Řebříček obecný
Víte, že tato bylina pomáhá nejen lidem, ale i ostatním rostlinám? Výměšky kořene řebříčku zvyšují odolnost rostlin, rostoucích v jeho blízkosti, proti chorobám a posilují léčebné účinky jiných bylin. Našimi předky byl považován za posvátný a používali ho i k věštění.
Vytrvalá, pronikavě vonící bylina, 15–60 cm vysoká. Má jemně členěné, jasně zelené listy. Kvete plochými, drobnými bílými, růžovými nebo červenými květními úbory od poloviny léta do podzimu. Roste na travnatých plochách.
Pěstování: Dává přednost plně osluněným místům a dobře odvodněné půdě. Snadno se šíří, proto jej oddělte od ostatních rostlin. Množte dělením kořenů na jaře nebo na podzim; nebo od jara do podzimu vysévejte.
Užívané části: Vrcholky lodyh těsně před rozkvětem, květy.
Konzervování: Sušte venku ve stínu nebo uvnitř v mírném teple.
V kuchyni: Nahořklé mladé listy jemně rozdrcené do salátů a sýrových pomazánek.
Pro ozdobu: Usušená květenství do zimních kytic.
Na zahradě: Jemně rozdrcený čerstvý list přidaný do zahradního kolečka kompostu přispívá k jeho rychlému rozkladu.
V kosmetice: Výluh čerstvých květů k napařování obličeje a do tonizujících roztoků. Také jako základ pro pleťové masky pro mastnou pleť nebo pro relaxační lázeň.
Pro léčení: Žvýkání čerstvého listu zmírní bolesti zubů. Výluh pijte při žaludečních potížích, upravuje menstruaci, vyvolává pocení, léčí nachlazení. Vývar se hodí na rány, rozpraskanou pokožku a vyrážky. Jako ústní vodu ho používejte při zánětu dásní.
Jak využít řebříček
Můžete si ho přidat do koupele, uvařit si z něj léčivý čaj, připravit hojivou mast nebo tinkturu. Vyzkoušejte naše tipy.
Blahodárný čaj
Na jaře bylina obsahuje velké množství minerálních látek, aktivuje látkovou výměnu a čistí krev.
Na čaj: 1 lžičku sušené bylinky zalijte 250 ml horké vody a nechte 5 minut louhovat.
Řebříčková mast
Na pánvi rozpusťte 100 g sádla, přidejte 20 g drobně řezaných čerstvých květů řebříčku a 20 g drobně řezaných čerstvých listů maliníku. Nechte vzkypět, zamíchejte a odstavte. Druhý den lehce zahřejte a prolisujte přes plátýnko do kelímků. Po vychladnutí uložte v chladu a temnu a. pomáhá při hemeroidech, bolestech břicha při menstruaci, vředech, ekzémech a vyrážce, pro doplnění pigmentace.
Řebříčkový olej
Čerstvé květy řebříčku (mohou být i listy) drobně nasekejte a zalijeme kvalitním jedlým olejem, aby byly zcela zakryté. Asi po týdnu olej slijte, a přeceďte a můžete ho začít používat. Potírejte a masírujte s ním bolestivá místa, ulevuje od bolesti, zvyšuje prokrvení a snižuje nervové napětí.
Tinktura z řebříčku
Větší sklenici naplňte čerstvými květy řebříčku nebo celou nasekanou kvetoucí řebříčkovou natí a zalijte čistým lihem (k zevnímu používání stačí francovka). Po týdnu už můžete tinkturu používat jako mazání na bolavá místa, štípance od včel, proti třesu končetin, pro zvýšení ohebnosti končetin.
Do koupele
4 lžičky sušené bylinky přelijte 500 ml horké vody a nechte 5 minut louhovat. Pak přidejte do relaxační koupele.