosti.

 

Je třeba začít v dětství

Čistit zuby se musí začít hned poté, co se dítěti vyklube první zoubek. Rodiče nejmenších dětí by si k tomu účelu měli pořídit nejdříve speciální „prsťáček“ a později měkký dětský kartáček, jimiž se zoubky citlivě zbaví zbytků potravy a plaku. Nejdříve je mohou používat i bez pasty, tak od roku by ale pasta neměla chybět, obsahuje totiž důležitý fluor. Nejpozději ve dvou letech věku dítěte by pak měl vývoj jeho chrupu zhodnotit zubní lékař. On také dohlédne na to, aby se dítě naučilo o něj správně pečovat; rodiče to totiž mnohdy bez pomoci nezvládnou. V předškolním období je úkolem rodičů fixovat u dětí hygienické návyky a zaměřovat se především na pravidelnost a správnou techniku čištění. A tady už nastávají první problémy, neboť ani sami rodiče často neovládají správný způsob čištění zubů. Přičtěme navíc ranní stres, kdy se kolem jednoho umyvadla točí před cestou do školy několik ratolestí. Totéž nastává večer, unavení rodiče nahánějí děti do postýlek – proboha, ať už je konečně klid. Rodiče by přitom měli dětem nejméně do nástupu do školy zuby sami dočišťovat.

 

Důležitá je technika čištění

Pro pečlivou hygienu zubů není důležitá ani tak délka čištění, jako spíš technika. Krouživými pohyby se musí vyčistit každý zub jednotlivě, a to ze všech stran: vnější, vnitřní i horní. U trvalých zubů pak starší děti a dospělí přidávají čištění z boku mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Techniku čištění zubů i používané pomůcky by měli děti i rodiče pravidelně konzultovat s odborníky – buď se stomatologem, nebo i se spolupracující dentální hygienistkou. Při pravidelných půlročních návštěvách vám odstraní zubní kámen, převislé výplně a případná kazivá ložiska.

 

S návštěvou lékaře neváhejte

Pokud bychom měli optimální péči o chrup shrnout, je patrné, že se o ni musí pacient dělit s lékařem. Není na místě mávnout rukou, pokud vás zuby bolí, krvácejí vám dásně nebo máte pocit, že se vám kus zubu uštípl. K zubaři jděte hned, jinak se může stát, že vás kaz připraví o celý zub (nebo o několik zubů) a že parodontóza poničí vaše dásně natolik, že vám úsměv pořádně prořídne. Do rukou odborníka se svěřte i v případě, že se chcete zkrášlit: mít zuby rovnější nebo bělejší. Všechno ostatní je ale na vaší důslednosti. Zuby vás potřebují nejméně dvakrát denně nejméně na dvě minuty a ohledy byste na ně měli brát i při jídle. A samozřejmě myslete na to, že k péči o chrup nestačí kartáček a pasta.

 


Pamatujte, že:

Kromě správného čištění zubů je třeba dbát i na to, jaká potrava a nápoje se do úst dostávají. Strava by měla být vyvážená, chybět by v ní neměly například fosfor (mléčné výrobky, maso), vápník (mléčné výrobky, mandle, mák, květák) a vitamin D (rybí tuk, mořské ryby, vaječné žloutky, mléčné výrobky). Množení bakterií v ústech napomáhají především sladkosti a jídla z těsta, brambor a dalších složek bohatých na sacharidy – proto by se taková jídla měla jíst jen před tím, než si člověk vyčistí chrup.

 

Bylinky pro zdravé zuby a dásně


Bříza bělokorá

Čaj z březových listů pomáhá léčit záněty v dutině ústní, pije se při onemocnění močových cest, revma a kožních chorobách.

Pro vyplachování úst: 2 polévkové lžíce listů zalijte 200 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte 8 minut (vodu doplňujte). Nechte 10 minut stát a scezeným vlažným odvarem kloktejte nebo vyplachujte ústa.

 


Divizna velkokvětá

Působí protizánětlivě, zmenšuje otoky dásní a mírně zastavuje krvácení. Proto je vhodná jako prostředek v léčbě zánětu dásní a sliznice dutiny ústní, paradentózy a zánětu trojklanného nervu.

Nálev: 2 čajové lžičky bylinky zalijte 200 ml vařící vody. Nechte 25 minut odstát, přeceďte přes pláténko, abyste odstranili jemné chloupky.V případě potřeby kloktejte nebo vyplachujte ústa.

 


Tymián obecný

Patří k silným bylinným prostředkům s anestetickým, dezinfekčním a antiseptickým působením. Je účinným prostředkem při léčení zánětů způsobených streptokoky a stafylokoky. Dobře pomáhá při léčbě plísňových onemocněních sliznic. Používá se formou nálevu, kloktadla a to při zánětech dásní a sliznic a sliznic dutiny ústní.

Nálev: 10 g tymiánu zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut odstát a po scezení kloktejte nebo vyplachujte ústa.

 


Šalvěj lékařská

Je jednou z nejrozšířenějších bylinných léčivek ve stomatologii. Využívá se pro stahující, protizánětlivý a desinfekční účinek. Užívá se na všechny zánětlivé procesy v dutině ústní formou odvaru, kterým se několikrát denně vyplachují ústa nebo se kloktá.

Odvar: 1 polévkové lžíce šalvějových listů na 250 ml vody. 6 minut povařte, nechte 20 minut odstát a sceďte.

 


Heřmánek pravý

Působí protibakteriálně, protizánětlivě, tlumí vnímání bolesti a podporuje hojení ran. V případě náchylnosti k alergiím je nutná konzultace s lékařem, protože tato bylinka často vyvolává nepříjemné alergie. Užívá se formou pití čaje, kloktání a vyplachování při vředových onemocněních dutiny ústní, při spáleninách a poleptání sliznice, při akutním nebo chronickém zánětu sliznice dásně

Nálev pro vnitřní užívání: 10 g bylinky zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 8 minut odstát, sceďte a pijte dva šálky denně.

Ke kloktání: 15 g bylinky zalijte 200 ml vařící vody. Po 10 ti minutách odstátí sceďte.

 


Jitrocel kopinatý

K nejúčinnějším prostředkům na problémy v ústní dutině patří jitrocelová tinktura. Připravíte ji tak, že naplníme sklenici jemně nakrájenými listy jitrocele kopinatého, zalijete pálenkou, zavíčkujete a necháte alespoň tři týdny luhovat. Obsah často protřepávejte. Před použitím tinkturu nařeďte vodou a použijte ke kloktání nebo vyplachování úst.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek