Foto: Shutterstock

První pomoc při nachlazení? Tyhle bylinky vás postaví na nohy!

Kašel, rýma, horečka… Během zimy nás dovedou nemoci z nachlazení nepříjemně potrápit. Naštěstí můžeme sáhnout po čistě přírodních prostředcích, které přinášejí úlevu.

Lípa pro vypocení

Vypocení, které má za následek pokles teploty, pomůže vyvolat lípa velkolistá (Tilia platyphyllus) a lípa srdčitá (Tilia cordifolia). Jejich nasušené květy jsou osvědčeným řešení pro pocení, které je vhodné povzbudit u horečky a nachlazení. Pozor ale na zdroj květů – musí jít o domácí druhy lípy, nikoli o importované, které se v posledních desetiletích vysazují do parků i zahrad – jde o lípu evropskou, a hlavně lípu stříbrnou pocházející z Balkánu, kterou poznáte podle bíle plstnatého spodku listu. Ta se vysazuje proto, že lépe snáší suchý vzduch a exhalace. Kvete na přelomu jara a léta a najdete je růst prakticky po celém našem území, s výjimkou chladných horských oblastí.

 

Foto: Shutterstock

Angínovník dezinfikuje

Nápadná rostlina angínovník neboli tygří lilie s krásnými oranžovými, nepravidelně skvrnitými je ve své domovině vytrvalá rostlina je docela tolerantní a lze jej pěstovat jako venkovní i v květináči jako pokojovou. I když na zahradě vypadá kvetoucí angínovník velmi pohledně, vysazuje se pro své listy s obsahem velkého množství látek, jako jsou glykosidy a flavonoidy, které mají antibiotický a aseptický účinek. Pomáhají tedy i při vážnějších nebo silnějších infekcích, jako je počínající angina nebo podobné choroby, pomáhají i s účinným odhleněním dýchacích cest a celkovou dezinfekcí ústní dutiny.

Zajímavostí je i to, že působí jako lokální anestetikum, trochu omezí citlivost ústní sliznice. Použití už jednodušší ani být nemůže – malý, asi dvou centimetrový kousek listu se žvýká asi minutu a poté se vyplivne, chuť je palčivá. Napít se doporučuje až za půl hodiny, aby byl účinek léčby co nejvýraznější. Při nástupu infekce je vhodné kúru aplikovat maximálně šestkrát denně, při podzimní prevenci stačí jen jednou až dvakrát. Jde o velmi účinný způsob předcházení nemocem dýchací soustavy, která se ale nehodí pro menší děti ani těhotné ženy.

 

Foto: Shutterstock

Rýmovník je protizánětlivý

Pokojová rostlina zvaná rýmovník se správně jmenuje Plectranthus amboinicus, tedy molice citronová. Sice pochází z tropické Afriky, ale pěstuje se po celém světě nejen jako léčivka, ale uplatňuje se i v gastronomii. Oblibu a široké využívání prozrazují i lidové názvy, jako kubánské oregano, řecký eukalypt, či právě rýmovník. Zaujme nejen příjemnou vůní, ale má opravdu výrazné antibakteriální a celkově protizánětlivé účinky. Roste dost bujně, ale dá se dobře tvarovat, a tak se vejde téměř všude. Je velmi oblíbená nejen pro snadné pěstování, ale i jednoduchému používání.

To spočívá jen v odlomení listu, jeho rozemnutí a inhalování. Jde z ní připravit i účinný čaj nebo sirup, který pomůže zvlášť při léčení dětí, které by jinak ostrou vůni těžko snášely. Rýmovník se pěstuje jako rychle rostoucí pokojovka, hodí se i do zimních zahrad, lze jej i letnit. Zimu ale nepřežije, musí se uklidit na bezpečné místo. Její výhoda je i velmi snadné množení, stačí pouhé odlomení vrcholových řízků a jejich krátký pobyt ve sklenici s vodou. Tam pustí jemné kořínky a za dva tři týdny se už může sázet do lehčího substrátu. klasická hlinitá zahradní půda není příliš vhodná, zadržuje příliš vody a zvlášť v zimě mohou rostliny uhnít. Lépe mu vyhovuje polostín, letnění pod stromy je pro něj tedy ideální.

 

Foto: Shutterstock

Heřmánek proti bolesti

Domácí heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) má všestranný dopad na zdraví, více se používá zevně, zejména v dětské kosmetice, a to často v podobě koupelí. Rovněž čaj z něj připravený je výborným domácím léčivým prostředkem. Kromě hojivého účinku, který napravuje mírnou bolest v krku, pokažený žaludek i narušené zažívání, působí v něm obsažené éterické oleje a flavony jako mírné sedativum, zklidní, a tak napomůže dobrému usnutí, které je někdy při nemoci obtížné.


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek