dav

Při smaltování vidíte výsledek hned

V Praze, kousek od Malostranského náměstí, byste dílnu, v níž můžete v klidu tvořit a odnést si odsud vlastnoručně vyrobený smaltovaný hrnek, možná nečekali. Pojďte ji s námi navštívit.

Smaltérii v Karmelitské ulici společně založili dva nadšenci, Radek Bachratý a Karel Šedivý. Rozvinuli tak původní myšlenku výrobce smaltovaných suvenýrů, který má na této adrese prodejnu a který chtěl, aby turisté viděli, jak smaltované výrobky vznikají. O technice smaltování jsme mluvili s Radkem Bachratým.

 

Dnes je Smaltérie dílna, v níž aktivně tvoří nejen cizinci, ale hlavně Češi. Proč jste nepřistoupili na původní myšlenku, tedy pouze ukazovat turistům smaltování hrnků?

Protože volný čas se dá trávit tvořivě. A tvoření ve Smaltérii je možností k setkávání, k rozhovorům, kdy si na konci odnesete svůj smaltovaný originál. Češi tvoří rádi, a tak oslovujeme hlavně české rodiny a daří se nám to. Nás záměr se, myslím, povedl – vytvořili jsme dílnu, kde se lidi rádi setkávají, rádi v ní tvoří a rádi se k nám vrací. Smaltovaný hrnek nebo jakýkoli jiný výrobek je navíc i skvělým dárkem. S rodinou nebo holkou můžete do kina, na výlet, do hospody, ale taky k nám do Smaltérie. Naším heslem je: kdo si tvoří, nezlobí.

Vyberete si tu polotovar a dozvíte se, jak na to

Je pravda, že Smaltérie je jediná dílna svého druhu ve střední Evropě?

Smaltovacích dílen a kurzů je samozřejmě v Evropě hodně. Smaltérie je ale opravdu jediná, pro veřejnost denně otevřená dílna. V možnosti navštívit nás každý den jsme unikátní. Nebo o někom takovém dalším nevíme, abychom se moc nechlubili…

 

Co čeká vaše návštěvníky po příchodu?

V první řadě úsměv, tvoření je podle nás radost. Pak už si náš host vybere smaltovaný polotovar, který chce pomalovat, a my mu vysvětlíme a předvedeme, jak na to. K posmaltování nabízíme hrnky, talíře, misky, rendlíky, hrnce, cedulky, ale také náušnice, magnetky, spony do vlasů a šperky. Vždy nabízíme minimálně čtyřicet druhů smaltovaných polotovarů – tak říkáme ještě nepomalovaným výrobkům. Naším záměrem je, aby byla nabídka co nejširší, což není jednoduché, protože výrobci smaltovaného nádobí už v Čechách nejsou.

A po čem sahají tvůrci nejčastěji?

Nejvíc je láká absolutní klasika – bílý smaltovaný plecháček, z kterého pily už naše babičky. Tvůrcům jsme pochopitelně nápomocni během celého procesu. Na konci je za několik minut vypálené originální dílko, které potěší a které si návštěvník odnese domů.

 

V úvodu mluvíte také o historii smaltování. Můžete ji stručně přiblížit? Jak stará je to technika?

Smalt je skelný prášek – na počátku tedy byli skláři, které napadlo pomlít sklo na prášek a připéct ho na kovový podklad. Neustále se objevují nové archeologické objevy – ale zatím se první smaltované šperky datují asi do pátého století. Objeveny byly v Číně a Japonsku, kde byla výroba keramiky, skla a porcelánu na vysoké úrovní. Smalt se objevil i v Núbijském království v Africe. Je to příběh, který ještě neskončil. Až do 19. století byl smalt používán jen na šperky, liturgické předměty… Byl vyloženě dekorační. Následný začátek průmyslové výroby kovového nádobí přenesl smalt i na výrobky běžné potřeby a později i do strojírenského průmyslu.

Obyčejnému plecháčku dáte ve Smaltérii punc jedinečnosti

 

Co je podle vás na této technice jedinečné?

Podle nás všechno, ale asi nejzajímavější jsou různé techniky malovaní smaltem – můžete malovat, vyškrabávat, stírat, sušit, ale i opravovat smaltovanou kaši. Unikátní je také rychlý výpal. V peci, ve které je 800 °C, se smalt vypálí za tři minuty, hned vidíte výsledek. Navíc můžete v malování pokračovat – smalt snese více výpalů.

 

Jak lehké, respektive náročné je začít smaltovat? Chodí k vám běžně i začátečníci?

Ano, samozřejmě. K nám může přijít kdokoli, my v něm tvůrce probudíme. Začít smaltovat se zdá být složité, ale jen na první pohled. Chce to jen trpělivost – osvojení si této zvláštní techniky potřebuje prostě svůj čas. Hlavně nespěchat a tvořit si v klidu a bez stresu.

V peci tu váš výtvor vypálí za pouhé tři minuty

Už jsme zmínili, že používané barvy, jsou vlastně rozemletým skelným práškem. Jak se s nimi pracuje?

Především je musíte smíchat s vodou. Kdysi smaltéři této směsi říkali kaše. Malujete tedy sklem v kašovité podobě. Tato směs má, v porovnání s běžnými barvami, velmi specifické vlastnosti.

 

Což se odráží i na tom, jak se chovají po vypálení…

Ano, z barev se totiž stane sklo, respektive mají stejné vlastnosti jako sklo. A protože jsou vypálené na kovovém podkladu, jsou také více odolné. Když vám smaltovaný hrnek spadne, nerozbije se, jen se omlátí. Ale i to umíme spravit novým připečením další vrstvy smaltu.

Tvořit tu mohou všichni, smaltovat zvládnou snadno i děti

Jak dlouho může tvůrce v dílně na výrobku pracovat?

Jak dlouho chce, my čas neměříme, tvoření se přece nedá časově ohraničit. No abychom nelhali – máme taky zavírací hodiny – takže do 20 hodin večer. Někdy se lidi vrátí dotvořit svoje dílo i druhý den. Jsme tomu jen rádi.

 

Tuto techniku si k vám chodí vyzkoušet lidé z ulice, ale pravidelně přicházejí také výtvarníci. Na čem pracují oni?

Výtvarníci jsou samozřejmě zkušenější, ale v podstatě tvoří stejně jako kterýkoli návštěvník Smaltérie. Samozřejmě jejich zručnost je trochu jiná. Malují komplikovanější kompozice a kombinují víc technik – nejčastěji malují na smaltované cedulky nebo tvoří šperky. A jsou vždy skvělou inspirací pro ostatní tvůrce v dílně.

Hrnek a další předměty si můžete přijít do Smaltérie pomalovat sedm dní v týdnu

Dají se u vás také smaltované výrobky koupit, aniž bychom je vyrobili?

V tomhle jsme striktní – ne, u nás se jen maluje na smaltovaný polotovar. Nepomalovaný hrnek nikomu neprodáme. Dílna Smaltérie je ale propojena s obchodem, který provozuje jiná firma, a ta smaltované výrobky od profesionálních tvůrců nabízí. Je to i fajn inspirace pro naše hosty.

 

V době koronaviru jste museli dílnu zavřít. Bylo těžké přežít?

Bylo a stále je. Koronavirus nás zasáhl absolutně a drsně. Návštěvnost nám klesla o devadesát procent. Ale nechceme si stěžovat, stejné problémy mají všichni živnostníci. Musíme vydržet, nechceme Smaltérii zavřít. Věříme, že lidé se k nám vrátí.

K posmaltování jsou tu k dispozici hrnky, talíře, misky, šperky a další předměty


Kontakt

Smaltérie

Karmelitská 28
Praha 1 – Malá Strana
www.smalterie.cz
tel. 222 360 563


Jak to probíhá

Kurz smaltování nejoblíbenějšího výrobku, tedy hrnku stojí 290 Kč. V ceně je vše – smaltovaný polotovar, nepomalovaný hrnek, asistence lektora, výtvarné potřeby, ochranné pomůcky, zabalení a také neomezený čas ve Smaltérii. V nabídce jsou i další kurzy. Nejmenší děti si mohou pomalovat talířek za padesátikorunu. Ve Smaltérii můžete také slavit narozeniny, loučit se se svobodou nebo uspořádat teambuilding, ale vždy budete při tom tvořit.


Text: Andrea Skalická, foto: archiv Smaltérie

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek