Proskurník lékařský
Byl používán již řeckými lékaři k léčbě řady chorob, zejména dýchacích cest. Císař Karel Veliký jej zahrnul do soupisu léčivých rostlin, které musely být pěstovány v klášterních zahradách.
Proskurník je vytrvalá bylina vysoká až 1,5 m, celá je šedě plstnatá. Lodyha je přímá, velmi málo větvená. V prvním roce nekvete, v dalších letech v úžlabí listů vyrůstají červené květy. Kvete od června do začátku září. Roste v teplých krajích zejména na Balkáně, v Maďarsku, Belgii, Francii a teplých místech na Slovensku.
Pěstování:
Vysévejte ze semen na jaře, prvním rokem vyroste menší rostlina, které stačí 30 cm místa kolem, ale druhým rokem je potřeba rozsadit jednotlivé rostliny na vzdálenost asi 60 cm.
Užívané části:
Kořeny, listy, květy.
Konzervování:
Kořeny se rychle suší umělým teplem nepřevyšujícím 40–45 °C.
Listy se sklízejí krátce před rozkvětem, suší se přirozeným teplem, na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách.
Květy – sbírají se krátce před jejich rozvitím, nejlepší je 10. – 11. hodina ranní. Suší serychle přirozeným teplem na stinném a vzdušném místě.
Pro léčení:
Kořen se zpracovává na macerát, listy a květy se připravují obvykle formou nálevu.
Ulehčuje odkašlávání při kašli, slizy vytvářejí ochrannou vrstvu na sliznici, mírní její dráždění při kataru cest dýchacích, laryngitidě, zánětu průdušek, plic, angíně, akutní a chronické bronchitidě. Působí močopudně – pomáhá při zánětu močových cest, ledvin, močového měchýře, proti tvorbě močových kamenů. Pomáhá při zánětu žaludku, hyperaciditě, vředech. Snižuje hladinu krevního cukru.
Jak využít proskurník
Ze sušené byliny si můžete připravit nálev, macerát či odvar.
Nálev
Připravíte jej ze 2 lžic řezaných sušených listů či květů (nebo 1+1), přelitých dvěma sklenicemi vroucí vody. Nechte 10 minut luhovat, nebo téměř vřít na horké plotně. Popíjejte teplý po celý den.
Macerát
Připravuje se ze 4 lžiček drobně řezaného sušeného kořene, který se zalije 2 sklenicemi horké vody a nechá přes noc vylouhovat. Ráno jej přeceďte, přihřejte a opět popíjejte po celý den.
Odvar
Připravíte vložením řezaného kořene do studené vody, přiveďte k varu a 5–10 minut povařte, poté ještě nechte alespoň 15 minut luhovat.
Prsní čaj na odkašlávání
Proskurník se dobře uplatní též ve směsích.
40 g kořene proskurníku, 15 g kořene lékořice, 10 g semen anýzu, 10 g květu divizny, 20 g listu podbělu, 5 g oddenku kosatce
4 lžičky směsi zalijte 2 šálky vroucí vody a nechte 15 minut luhovat.
Domácí bonbóny marshmallows z proskurníku
8 kořenů proskurníku, krájených, 100 ml vody, až 200 ml vroucí vody, 750 ml cukru, 330 ml tekuté glukózy, 160 ml vody, 15 ml vanilkového extraktu, 500 ml cukru moučky, 80 ml kukuřičné mouky
Nakrájené kořeny proskurníku a 100 ml vody dejte do hrnce, přiveďte k varu a vařte 20 minut. Nechte úplně vychladnout. Jakmile směs vychladne, odstraňte kořeny a doplňte vroucí vodou na 250 ml. Dejte cukr, glukózu a 160 ml vody do kastrolu na střední plamen a vařte bez míchání na stadium měkké koule (cukr kápnutý do studené vody tvoří měkkou, tvárnou hmotu). Nyní dejte svařený cukr a vodu z proskurníkových kořenů do mixéru na vysoké otáčky. Přidejte vanilkový extrakt a šlehejte asi 12 až 15 minut nebo až je směs hustá a nadýchaná. Nalijte směs na lehce vymaštěný plech olemovaný pečicím papírem. Zakryjte a přes noc nechte ztuhnout. Prosijte smíchaný moučkový cukr a kukuřičnou mouku. Lehce poprašte povrch směsí moučkového cukru a kukuřičné mouky a marshmallow obraťte na poprášený povrch. Krájejte hrubé kostky, poprašte cukrovým a kukuřičným prachem a uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě.