Pozor na klíšťata

S koncem zimy se musíme připravit na větší problémy s méně příjemnou součástí přírody, která občas žije v kožichu našich přátel.

V našich podmínkách je nejběžnější klíště obecné (Ixodes ricinus), ale setkáváme se zde také s pijákem lužním (Dermacentor reticulatus). Klíšťata mohou přenášet některé nebezpečné nemoci. O borelióze či klíšťové encefalitidě už slyšel téměř každý, ale objevují se i další nemoci, jako babezióza, ehrlichióza či anaplazmóza. Proto je důležité účinně psa proti klíšťatům chránit a nepodceňovat nebezpečí, které představují.

 

Důkladná prohlídka

Po příchodu z procházky je dobré psíka dobře prohlédnout, nepřisátá klíšťata z kožichu vyčesat pomocí hřebínku a ta přisátá šetrně odstranit. Nástrojů na vytahování klíšťat je na trhu celá řada, od různě upravených pinzet s plastovými zobáčky fungujícími na principu verzatilky, po různé háčky, kterými se klíště podebere. Je možné použít i elektrikářskou krokosvorku. Klíště se uchopí a opatrně vytáčí – je jedno, jestli po či proti směru hodinových ručiček. Na kousacím ústrojí totiž nemá žádný „závit“, jedná se o oboustranně symetrické háčky. Poté, co ho vytáhneme, zkontrolujeme, zda je celé, a postižené místo ošetříme. Nedoporučuje se snažit se předem klíště usmrtit pomocí krému či oleje – dosáhneme tak jedině toho, že klíště při dušení vypustí obsah svého trávicího ústrojí a zvýší se tím riziko přenosu onemocnění.

 

Vyberte vhodnou ochranu

Pokud chceme snížit riziko onemocnění lymskou boreliózou, je možné proti tomuto onemocnění psa naočkovat. Kromě očkování je důležité chránit psa také před napadením klíšťaty. Na trhu je celá řada preparátů, které brání klíšťatům naskákat do psího kožichu. Je pravda, že každý rok jsou klíšťata odolnější a to, co loni fungovalo, může být letos zcela neúčinné. Proto je vhodné vyzkoušet více preparátů a vybrat ten, který je pro nás nejvhodnější a nejvíce se nám osvědčí. Velmi oblíbené jsou tzv. spot-on přípravky, které se pomocí malé pipetky aplikují na kůži a kožich. Jejich působení proti klíšťatům trvá obvykle kolem jednoho měsíce. Komu se nechce každý měsíc dávat novou pipetu, ten ať zvolí raději obojek proti klíšťatům, jehož působnost je několik měsíců (u některých se udává okolo sedmi měsíců, což vydrží na celou klíštěcí sezónu). Obojky jsou také vhodnější pro psy, kteří se v létě rádi koupou, protože opakované koupání může snižovat účinnost spot-onu.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek