Přírodní pomocníci pro zdravé ledviny

Ledviny zbavují tělo škodlivin a jejich správná funkce ovlivňuje zdraví celého organismu. Při potížích kromě správné životosprávy pomohou i byliny.


Klikva velkoplodá

Vaccinium macrocarpon

Klikva velkoplodá neboli severoamerická brusinka patří do čeledi vřesovcovitých stejně jako medvědice, brusinka nebo borůvka.

Sběr: Pěstuje se běžně na zahradách jako netradiční drobné ovoce. Je náročná na vodu, potřebuje pravidelně zalévat, ideální je kapková závlaha. Sklízejí se plody, a to až po přemrznutí, do té doby jsou trpké.

Použití: Plody klikvy mají všestranné využití v kuchyni. Pokud je zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, prospějete nejen ledvinám. Při akutních problémech je ale výhodnější si koupit potravinové doplňky z této rostliny.

 

 

 

Zlatobýl obecný

Solidago virgaurea, S. canadensis, S. gigantea

Původní zlatobýl obecný neboli celík zlatobýl v posledních desetiletích vytlačují zlatobýl kanadský nebo obrovský – druhy původně pěstované jako okrasná zahradní rostlina, které se postupně rozšířily i do volné krajiny a jsou považovány za plevel. Šíří se oddenky a najdete je v opuštěných areálech, na starých kolejištích, na rumištích i loukách.

Sběr: Léčivé účinky má především domácí zlatobýl obecný, najdete ho na suchých místech, roste na pasekách, vřesovištích i ve světlých lesích. Používat se dá i ten kanadský, nikoli ale zahradní kultivary. Ze zlatobýlu se odstřihuje horní část rozkvetlé nati (lodyha, které by mělo být ve směsi maximálně dvacet procent), a listy i květy. Ty obsahují účinných látek mnohem více.

Použití: Zlatobýl zvyšuje výkonnost ledvin, pomáhá vyplavovat tekutiny, mírní záněty a uvolňuje i křeče hladkého svalstva. Osvědčuje se také při odstraňování ledvinových kamenů, ničí bakterie. Domácí druh navíc tiší bolest a působí protizánětlivě, což ani jeden ze zavlečených druhů neumí. Čaj si připravíte tak, že dvě lžičky sušené směsi přelijte 150 mililitry vroucí vody a necháte louhovat alespoň dvacet minut, aby se dostatečně uvolnily léčivé látky. Pije se třikrát denně po dobu maximálně šesti týdnů.

 

 

Medvědice lékařská

Arctostaphylos uva-ursi

Tato rostlina u nás roste jako zakrslý stálezelený keř s oválnými lesklými listy z čeledi vřesovcovitých. Snadno ji lze zaměnit s brusinkou.

Sběr: Medvědice se objevuje vzácně na horách, je ale chráněná, proto se nesmí trhat. Můžete ji však pěstovat na zahradě, podobně jako vřesovištní rostliny – potřebuje tedy spíš chladné podnebí a dost vláhy. Sbírají se listy, plody jsou mírně jedovaté. Medvědici nemají používat děti do šesti let, těhotné ani oslabení jedinci.

Použití: Přípravky z medvědice působí močopudně a ničí choroboplodné zárodky. Mají vliv i na pH moči, čímž brání vzniku ledvinových kamenů. Obsahují látky, jež tlumí a zklidňují záněty sliznic močových cest. Čaj se připravuje z jedné lžičky sušených listů, které se přelijí šálkem vroucí vody. Po pěti minutách louhování se pije maximálně třikrát denně. Medvědice má velmi silné účinky, při dlouhodobém užívání by mohla poškodit játra. Při nemoci tohoto orgánu čaj z této byliny raději vynechte.

 

 

Bříza bělokorá

Betula pendula

Tato domácí dřevina je v lidovém léčitelství využívaná už stovky let. Léčí mnoho nemocí, včetně ledvin. Roste na výsypkách i v opuštěných průmyslových areálech, v parcích, na loukách i zahradách.

Sběr: Ačkoli břízu najdete téměř všude, listy sbírejte jen v čistém prostředí. Strhují se z mladých větviček během dubna a května a suší rozložené ve stínu.

Použití: Odvar z březových listů se užívá nejen k léčbě potíží močových cest, ale i při ozdravných proplachovacích kúrách, při nichž se z těla vyplavují škodliviny. Čaj si připravíte z jedné polévkové lžíce březových listů přelité šálkem vroucí vody, nechává se čtvrt hodiny louhovat. Pije se třikrát denně po jídle, a to po dobu tří týdnů. Pomáhá při vracejících se infekcích močových cest, při bolestech močového měchýře i jako prevence před tvorbou močových kamenů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek