foto: Shutterstock

Proměňte svou zahradu v oázu

Chcete si ve své zahradě užívat příjemnou a uklidňující atmosféru? Zakomponujte do ní vodní prvek. Jezírko, fontána nebo vývěrový kámen udělají z obyčejné zahrady oázu.

Chystáte-li se přidat do své zahrady vodní prvek, měli byste si už na začátku plánování uvědomit, kolik peněz do stavby takového prvku chcete investovat a co od něj vlastně čekáte. Stačí vám jen netypická nádoba s rostlinami, okrasný prvek poblíž terasy, nebo uvažujete o jezírku, kde se budete pravidelně koupat? Zatímco malé nádoby instalujete k domu klidně i za pár hodin, na složitější kaskády či bazény už je třeba několik dnů a týdnů a odborná firma.

 

Vývěrové kameny

Vodu jako okrasný prvek si můžete dopřát i na malé městské zahradě, nebo dokonce na terase u bytu. Zvolte ovšem takový typ, o který se zvládnete starat. Malou nádrž s vysazenými vodními rostlinami není tak snadné udržovat čistou, jak se může zdát. Voda v ní je totiž náchylná k přehřívání a vy ji tak musíte ručně měnit nebo kvůli odpařování doplňovat. Pokud na to nebudete mít čas, zvolte raději vývěrové kameny či fontány, ideálně ty s vlastním oběhem – proudící voda se totiž okysličuje, nepřehřívá, tedy ani nekazí. Ovšem potřebujete k nim zdroj elektrické energie.

Svépomocí lze vyrobit originální fontánu z různých materiálů nebo starších nevyužívaných předmětů. foto: Shutterstock

 

Jednoduchá jezírka

Ve vodní prvek se mohou proměnit i různé nádoby denní potřeby jako dřevěný džber nebo hliníková vanička. Poměrně oblíbeným řešením jsou také plastová jezírka, koupíte je jak v pravidelných, tak přírodních tvarech. Jejich objem se pohybuje od 100 do 1000 i více litrů. Zapouštíte je do terénu, aby se stěny dostatečně zpevnily a nebyly nadměrně namáhány. Vybavit je můžete filtračním setem, fontánou, světlem i jezírkovým čerpadlem.

Díky jezírku budete moci v zahradě přivítat i rozličné vodní živočichy, například ryby, žáby a další. foto: Shutterstock

 

Vodní plocha obklopená rostlinami udělá ze zahrady báječné místo k odpočinku, relaxaci a doplnění duševních sil. foto: Shutterstock

 

 

Rostliny v nádobách

I malé nádoby a jezírka můžete osázet vodními a bahenními rostlinami. Aby zůstala nádrž čistá, volte druhy, které se pěstují bez substrátu, vhodné do mělkých vod a na menší hladinu. Výběr je široký, včetně mnoha miniaturních leknínů. Malá jezírka se neobejdou bez filtrace a čerpadla, jež nebývají jejich běžnou výbavou a musíte je dokoupit zvlášť. Nepodceňujte to, voda se tady kazí rychle, a pokud nebude čistá, spíše než okrasný prvek si vedle domu pořídíte líheň pro komáry a jiný hmyz.

Rádi recyklujete? Malé jezírko můžete v zahradě úspěšně vytvořit i z obyčejné staré vany, kterou zapustíte do země. foto: Shutterstock

 

Jezírko si vybudujte nejlépe v blízkosti terasy, ať si ho můžete v klidu a dostatečně užít v každé roční době. foto: Shutterstock

 

Okrasná jezírka

Tradiční jezírka, často vybavená i průtokem vody, ideálně potůčkem, jsou nejvhodnější do středně velkých zahrad. Nepotřebují tolik místa, jejich založení a následná údržba nejsou nijak složité. Středně velké jezírko si samozřejmě můžete vybudovat sami, ale než se do této práce pustíte, určitě si detailně nastudujte, jaké možnosti máte. Oblíbenou variantou jsou typy vyložené fólií. Ta se dá spolu s geotextilií, která ji chrání zespodu, sehnat v hobby marketech, na stejném místě lze ostatně pořídit i filtraci nebo čerpadlo a další vybavení. Pokud realizaci svěříte odborníkům, kteří se vodními prvky zabývají, vyšší pořizovací náklady se vám vrátí v perfektním vzhledu a během let také ve zjednodušené údržbě. Profesionálové s potřebnou technikou nejen správně připraví podloží, ale také fólii nainstalují bez přehybů, které vznikají při pokládce svépomocí. Jednotlivé díly je totiž nutné svařit, aby přesně kopírovaly terén. Ve špatně zhotovených spojích se pak usazují nečistoty, takže vodu nelze nikdy udržet čistou.

Fontánku ocení i ptačí obyvatelé zahrady, kteří v ní najdou místo k napájení nebo koupeli v horkých dnech. foto: Shutterstock

 

Fontána s vlastním oběhem zkrášlí každou zahradu. Nejvíce se ale vyjímá v minimalistických zahradách vytvářených podle japonských vzorů. foto: Shutterstock

 

Na okrasu i koupání

Jezírka a rybníčky nabídnou mnohem větší možnosti využití. Pokud to podmínky dovolují, postavte je poblíž terasy nebo tak, abyste na ně dobře viděli i z okna domu. Stanou se totiž dominantním a krásným prvkem zahrady v každém ročním období, dokonce i během zimy. Byla by tedy škoda schovávat je ve vzdálených zákoutích. Menší jezírka mohou sloužit také jako koupací biotopy. I ty umístěte k terase nebo do travnaté plochy v dohledu domu tak, abyste si je užili během léta co nejvíce.

Pokud to plocha zahrady jen trochu umožňuje, snažte se jezírko doplnit i o potok doplněný čerpadlem. Dojde tak k přirozenému ochlazování a prokysličování vody.

 

Výsadba vodních rostlin bez substrátu

Častým důvodem, proč se voda v jezírku začne brzy po napuštění kazit, je špatný způsob výsadby rostlin. Pozor na všechny substráty, dokonce i ty určené pro vodní a bahenní rostliny. Kromě minerální složky obsahují i hnojiva a hmotu organickou, která se ve vodě rozkládá úplně stejně jako třeba spadané listí.

Rostliny se v jezírku vysazují do štěrku nebo kačírku, který vyplňuje vytvořené kapsy nebo pokrývá dno různých zón. Nebojte se, že budou strádat, tato metoda je vhodná prakticky pro všechny vodní a bahenní rostliny. Výjimku tvoří některé bujně rostoucí druhy a část leknínů, které je mnohem lepší vysazovat do velkoobjemových košů vyplněných zetlelým kompostem a substrátem. Takové rostliny ale nepatří do jezírek na rodinných zahradách, od kterých očekáváte perfektně čistou vodu, mnohem lépe se uplatní v nádržích přírodních, kde není dokonalost podmínkou.


Bahenní a vodní rostliny vhodné pro bezsubstrátovou výsadbu
Blatouch bahenní – Caltha palustris
Kosatec žlutý – Iris pseudacorus
Lakušník vodní – Batrachium aquatile
Leknín bílý – Nyphaea alba – jen méně vzrůstné odrůdy
Modráska kopinatá – Pontederia lenceolata
Orobinec nejmenší – Typha minima
Přeslička japonská – Equisetum japonicum
Preslie parožnatá – Preslia cervina
Prustka obecná – Hippuris vulgaris
Růžkatec ponořený – Ceratophyllum demersum

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek