Pozor na letní otravy psů, nebezpečné je i koupání

Kdo to jednou zažil na vlastní kůži, ví, že se jedná o jeden z nejhorších zážitků v životě psa i člověka. Na co si dát pozor a co v případě podezření na otravu dělat?

Otrava může nastat po tom, co pejsek sní potravu, která není určená jeho zažívání (například čokoláda). Nebo když pozře jedy na hubení hlodavců. Podle veterinářů je bohužel v poslední době otrav psů neobvykle mnoho. Nejčastěji se setkávají s otravami rodenticidy (jedy na hlodavce), metaldehydem (jedy na slimáky) a fridexem. U psů mohou otravu způsobit i toxiny obsažené ve zkažené potravě nebo vodě.

V letních měsících si dejte pozor i na koupání. Psi se rádi cachtají v různých rybnících a tůních, jenže i tam na ně číhá riziko otrav sinicemi, což může být také velmi nebezpečné. Ideální volbou jsou tak čisté řeky a přehrady. Pozor si dejte i na koupání v moři, slaná voda může pejskovi způsobit zažívací potíže.

 

Zvracení jako prvotní příznak

„Nastane-li u zvířete otrava, dojde většinou k rychlému zhoršení zdravotního stavu zvířete. Mezi nejčastější příznaky patří úporné zvracení, slabost, apatie a nechuť k jídlu. U otrav rodenticidy lze pozorovat i krvácení z tělních otvorů nebo krev ve stolici. U velkého množství otrav jsou v posledním stadiu typické křeče, u některých naopak neschopnost pohybu a slabost svalů,“ říká MVDr. Markéta Rázgová.

 

Na pomoc si vezměte peroxid vodíku

Zjistíte-li, že pes snědl nějaký jed, je nutné co nejdříve vyvolat zvracení – ideálně do třiceti minut od pozření. K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo také hořčici naředěnou vodou. Po vyzvracení je nutné co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře. Dalším postupem je většinou infuze, která slouží k „propláchnutí“ organismu a rychlejšímu vyloučení toxinů z těla. U otrav rodenticidy se podávají vysoké dávky vitaminu K, které by si ovšem chovatel sám bez konzultace s veterinářem neměl ordinovat. Dále se také podávají speciální gely, které na sebe navazují toxiny proniklé do střeva, čímž se zabrání jejich dalšímu vstřebávání do těla.

 

Po otravě podávejte probiotka

Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater. Po otravě může zůstat také velmi citlivé trávení, často až doživotně. Pejsek pak musí být opatrný na své zažívání. „Dobré je přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a nebude obsahovat konzervanty a chemii. Velmi vhodné je také podávat probiotika, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily,“ doporučuje odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

 


Zdroj: Yoggies

Další články

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek