Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Věnuje se výrobě originálního autorského porcelánu a svou tvorbou se už dvanáct let také živí, i když přiznává, že to není úplně jednoduché. K bělostnému porcelánu má Šárka Schmelzerová blízko snad i proto, že v kraji, který proslul jeho výrobou, vyrostla. Dílnu má ve Štědré u Žlutic na Karlovarsku.

Našla jste si k porcelánu cestu sama, nebo se mu věnoval i někdo z rodiny?

Přilákal mě k sobě sám. Nikdo další z mé rodiny se tomuto oboru nevěnoval. I když kdo ví, možná někdo z prapředků ano, protože jeden z významů základu mého jména „Schmelz“ znamená v němčině „glazura, tavenina“.

Čím vás porcelán okouzluje?

Svou čistotou, křehkostí, průsvitností. Je to nadčasový a ušlechtilý materiál, který má svá vlastní pravidla. Je to zábava i adrenalin.

Kdy jste zjistila, že by vás mohl provázet po celý život?

Blízko jsem k němu měla už v dospívání. Studovala jsem na Střední průmyslové škole keramické v Karlových Varech, v té době to byla jediná škola s výtvarným zaměřením v nejbližším okolí. Chtěla jsem si hlavně kreslit a malovat, ale nahlédla jsem i do tajů ručního vytváření porcelánu od A do Z a do porcelánové hmoty jsem se zamilovala na první pohled i dotek. Dále jsem pokračovala ve studiu na Fakultě užitého umění a designu UJEP v ateliéru Design keramiky. Tam jsem se naučila realizovat své vlastní tvary, vyrábět formy a celkově vytvořit design produktu od návrhu až po konečný výrobek, včetně jeho propagace.

 

Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

Jak složité bylo zařídit si vlastní dílnu s pecí?

To šlo tak nějak přirozeně. Po studiu na vysoké škole v roce 2008 mi porcelánová tvorba začala chybět. Najednou nebylo kde tvořit, kde vypalovat. Jednoho léta jsem se rozhodla, že si zařídím porcelánovou dílnu. V roce 2011 jsem si koupila vlastní keramickou pec a od té doby vyrábím porcelán ve své dílně. Porcelán je specifický v tom, že se pálí na velmi vysokou teplotu, tedy keramická pec musí mít speciální parametry pro výpal porcelánu. Existuje nízkopalný porcelán, který se pálí na 1250 °C, ten mohu pálit ve své elektrické peci. Poslední dobou využívám možnosti výpalu v nedaleké porcelánové manufaktuře, kde se pálí porcelán v plynových pecích na teplotu až 1400°C. Díky tomu je můj porcelán překrásně bílý.

Popište nám, prosím, svou dílnu. Co všechno ke své tvorbě potřebujete?

Královnou každé keramické či porcelánové dílny je pec. Dál určitě potřebuji sádrové formy, vlastně mnoho forem, protože tradiční způsob vytváření porcelánu je lití tekuté licí porcelánové hmoty do sádrových forem. V dílně mám i velký stůl, na kterém všechno vzniká. Pečlivě uskladněný materiál, sádru, porcelánovou hmotu, glazuru. Také keramické barvy, obtisky podle vlastních návrhů, ale i preparáty drahých kovů, například platinu a zlato. Nechybějí samozřejmě štětce, špachtle a různé běžné pomůcky pro keramiky.

A jaké dovednosti se vám, kromě šikovných rukou, při práci hodí?

Určitě se neobejdu bez trpělivosti a preciznosti. Také musím ve své dílně udržovat čistotu a pořádek. A pak je to schopnost trávit dlouhé hodiny, dny a týdny o samotě v dílně, což mi, jako velkému introvertovi, docela vyhovuje.

 

Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

Tvoříte vlastní originální výrobky. Začínáte vždy nákresem?

Ano, nejprve si musím výrobek navrhnout buď na papír, nebo pomocí 3D programu. Pak vyrobím model a formu, do které se nalívá licí porcelánová hmota. Ta na povrchu uvnitř formy vytvoří požadovanou tloušťku střepu, přebytečná hmota se pak z formy vylije. Poté se výrobek vyjme z formy a nechá usušit. Očistí se a dá do pece na první výpal, takzvaný přežah, na 950 °C, dále se naglazuje a vypálí na ostrý výpal na 1400 °C. Následuje dekorační výpal na 780 °C.

Která část tvůrčího procesu vás baví nejvíc?

Baví mě celý ten proces. Výroba porcelánu je zdlouhavá. Pokud bych se soustředila pouze na rychlé dosažení cíle, nemohla bych tuto práci vůbec vykonávat. Je to proces, meditace, sama se stávám tím procesem.

A která část je nejnapínavější?

Určitě otevírání pece, protože až do konečného výpalu nikdy nevím, jestli se výrobky povedou. Když se povedou, radost po otevření pece se násobí tolikrát, kolikrát jsem každý z výrobků obrátila v rukou.

 

Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

Jak složité je docílit stoprocentně hladkého povrchu?

Na porcelánu je vše vidět, takže vyrobit ručně čistě bílý hladký povrch bez jediné chybičky není vůbec jednoduché. Vyžaduje to čistotu při práci a velkou trpělivost.

Při své tvorbě zkoušíte, co vám porcelán dovolí. Kam až lze zajít?

Ráda zkouším především různé struktury a jemné povrchy, aby vynikla bělost a křehkost porcelánu. Také si ráda hraji s průsvitností porcelánu. Odlít a vyrobit lze téměř cokoli, jen je třeba vědět, jak na to. Porcelán se v peci smršťuje o 15 %, tedy model pro výrobu formy musí být vždy o 15% větší. Také dochází k deformacím při výpalu, protože porcelán má tvarovou paměť, a také se v peci za vysokého žáru stává jakoby „tekutým“. I s tím je třeba počítat.

 

Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

Tvoříte i limitované kolekce. O které výrobky je největší zájem?

Oblíbené jsou moje svícny, slánky „Por-štářky“ a „Peřinkové čajové sety pro dva“, které v sobě ukrývají kapku humoru, tvoří totiž zdánlivě měkký vzhled. Celkem s jistotou na trzích a výstavách vykouzlí úsměv na rtech kolemjdoucích. Pro mou tvorbu jsou také už typické elegantní porcelánové šperky z kolekce „Introvert“. Každý šperk je neopakovatelný originál, ukrývá v sobě svůj vlastní vnitřní svět. Jsou pro zasněné introvertky, jako jsem já.

Své výrobky si sama dekorujete. Co vás inspiruje?

Nejčastěji hledám a nalézám inspiraci v přírodě, na procházkách v okolí dílny. Žluticko je tak trochu zapomenutý kraj s krásnou divokou přírodou.

Vzniklo pod vašima rukama něco, co byste nikdy neprodala?

Mám doma několik neprodejních výrobků, ke kterým mám citový vztah, nebo se k nim vážou nějaké události. Například svůj úplně první výrobek z porcelánu nebo ručně malované unikátní porcelánové vázy ještě ze Střední keramické školy, které bych už dnes nedokázala znovu zopakovat. Čas od času si vyrobím něco čistě jen pro sebe, pro radost.

 

Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

A nosíte v hlavě nějaký výrobek, který jste ještě nerealizovala?

Takových je mnoho, například velké porcelánové hodiny ve spojení se dřevem. Pak existují v mých představách porcelánové plastiky a obrazy, které jen čekají na to, až spatří světlo světa.

Svou tvorbou si úspěšně živíte. Prodáváte i v zahraničí?

Prodávám do celého světa. Také jsem začala jezdit na prodejní výstavy do Německa. Příští rok v červnu například plánuji samostatnou prodejní výstavu v bavorském městě Hohenberg an der Eger.

Pro zájemce také děláte individuální kurzy. Co všechno je učíte?

Nabízím kompletní nahlédnutí pod pokličku tradiční ruční výroby porcelánu. Kurz zvládnou i úplní začátečníci, bez předchozí zkušenosti s keramikou. Pod mým vedením si vlastnoručně vyrobí porcelánový hrnek, misku, vázu, nebo třeba porcelánový šperk. V kurzu se také dozví vše, co budou potřebovat, pokud by se chtěli v budoucnu porcelánu věnovat.

 

Foto: Se svolením Šárky Schmelzerové


Text: Andrea Skalická, foto: Se svolením Šárky Schmelzerové

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek