Pozvěte motýly do zahrady

Možná by se mohlo zdát, že zakládat speciální záhony pro motýly je zbytečné. Ale kvůli zhoršujícímu se životnímu prostředí a tomu, jak člověk přírodu kolem sebe mění, ztrácejí motýli přirozená místa, kde by mohli žít tak, jak potřebují.

Intenzivní urbanizace a směr, kterým se v současné době zemědělství ubírá, zavinily, že mizí lokality, v nichž dříve motýli žili. Tím došlo k tomu, že nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě začali motýli od poloviny 20. století dramaticky mizet. Zachránit je mohou naše zahrádky, pokud se pro ně stanou novým domovem. Nestačí však jen zasadit například komuli, o níž je známo, že ji motýli milují. Kromě rostlin nektarodárných musejí na zahradě být i rostliny, kterými se živí housenky a také ty, na něž samičky budou klást vajíčka. Záhony pro motýly lze vytvořit nejen v zahradách venkovských nebo příměstských, ale přímo ve městech. Pokud v blízkém okolí není stanoviště přirozeného výskytu motýlů, můžeme je přivábit tím, že zasadíme větší skupiny nektarodárných rostlin.

 

Co potřebují?

Abychom vytvořili záhon, na kterém budou denní motýli spokojeně žít, je třeba splnit několik základních pravidel. Musí to být slunné stanoviště, kam sluneční paprsky dopadají minimálně šest hodin, protože se motýli rádi vyhřívají na sluníčku. Ideální je záhon obrácený k jihu, může mít i mírný sklon. Poblíž však musí být také stinné místo, kde by se motýli mohli ukrýt před velkým žárem. Ideální jsou například keře nebo stromy, které poskytnou stín a chládek různé intenzity. A v neposlední řadě musíme dbát na to, aby byla motýlí „parcela“ v závětří. Výběr druhů rostlin bude mít zásadní vliv na to, jestli motýli v naší zahrádce zůstanou. Znamená to, že rostliny nektarodárné musejí být vybrané tak, aby vždy něco kvetlo a motýli tak měli dostatek potravy. Je pro ně těžké sehnat pokrm zvlášť na začátku a na konci vegetační sezony, zasadíme jim proto rostliny, které kvetou brzy zjara (například hyacinty či bergenie), stejně jako v pozdním létě a na podzim (astry, jiřinky, plamenky). Stejně důležitý je i dostatek kvetoucích rostlin ve vrcholném létě, protože tehdy bývají motýli nejaktivnější. Motýlí záhonek by měl obsahovat asi 20 různých typů nektarodárných rostlin, tak se nám povede přilákat různé druhy motýlů. Nesázíme je však jednotlivě, ale do větších skupin. Pamatujeme na to, že čím barevnější a voňavější květy budou, tím více motýlů přivábí. Kromě toho by měly být motýlům k dispozici i stromy či keře. Ze stromů jsou vhodné například jabloně, z keřů kromě již zmiňované komule šeřík, pustoryl, maliník nebo ostružiník. Nesmíme však zapomínat ani na rostliny pro housenky. Je to velmi důležité, protože na nich ve velké míře závisí, jestli se naše zahrada stane pro motýly skutečným domovem. Během svého „hodování“ však housenky okoušou celé části rostlin, takže ty pak nejsou na pohled nijak atraktivní. Proto je raději zasadíme na místo, které nemáme příliš na očích.

 

 

Co jim vadí?

V první řadě různé chemické postřiky, které mohou škodit jak housenkám, tak i dospělým motýlům. Dále není dobře, když v celé zahradě neustále velmi pečlivě odstraňujeme plevel a sečeme trávník velmi nízko a pravidelně. Tím zbavujeme motýly míst, kde mohou naklást vajíčka a kde mohou najít potravu housenky. Proto bychom měli ponechat aspoň malý kousek, kde necháme trávu a plevel vyrůstat. Vadí jim také, když nemají kde přečkat zimu. Motýli přezimují nejčastěji ve stadiu vajíček nebo kukly, méně často ve stadiu housenek a zřídka jako dospělí motýli. Při podzimním úklidu zahrady na to musíme myslet. Raději omezíme na minimum vyhrabávání listí ze všech koutů a odstraňování výhonů trvalek. Zničili bychom při tom motýly připravené na zimu a v následujícím roce by naše zahrada byla zase bez nich.

 


Vhodné rostliny

Živné rostliny pro housenky jsou například různé druhy jetele, mochna, jitrocel, mateřídouška, čilimník, devaterník, kakost, podražec či tužebník, ale také kopřivy, šťovík nebo zimolez. Dospělé motýly lákají různé bodláky, pcháče či chrpy, dále třeba tařička, řebříček, rozchodník, máčka, hlaváč, třapatka, hvězdnice, z bylinek levandule, tymián, yzop, dobromysl, meduňka i máta, z keřů komule, šeřík, pustoryl, maliník nebo ostružiník. Z barev je přiláká nejsnáze oranžová, žlutá, růžová a purpurová.


Dobrá rada

Abychom si motýly co nejvíce užili, připravíme jim záhon s nektarodárnými rostlinami v místě, na které dobře vidíme, například poblíž posezení. Nemusíme se bát, rušit je nebudeme.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek