Rovných řádků dosáhnete s pomocí napnutého provázku.

Pěstujeme zeleninu – vyséváme

Vypěstovat si trochu vlastní zeleniny, která potěší nás i naši kuchyni po celou sezonu – to nemusí být nic těžkého. Stačí si vybrat ty správné druhy a odrůdy a potěšení z úrody na sebe nenechá čekat.

Výsevy pro předpěstování sadby

Proč to děláme: získáme tak konkrétní odrůdy plodové či košťálové zeleniny, bylinek nebo méně obvyklé druhy květin, které v květnu chybí v masové nabídce zahradnictví a zahradních center. Některé druhy zeleniny se pěstují jen z přímého výsevu, neděláme z nich sadbu (viz výsevy do volné půdy).
Jak si pomůžeme: Přečteme si na sáčku, zda je třeba semena vysévat na povrch půdy nebo ne. Není to jedno, některé druhy totiž klíčí jen na světle, jiné jen ve tmě. Substrát pro výsevy si koupíme, nebudeme ho míchat. Výborná náhrada klasického substrátu pro výsevy je perlit, který je sterilní a jeho použitím minimalizujeme padání klíčních rostlin, které mají za následek škodlivé mikroorganismy. Místo truhlíků můžeme použít sadbovače nebo rašelinové květináčky – tak se vyhneme pozdějšímu přepichování.

Jednoduché zásady: Pro malou zahrádku vždy potřebujeme vysadit na záhony nebo do květníku vždy jen několik rostlin od každého druhu. Je tedy zbytečné vysévat celé balení semínek. Raději se rozdělíme s kamarády nebo balíček po odsypání potřebného množství pečlivě uzavřeme a uložíme na suché tmavé místo.

Nezapomeňte si přečíst návod na sáčku.

 

Výsevy do volné půdy

Proč to děláme: Především tak ušetříme místo – variantu přímého výsevu využijí především ti, kdo mají málo místa na okenních parapetech nebo jsou okna špatně orientována (na jih, na sever) a potom by výsevy buď rychle přesychaly, anebo se vytahovaly za světlem. Je to výborná varianta také pro ty, kterým se okna obložená truhlíky a malými květináčky prostě nelíbí.

Jak si pomůžeme: Vyseté řádky chráníme před ptáky. Malou plochu ochráníme nějakým zvukovým plašičem, větší plochu ochrání větvičky naskládané přes sebe. Osetý záhon výborně ochrání i bílá netkaná textilie, která plochu chrání nejen před hladovými ptáky, ale i před mrazíky a studeným větrem. Při opatrném zacházení vám vydrží několik sezon. Zbytečně ji nestříháme, na menší záhon ji raději na kraji srolujeme nebo poskládáme.

Šablona pomůže dodržet vzdálenosti semen.

Jednoduché zásady: Rýhy pro výsev si uděláme třeba motyčkou podle napnutého provázku, na úzký záhonek nám stačí i lať nebo delší prkénko. Tím uděláme nejen brázdičku, kam semena vysejeme, ale s pomocníkem na protilehlé straně záhonu semena prkénkem zahrneme a přimáčkneme. Pro časný výsev přímo na záhon musíme vybrat správné druhy. Jsou to hlavně ředkvičky, hrášek, cibule, mrkev, petržel, špenát – tyto druhy se pouze vysévají na záhon. Můžeme sázet také česnek a cibuli ze sazečky. Zásadně nevyséváme na volný záhon rajčata, lilky, papriky a oba druhy celeru – sazenice si koupíme až před výsadbou v květnu. Z přímého výsevu lze pěstovat bez problémů fazolky, cukety, dýně a okurky nakládačky, ty ale vyséváme až v květnu.

 

Rovných řádků dosáhnete s pomocí napnutého provázku.


 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek