Pozor na klíšťata

Sezóna těchto nebezpečných parazitů už odstartovala, a tak je dobře potřeba ochránit nejen sebe, ale i své chlupaté kamarády. Také oni totiž mohou od klíšťat dostat vážné onemocnění.

Klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže. Je prokázána možnost přenosu až sto padesáti různých infekcí z klíšťat na teplokrevné tvory. Mezi nejčastěji přenášené nemoci patří například lymeská borrelióza (Borrelia burgdorferi), klíšťová encefalitida, takzvaná klíšťová obrna – při silném napadení klíšťaty může dojít vlivem produkovaného neurotoxinu k ovlivnění činnosti nervových buněk a následkem toho dojde nejprve k obrně zadních končetin, která může vyústit až do celkové obrny a zástavy dýchání. Dále jsou to hemobartonelóza (Hemobartonela felis), nemoc kočičího škrábnutí, ricketsióza (tzv. tibola) a další.

Jak zacházet s přisátým klíštětem

Po návratu z venku zkontrolujte svého mazlíčka a ihned mu odstraňte všechna klíšťata. Klíště před vyndáváním nenatírejte krémem, olejem ani lihem pro jeho usmrcení. Klíště pak ztrácí svou pevnost a snadněji se přetrhne. Zbytek klíštěte se pak velmi špatně odstraňuje. Při úhynu také klíště vypouští do svého hostitele velké množství infikovaných slin a s usmrcovadlem dochází k dalšímu vstřebávání infekce kůží. Klíště uchopte speciální pinzetkou nebo takzvaným elektrikářským krokodýlkem tak, abyste jej příliš nezmáčkli. K nákaze hostitele dochází při sání vypouštěním slin do rány a při odstraňování klíštěte jeho zmáčknutím vtlačením jeho obsahu do ranky. Proto je nutné při vyndávání klíštěte nepoškodit jeho napité tělo. Kývavým nebo točivým pohybem (je jedno v jaké směru) klíště vytáhněte. Zkontrolujte, zda je klíště celé. Místo, odkud bylo klíště odstraněno, je třeba potřít desinfekcí (líh, Jodisol, Betadine). Klíště nelikvidujte tím, že ho rozmáčknete, ale raději ho spalte nebo utopte.

 

 

 

Uložit

Uložit


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak správně pečovat o psí srst?

Jak správně pečovat o psí srst?

Péče o srst čtyřnohého mazlíčka není jen otázkou estetiky, ale ovlivňuje i jeho zdraví a pohodu. Přečtěte si, jak na psí koupání, jaký vybrat šampon a pomůcky na pročesávání srsti.

Celý článek

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek