Břehy jezírka mohou být ohraničeny i většími kameny či dřevinami
Plánujeme jezírko
Docela malá nádržka například ve formě do země zapuštěné vaničky se vejde i na dvorek, větší zahrada si zaslouží velkorysejší vodní plochu. Ale než takové jezírko začneme budovat, měli bychom se nad jeho umístěním, velikostí a podobou pořádně zamyslet.
Nejdůležitější je zvolit vhodnou polohu. Jezírko by mělo být blízko domu, abychom se z něj mohli těšit v létě na jeho břehu i kdykoliv v zimě, když se podíváme z okna do zahrady. Nakonec je to i praktické kvůli přívodu elektrického proudu, který budeme potřebovat na čerpání vody, osvětlení a třeba i vodotrysk.
Maličké jezírko působí dekorativně, a navíc se vejde do každé zahrady
Cesta k vodě
Blízko jezírka by měla vést cesta, abychom k vodní hladině mohli kdykoliv přijít. A ještě lepší je mít nedaleko vody odpočinkové plato, kam se vejde sestava zahradního nábytku.
Nejpřirozeněji bude jezírko působit v nejnižší části zahrady, nemělo by však ležet přímo pod stromy. Ty mohou škodit zespodu svými kořeny, které by mohly narušit fólii, a shora opadem listí. Ryby nesnášejí znečištění způsobené listím padajícím do vody. Ze stejného důvodu by voda v naší zahradě měla být dobře chráněna i před větrem.
Vybrat správné stanoviště není vůbec jednoduché! Zvláště když uvážíme, že jezírko by mělo být alespoň část dne osluněno. Nejenom proto, že se na slunci daří leknínům. V teplé vodě je dobře i rybám a na sluníčku u vody se bude líbit i nám!
Ledvina nebo čtverec?
Zahradní jezírko mívá obvykle protáhlý ledvinovitý tvar. Je na pohled zajímavější než ovál, ale není jediným řešením. Záleží na tom, jaký styl se právě k našemu domu a do naší zahrady bude hodit.
Jezírko může být takzvaně neformální – nepravidelné, nebo naopak mít tvar čistý, geometrický – to znamená čtverec, obdélník, ovál, kruh či dokonce trojúhelník.
K venkovské chalupě se bude více hodit jezírko vypadající jako rybníček s břehy zasypanými valouny či porostlými mokřadními a vodními rostlinami. Modernímu domu strohých linií bude slušet i voda jako podle pravítka. Její kraje nemusí mít na první pohled s přírodou nic společného. Ze všech stran může být hladký kámen, dlažba, beton, dřevo nebo prkna z dřevoplastu.
Ve velkém osluněném jezírku se bude dobře dařit i rybám
Zapuštěné či nad terénem
A tím plánování nekončí. Je ještě nutné rozhodnout, zda bude jezírko zapuštěné do země nebo vyvýšené nad terén či jen částečně zapuštěné. Zapuštěné připomíná přírodní rybníček, který i snáze přiláká volně žijící živočichy. Je však nebezpečné pro malé děti. Nadúrovňové je náročnější na stavbu, ale určitě bude dominantním bodem v zahradě.
Voda v pohybu
A ještě jedno rozhodnutí by mělo padnout ještě před výstavbou. Bude hladina jezírka klidná, nebo ji bude čeřit voda tekoucí? Ta může být přiváděna z potůčku, může prýštit z prameniště, může na hladinu padat ve formě kaskád či vodopádu, ale můžeme si dopřát i krásu vodotrysku. Tekoucí voda je prospěšná rybám i rostlinám, protože zvyšuje množství kyslíku ve vodě. Jen k tomu budeme potřebovat čerpadlo, které vodu uvede do pohybu.
Chyby voda rychle odhalí
Když máte promyšleno, jak by měly budoucí jezírko, rybníček, prameniště, vodopád a další vodní prvky v zahradě vypadat a kde budou umístěny, můžete začít s projektováním díla a jeho následnou realizací. Důležité je vše přesně vyměřit, důsledně používat kvalitní trvanlivé materiály a přesně se držet navrženého stavebního postupu. Voda je totiž nemilosrdná a odhalí každou chybu.