Pohoda v Beskydech
Chalupu, do níž vás zveme, jsme objevili v části obce Hukvaldy, které se říká Horní Sklenov. Ještě před několika lety byla na tomto místě holá stráň. Proměnila se postupně v úžasný areál, do kterého míří lidé z blízka i daleka.
Návrat domů
Pozemek zdědila paní Tereza spolu s bratrem po dědovi. „Nikdy jsme jej nechtěli prodat a uvažovali jsme, co s ním. Manžel je golfista, tak jsme si řekli, že je škoda ten krásný terén nevyužít právě na golfové hřiště. Na zvlněných loukách tedy vzniklo devítijamkové hřiště a útulná klubovna. A před třemi lety roubenka,“ vypráví naše průvodkyně.
Tereza studovala školu s ekonomickým zaměřením, ale odmala ji lákala estetika a design. Absolvovala čtyřletý fotografický kurz u Jana Suchardy v Brně a pak dálkově kurz bytového a zahradního designu. Už téměř 15 let vedou s manželem ve Frýdku–Místku makléřskou firmu – a volný čas věnují svým koníčkům. Terezin zájem o design přerostl lety v profesi. Na zájem o práci si nemůže stěžovat. „Klienti jsou lidé na doporučení, kteří už mou práci znají,“ vysvětluje.
Pokud člověk soudí podle zařízení domku, kde s rodinou bydlí, je jasné, že Terezinou srdeční záležitostí je venkovský styl s nádechem koloniálu. Přiznává, že původně měla dům zařízený moderně. Ale lidé zrají a mění se. „Nám se rodina rozrostla o dvě děti. Snažíme se, aby pro ně byl domov základnou a útočištěm plným pohody.“
Rodinnou pohodou na vás dýchne i chalupa. Říkáte si asi, proč si ji Bartulcovi postavili pár kroků od svého bydliště. Vysvětlení je jednoduché. Počítali s tím, že si lidi přijedou zahrát golf třeba i na více dnů a nebudou mít kde přespat. „Přitom golfisti u nás bydlí minimálně. Nejpočetnější klientelou jsou rodiny s dětmi,“ usmívá se Tereza.
Černobílá chalupa s červenými obložkami oken a střechou s taškami Tagelit v barvě břidlice si sedí v mírném svahu nad silnicí. Vpravo vykukuje domek, v němž majitelé bydlí
Dát příležitost místním
Nejdřív chtěli majitelé objednat projekt na stavbu od jedné firmy z Černého Dolu. Nakonec se ale rozhodli dát příležitost místním. Oslovili pana Harabiše z Kopřivnice, který zvládl stavbu perfektně. Chalupa má půdorys 11 × 8 metrů, ale vypadá menší. Aby se dala dobře vytopit, rozhodli se majitelé pro sendvičové stěny s dřevěným obkladem v přední části. Vnitřní omítky a rozvody s elektrikou dělal Terezin bratr Martin, kterému pomáhal pan Rašík. Strávili tady skoro půl roku. Interiéry si majitelka navrhovala sama. A manžel? Ten se prý v době stavby perfektně zhostil úlohy nejdůležitější – a to byla starost o jejich dvě děti.
Úžasný příborník i další kuchyňské skřínky vyrobila nebo zrenovovala na míru firma Hager
Po travnatém pozemku ohrazeném plotem z bytelných půlkuláčů míříme ke stavení po kamenných cestách a šlapácích. V létě, když je v provozu koupací jezírko, běhají děti samozřejmě i po dobře udržovaném trávníku. Do chalupy, pro jejíž základy vyrovnal stavitel terén v mírném svahu, vstupujeme tradičně dveřmi v podélné stěně. Jsou vyrobeny ze tří vrstev dřeva, zvenku i zevnitř zdobené stromečkovým obkladem.
Pod dlažbou vstupní síně je podlahové topení, takže vás teplo obejme hned za dveřmi
Krásu lidi neničí
Hned v síni obdivujeme na podlaze staré půdovky. Je pod nimi podlahové topení, takže máte pocit tepla hned, když vstoupíte. Jinak jsou v přízemí i v patře krásné dubové podlahy, které dělal pan Němec z Frýdlantu nad Ostravicí. Tu a tam na nich leží světlé bavlněné koberce. Schodiště do patra vytvořil místní stolař pan Fajkus.
Brankou shora, od lesa, vidíme tři tradiční úly; včely se k nim sice neslétají, ale zahradu zdobí
V dětském pokoji se návštěvníci jistě cítí jako v pohádce. Vévodí mu žebřiňák, který se může stát jevištěm pro loutky a maňásky, ale i postýlkou pro malé spáče. V policích připomínajících tradiční skříně je na výběr spousta hraček. „Většinou jde o staré loutky a panenky, které objevujeme v bazarech při cestách,“ vysvětluje Tereza.
Malované skříně jsou většinou původní, perfektně restaurované
Stejně jako skříně a posezení v dětském pokoji je i ve světnici většina zařízení od firmy Hager z Frýdlantu nad Ostravicí. „Kuchyň dělali na míru, aby pasovala do zúženého prostoru, který navazuje na jídelnu. A také proto, aby se do skříněk mohly zabudovat myčka a lednička s mrazákem. Jsou to profíci! Vyrábějí nábytek podle starých typů a jemně upravují zestařovacími nátěry. Z jejich dílny jsou i dveře a stoly.“
Jedna ze dvou ložnic pro dva; celkem se v chalupě uloží deset až třináct lidí; vždy jen rodina nebo přátelé
Krásná kachlová kamna se zápecím, kde se jistě slastně odpočívá a spí, stavěl pan Šimeček z Opavy. Mají velký výkon, takže pomocí výměníku a teplovzdušných rozvodů s průduchy v horním patře vyhřívají celou chalupu. Když je mráz opravdu velký, přidá se k nim plynový kotel s teplovodním rozvodem do radiátorů. Ty jsou litinové, žebrové, moderní by se do těchto interiérů nehodily.
Stěny jsou vyzdobeny obrázky, ze starožitnictví a malých bazarů
Člověk nepřehlédne, že jemná šmolka na horní řadě kachlů kamen ladí nejen s kostičkou povlečení na peci, ale také s tónem nátěru dveří, a dokonce i se zdobením na lustru a na kuchyňském porcelánu. Prý se skutečně podle barvy kamen přesně míchal odstín dveří, pak Tereza poslala kachel do firmy vyrábějící lustry a do porcelánky…
V podkrovní koupelně jsou obkládačky s jemně modrými mašličkami a dlažba z topinek
„Náklady se nám v nájmech, které jsou nastaveny velmi vlídně, nemohou vrátit. Ale máme radost, že se u nás lidem líbí. Pobyt si tady užívají jako u babičky – i s mísou koláčů na uvítanou. Vnímají, že jsou v pěkném prostředí, a podle toho taky s věcmi zacházejí,“ chválí majitelka chalupy hosty.
Světnice s překládaným trámovým stropem a dřevěným obkladem je velmi útulná. Renovované a nové zestařované kusy nábytku k sobě dobře hodí
Nic nám tu nechybí
Hosté si mohou užívat nápaditě zařízené interiéry, k nimž kromě světnice patří ještě čtyři ložnice v patře, v obou podlažích koupelna a záchod a v přízemí sauna, ale i zahradu o rozloze 1 500 m2. Nechybí v ní koupací jezírko sloužící také jako ochlazovací nádrž pro saunu, venkovní posezení s krbem a ohništěm a ruské kuželky. Loni nechali Bartulcovi vybudovat také pískoviště a domeček na stromě.
Dekor na porcelánové nádobí byl vytvořen na zakázku, podle Terezina návrhu
„Chalupa sousedí přímo s lesem, nad nímž je golfové hřiště. Ti, kteří se u nás ubytují, si mohou se slevou zahrát golf, a ještě cestou domů nasbírat hříbky na smaženici,“ připomíná naše hostitelka. Žije s manželem a dětmi, devítiletou Mahulenou a pětiletým Maxem, v tomto půvabném venkovském prostředí velmi spokojeně. Když porovnává život na venkově například s Prahou, kde pár let bydlela, jednoznačně vítězí Hukvaldy.
Kachlová kamna vytápějí pomocí teplovzdušných rozvodů a výměníků s průduchy i horní patro
„Praha pro mě byla a je moc pomalá, tady stihneme třikrát víc věcí. Než v Praze někam dojedete, než přemístíte děti do kroužků a zpět… Tady máme všechno za humny. I kulturní vyžití. Od jara do podzimu Hukvaldy žijí kulturou. Nejznámější je festival Janáčkovy Hukvaldy, další akce probíhají na hradě i v přilehlé oboře, kde je amfiteátr. Loni tady koncertovali například Jarek Nohavica, Lucie Bílá, skupiny Kryštof a Jelen a další. Projeli jsme s manželem kus světa, ale tady je nám nejlíp.“
Prosklené dveře u odpočinkového zákoutí nabízí pěkný výhled do zahrady
Na golfu Bartulcovi provozují také letní kino, pořádají závod Prvomájovou hukvaldskou desítku, na podzim drakiádu a na začátku adventu Vánoční jarmark pro dobrou věc a se sousedkami založili klub nezávislých vesnických žen. Jak se to dá všechno stihnout? – ptám se. „Je to jednoduché. Motorem všech těchto akcí je fungující rodina včetně mých rodičů. Rádi se hýbeme. Hodně sportujeme, a ještě víc se užíváme při různých aktivitách než sezením u televize.“
Není divu, že na pobyt v roubence dlouho vzpomínají dospělí i děti
Účastníci Vánočního jarmarku pro dobrou věc se mohou i svést na starodávném kolotoči
Tereza s manželem Zbyškem, Mahulenkou a Maxem