Foto: Shutterstock
Psí výchova aneb Škola hrou
Základní povely a chování musíte psa učit již od štěněte. Nenechte se zmást jeho roztomilostí – začít musíte opravdu od momentu, kdy si nového miláčka přinesete domů. Udělejte si z tréninku zábavnou hru pro vás oba.
Naučte psa na přivolání
Přivolání je naprosto základní povel, který by se každé štěně mělo naučit jako první nebo jeden z prvních. Pracujte s tím, co vašeho psa motivuje. Většina štěňat bude svého nového páníčka následovat jako stín, ale jen na tento fakt určitě nespoléhejte. Motivujte psa hračkou nebo pamlskem, rozhodně odměnou nešetřete. Spolu s tímto povelem můžete štěně naučit reagovat na své jméno.
Volte zdravé pamlsky
Abyste předešli přejídání pejska nebo nárustu jeho váhy, nalámejte pamlsky na menší kousky. Klíčem k úspěchu je však volba správných, tedy zdravých pamlsků. „Neměly by obsahovat žádné přidané konzervační látky či umělá barviva. Volte ty, které nejsou tučné ani sladké. Dále je důležité přizpůsobit množství pamlsků velikosti psa, jeho věku a aktivitě. Pamlsky by měly být zařazeny do výcviku jako odměna za správné chování nebo splnění povelů, přičemž by měly tvořit malý podíl v rámci jídelníčku psa,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.
Foto: Shutterstock
Na tónu hlasu záleží
Většina psů také zpozorní, když uslyší váš veselý a nadšený hlas, který můžete spojit s mazlením, hrou nebo pamlskem. Pes pak přiběhne v očekávání pozitivní interakce nebo nějaké dobroty. Samotný povel začněte nejdříve trénovat v klidném prostředí, aby psa nic nerušilo a snadněji pochopil, co po něm chcete.
Správné „stolování“
Správné krmení patří k dalším důležitým elementům psa při výcviku a podpory disciplíny a poslušnosti. Začněte učením základních povely, jako je „sedni“ a „počkej“. Poté postupně zvyšujte náročnost a vyžadujte od psa delší čekání před povolením jíst. „Odneste misku pryč, pokud pes nedodrží povel na čekání. Jakmile pes zvládá čekání na povolení po celou dobu, postupně zvyšujte obtížnost. Můžete například přidat rušivé faktory, jako je zvonění telefonu nebo zaklepání na dveře, a vyžadovat od psa, aby stále vyčkával na povolení k jídlu. Při úspěšném splnění povelů a vyčkání na povolení pochvalte svého psa a pusťte ho k misce,“ říká Švihálek.Jak naučit psa na místo
Stejně jako s přivoláním, začněte na klidném místě. U štěněte, které se teprve učí, s tímto povelem opravdu nepochodíte, pokud má kolem sebe zajímavé věci a lidi ke zkoumání. Vyberte pelíšek nebo deku, které štěně už zná, a odměňujte klidné ležení na tomto místě. Když bude štěně stoprocentně vědět, co po něm chcete, můžete u tohoto povelu začít zvyšovat nároky a přesouvat ho ven. Hodí se vám v situacích, když psa sebou vezmete do kavárny či kanceláře, nebo prostě potřebujete, aby nějakou dobu klidně ležel a odpočíval.