
foto Shutterstock
Pozor na přehřátí
Zvířata se téměř nemohou potit a organismus ochlazují pouze zrychleným dýcháním, čímž dochází k odpařování vody z jazyka a sliznic tlamy a čenichu. Pokud se nemohou napít, ztráta vody se prohlubuje, dochází k přehřátí, dehydrataci a následně k šokovému stavu, který může končit smrtí. K přehřátí nejvíce inklinují svalnatí bulteriéři, buldoci, rotvajleři apod. a také psi a kočky s krátkou čelistí jako mopsové a peršanky. Velmi riziková jsou i mláďata, malí hlodavci, okrasné ptactvo a zvířata obézní, se srdečními nebo plicními obtížemi.
Nebezpečný sluneční žár
Zvíře je na přímém slunci, například uvázané u obchodu, v kleci na terase nebo třeba na vycházce, vystaveno velkému riziku přehřátí. Zanechávejte je jen na stinném místě a vždy s vodou. Jakmile se teplota vzduchu blíží teplotě těla (ta je u psa 38 až 39 °C), či ji dokonce překročí (v autě za horka vystoupá i na 65 °C), je chlazení zrychleným dechem zcela neúčinné a dochází k přehřátí zvířete. Částečnou prevencí jsou okna s protisluneční fólií nebo roletkami. Nejúčinnější je klimatizace, ta však v zaparkovaném zamčeném autě neběží.
Vyhněte se aktivitě
Hlavní příčinou přehřátí u psů je fyzická aktivita za horka. Hry i v bazénu, turistiku a delší venčení odložte na chladnější dny nebo časné ráno či pozdní večer. Pokud svého chlupáče potřebujete nutně vyvenčit během vysokých teplot, mějte na paměti, že stačí krátký pobyt na rozpáleném betonu či asfaltu, a neštěstí je na světě. Proto při venčení ve vysokých letních teplotách vezměte raději psa do náruče a přeneste ho na travnatou plochu, kde se může vyvenčit. Využívejte parky a stinná místa, kde je teplota oproti okolí nižší.