Foto: Shutterstock

Parťáci pro život: Jak psi a kočky podporují naši mentální pohodu?

Duševní zdraví a psychická pohoda jsou témata, o kterých se mluví stále častěji. Věděli jste, že domácí mazlíčci, jako jsou psi a kočky, mohou hrát klíčovou roli ve zlepšení našeho duševního zdraví?

Pocit bezpečí

Psi jsou nejen skvělí společníci, ale také vděční a věrní parťáci pro život. Poskytují pocit bezpečí a ochrany, což je zvláště uklidňující pro lidi, kteří žijí sami. Tento pocit jim může pomoci snížit obavy a úzkost. „Pes kromě přátelství přináší určitou náplň všedních dní, k níž patří návyky, rituály, ale i pravidelný pohyb, který udržuje člověka i jeho mysl v kondici. Přes den vás nutí trávit více času venku na čerstvém vzduchu, večer vám bude dělat společnost u televize,“ vysvětluje odborník Martin Pučálka.

Redukce stresu

Hlazení psa nebo kočky, nebo jen jejich přítomnost, může snížit hladinu stresu. „Nespočet studií prokázalo, že lidé s domácími mazlíčky mají obecně lepší duševní zdraví a jsou méně náchylní k depresi a jiným psychickým onemocněním,“ říká Martin Pučálka. Interakce se psy a kočkami zvyšuje produkci hormonů štěstí, jako jsou serotonin a oxytocin, zatímco snižuje hladinu kortizolu, hormonu stresu. Studie vědců z Washington State University ukázala, že hlazení nebo objímání mazlíčka prokazatelně snižuje krevní tlak, tepovou frekvenci i svalové napětí. Účastníci studie zaznamenali po deseti minutách hlazení psa snížení hladiny kortizolu.

 

Foto: Shutterstock

Sociální interakce

Majitelé psů se často setkávají a konverzují na procházkách, v parcích nebo na cvičištích. Tato setkání mohou pomoci při budování sociálních vazeb a pocitu sounáležitosti. Interakce s ostatními lidmi nás nenechají zaobírat se jen sami sebou nebo svými problémy. Navíc i čtyřnozí parťáci si venku mohou najít nové kamarády. Psi, kteří jsou dobře socializovaní, jsou obecně klidnější a méně agresivní.

Podpora fyzické aktivity

Psi vyžadují pravidelné venčení, což motivuje jejich majitele k častější fyzické aktivitě. Pravidelné procházky nebo hraní se psem v přírodě mohou zlepšit náladu a snížit pocity úzkosti. Kromě toho budete mít lepší kondici, silnější srdce a okysličený mozek. „Jen pozor, jaké si vyberete plemeno. Některá potřebují akčnějšího páníčka, takže pokud pořizujete psa pro staršího člověka, vyberte například francouzského buldočka, jezevčíka, bišonka, grifonka nebo třeba mopse,“ doporučuje Martin Pučálka. Dodává, že díky psovi budete mít i lepší imunitu. Navíc pobyt v zeleni je jedním z nejlepších opatření proti stresu.

 


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Květinové abstraktní obrazy

Květinové abstraktní obrazy

Jemné tvary a nádherné barvy květin nás okouzlují v každém ročním období. Abychom tuto krásu zachovali, můžeme je vylisovat a použít k tvorbě jedinečných obrazů. Nemusíte být zkušeným malířem, abyste si vytvořili vlastní umělecké dílo. Stačí zapojit fantazii a řídit se našimi radami.

Celý článek

Když len hraje všemi barvami

Když len hraje všemi barvami

Len se s modrou barvou pojí téměř čítankově. Zahradníci ale dobře vědí, že může kvést také červeně, žlutě nebo bíle. Lny se navíc jeden od druhého liší dobou vegetace: zatímco tradiční přadný len je jednoletý, na zahradě každý ocení spíše trvalky. A víte, že se někteří zástupci tohoto rodu dokonce pěstují jako skalničky?

Celý článek