Pro zdravé oči
Platí to téměř ve všem – čím dříve přijdete k lékaři a budete svůj problém řešit, tím větší šanci budete mít, že se oční vada nezhorší.
Problém zvaný krátkozrakost
Mezi nejčastější refrakční vady patří i krátkozrakost. Objevit se může už v dětském věku. Pokud není vrozená, vyvíjí se zhruba kolem 10. až 12. roku života a s věkem se může zhoršovat. Při krátkozrakosti je optická mohutnost rohovky a čočky relativně větší, než je délka očního bulbu. Paprsky světla se setkávají před sítnicí ve sklivci a na sítnici vzniká neostrý obraz. Krátkozraký člověk vidí neostře předměty v dálce, ale vidění do blízka je neporušené.
Máte tendenci dívat se na všechno zblízka, nevidíte dobře vzdálené předměty, nebo mhouříte oči? Pak jste jasný kandidát na krátkozrakost! Tento problém je naštěstí velmi dobře řešitelný. Krátkozrakost lze korigovat jednoduchými čočkami-rozptylkami, které zajistí dopad ostrého obrazu na sítnici.
Brýle, čočky nebo operace?
Klasická korekce obvykle spočívá v nošení brýlí nebo kontaktních čoček. Pokud je vada vyšší, korekce by měla být trvalá, protože by mohlo v budoucnu dojít ke sklivcovým komplikacím. Nošení brýlí není dnes už žádná věda, ovšem i tak snižuje kvalitu života a znemožňuje některé profese či koníčky (armáda, letectví apod.).
Kontaktní čočky jsou sice pohodlnější, ale ne každý je snese. Proto jsou další možností takzvané refrakční výkony, kam patří:
Laserové operace: Provádějí se u krátkozrakosti do mínus 6 dioptrií. Patří sem metody PRK (fotorefraktivní keratektomie) a LASEK (laserová subepiteliální keratektomie) a skupina metod LADIK (laserová keratektomie pod lamelou rohovky). Principem je laserové opracování povrchu rohovky do vhodné dioptrické konfigurace.
Nitrooční čočky: Využívají se v případě vyšších forem krátkozrakosti. Zákrok probíhá tak, že se do přední komory implantují čočky, které jsou opřeny v duhovkovo-rohovkovém úhlu nebo jsou zavěšeny na duhovce před zornicí. Jiné se vkládají za duhovku na vlastní čočku. Implantace zavěšení na duhovku je nejbezpečnější, ale chirurgicky náročná, takže ne každé pracoviště vám ji nabídne.
Co způsobuje dalekozrakost?
I tato vada bývá většinou vrozená. Člověk se rodí s relativní dalekozrakostí, ale s růstem očního bulbu dochází k úbytku dioptrií, která je završena u normálního jedince mezi 5. a 10. rokem. U někoho ale bulbus oka nedoroste dostatečně do délky a vzniká dalekozrakost. U dalekozrakého dítěte si při slabších formách vady ničeho ani nevšimnete, při silnější vadě se už dítě vyhýbá některým činnostem (nechce kreslit apod.). Malou vadu je dítě schopno si vykorigovat samo (čočka je elastická), takže do dvou let není obvykle zapotřebí korekce brýlemi. U starších dětí už však brýle nutné jsou. S přibývajícím věkem a další postupnou ztrátou schopnosti zaostřovat přestává vidět i do dálky a vyžaduje korekci. Při dalekozrakosti je optická mohutnost rohovky a čočky nižší, než by odpovídalo délce oka. Světelné paprsky dopadající do oka se setkávají za sítnicí a obraz na ní spojné (konvexní) čočky, které zaostřují světlo zpět na sítnici.Jak si s ní poradit
I zde lze vadu korigovat brýlemi, kontaktními čočkami a v současnosti stále více používanými chirurgickými výkony podobně jako u krátkozrakosti. O tom, co je vhodné použít, rozhoduje kromě jiného také věk, velikost vady a subjektivní potřeby. Nízká dalekozrakost se nekoriguje (do +3), pokud je zraková ostrost dobrá. Dětem se brýle předepisují jen v případě vysokých dioptrií. Kontaktní čočky využívají hlavně lidé, kterým brýle nějak vadí, ať už při výkonu práce, sportu nebo koníčcích. A i v případě dalekozrakosti lze využít celou škálu refrakčních
výkonů, ať už je to metoda LASEK nebo LASIK. Lepší variantou je výměna čiré čočky za umělou ve věku do 45 let. Tato metoda CLE přináší velmi výrazné zlepšení zrakových funkcí a velmi dobře ji přijímají mladí lidé nad plus 5 dioptrií.
Bylinky pro lepší zrak
Světlík lékařský
Pijte ho při problémech s očima, jako jsou záněty spojivek a víček, při ječném zrnu, světloplachosti nebo při suché oční sliznici. Čaj můžete použít i k výplachu podrážděných a unavených nebo suchých očí.
Na čaj: 1 lžičku sušené nebo 2 lžičky čerstvé byliny zalijte 250 ml vařící vody a nechte 10 minut táhnout. (Pro výplach přidejte ještě 35 zrnek soli.)
Bez černý
Studený čaj z květů přináší úlevu unaveným očím – stačí na ně přiložit vatové tampony namočené do čaje
Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte šálkem horké vody a nechte pod pokličkou táhnout 5 minut. Používejte vychlazený.
Pupalka dvouletá
Pupalkový olej pomáhá mimo jiné i při zánětech očních víček, při slzení a pálení očí. Zakoupit jej můžete například v lékárně.
Čekanka obecná
Čaj z květů zlepšuje stav citlivých nebo podrážděných očí – i jako oční koupel.
Na čaj: Hrst čerstvých nebo sušených květů vložte do 250 ml horké vody a čaj nechte pod pokličkou táhnout 5 minut.