Průzračná krása luxfer
Z luxfer lze postavit pevnou zeď, propouštějící světlo do koupelny, na toaletu nebo do chodby, kde není okno a muselo by se v ní svítit i přes den. Příčkou z luxfer rozdělíme třeba obývací pokoj uprostřed, a přesto místnost opticky nezmenšíme, protože luxfery propouštějí světlo. Záleží jen na nás, jaký druh a jakou barvu tvárnic použijeme.
V současné době najdete na trhu nepřeberné množství variant a typů skleněných tvárnic. Mají různé rozměry, tvary, tónování skel i průsvitnost a průhlednost. Není problém sehnat libovolnou barvu či šířku spár. Cena jedné luxfery se pohybuje zhruba od 60 do 170 korun.
I do stěny z luxfer můžete zabudovat celoskleněné dveře, a to jak v rámu, tak bez něj. Udržovat luxfery je snadné, ovšem oproti celoskleněným příčkám je patrný rozdíl především v přítomnosti spár. Luxfery s reliéfním povrchem jsou na čištění namáhavější, některé varianty mají však reliéf na vnitřní straně tvárnice. Vnější strana se v takovém případě čistí snadno a dekorativní efekt přitom zůstává zachován.
Skleněné tvárnice mají kromě dekorativních i výborné funkční vlastnosti. Jsou dostatečným zvukovým izolantem, takže se používají i k opláštění budov nebo jako hlukové bariéry. Existují i technologické luxfery, k nimž patří hlavně luxfery protipožární s odolností až 90 minut. Lze je použít tam, kde je podle projektu nutná protipožární příčka. Na trhu jsou rovněž pochozí tvárnice, většinou s čirým odstínem, určené pro specifické konstrukce stropů.
Prostor pro fantazii
Jestliže nechceme, aby do místnosti bylo vidět, použijeme tvárnice v satinovaném (matném) provedení. V prostorách, kde potřebujeme naopak hodně světla, upřednostníme luxfery lesklé a v různých pastelových barvách, nebo úplně čiré.
Nejhezčí kombinace vznikají obvykle sestavením matných a lesklých, případně čtvercových a obdélníkových luxfer. K dispozici jsou i designové luxfery (barevné, stříkané i čiré) pro použití v interiéru. Nabízejí jasné, moderní barvy, některé mají speciální zrcadlící nástřik, který odráží světelné paprsky dopadající na povrch luxfer a zároveň zintenzivňují použité barvy.
Tvárnice může být úplně hladká, nebo jemně vlnkovaná či mřížkovaná na vnitřní straně. Zvlnění vytváří jemné rozptýlení světla procházejícího tvárnicí a zkresluje průhled.
Jak se z nich staví
Systémy stavění z luxfer se dělí na klasické zdění, prefabrikované panely nebo suchý systém výstavby. Tvárnice se spojují speciální maltou nebo lepidlem. Při větším rozsahu prací se vyplatí najmout odbornou firmu s potřebnými zkušenostmi s tímto specifickým druhem zedničiny.
Stavbu formou klasického zdění vyžadují například protipožární tvárnice, ukončovací nebo rohové luxfery, stěna upevněná pouze k podlaze a jedné přilehlé straně a obloukové stěny.
Ke zdění je vhodné použít vetromaltu, což je prášková směs inertních pojiv a syntetické gumy na vodní bázi, vyvinutá právě pro nesavé materiály typu skla. Přidáním vody se stává snadno zpracovatelnou hmotou s vynikající přilnavostí ke skleněným tvárnicím. Vetromaltu můžete použít ke zdění a spárování v interiéru i v exteriéru.
Při klasickém zdění je nutné vždy použít vymezovací plastové křížky, které určují pravidelnost a přesnost horizontální i vertikální spáry a které zároveň pomáhají držet kolmost stěny. Křížky ve stěně zůstávají, před spárováním stěny se pouze vylámou jejich přesahující plošky.
Pro stavbu svépomocí
Pro stěny menších rozměrů v interiérech existuje technologie lepení tvárnic s použitím systému Block Lock Original. Ten spočívá v použití plastových profilů, které vyplní prostor mezi tvárnicemi a které se spojují lepením. Block Lock systém se hodí pro stavbu luxferové stěny svépomocí. Vyžaduje pouze montážní sadu, která obsahuje lepidlo v tubě, vymezovací plastové profily a návod. Montážní sady se prodávají v několika variantách podle počtu luxfer, od 10 do 50 kusů. Tvárnice se lepí k vymezovacím profilům kotveným ke stěně. Hotové stěny se vyspárují.
Jednoduchý je rovněž systém Vetroclick. Skládá se z křížků a plastových profilů, do nichž se tvárnice uchytí jednoduchým zaklapnutím. Tento systém nevyžaduje žádné lepidlo ani maltu, pouze spárovací hmotu na finální úpravu spár mezi tvárnicemi.
Jinou variantou snadné stavby je Ezylay silikon. Tento systém umožňuje jednoduchou a rychlou montáž luxfer pouze s 3mm spárou a lze ho použít v interiéru i v exteriéru. Umožňuje vyhnout se nepřesnostem způsobených neodborným vyzdíváním.
Koupit můžete také luxferové prefabrikované panely. Výrobci je doporučují použít u horizontálních či pochozích ploch (střechy, lávky, terasy, světlíky, stropy, klenby apod.). Při větších rozměrech se dá panel vyrobit z více dílů. Panely vyžadují zaspárování.
www.blocklock.cz, www.luxfery.cz, www.keraservis.cz