Pekáč nejen na husu

Podzim nabízí štědře své dary, a tak váš domov nejspíš voní po koláčích s jablky, hruškami či švestkami a samozřejmě i po mase. Na svatého Martina nesmí chybět husa. Máte na ni správný pekáč?

Pečení je zábavné, obzvláště když pokrmům dodá na chuti i na kvalitě živý oheň v kuchyňských kamnech nebo v peci. Ke zdárnému dílu potřebujeme ještě pořádný pekáč nebo velkou zapékací mísu. Ve výbavě by nám neměla chybět nádoba s poklicí, bez které by se třeba husa nebo kachnička dobře neupekly. Naše babičky o tom věděly své, proto doma nechyběl pořádný pekáč železňák nebo pekáč z litiny či keramiky. Moderní technologie přidaly k těmto tradičním materiálům další, které nám přípravu pokrmů ulehčí.

Hranatý keramický pekáč s víkem (Pyrex Wave)

Jak si správně vybrat

Při výběru pekáče musíme kromě jeho tvaru brát ohled i na použité materiály. Je jich bezpočet a patří k nim například litina, smalt, nerez, titan, silikon, teflon, měď, keramika, porcelán a sklo. Které se nám vyplatí nejvíce? To záleží na osobních zkušenostech, vkusu, na stylu vybavení interiéru, na troubě, v níž budeme péci, i na pokrmech, které v nich budeme připravovat.

Klasický je litinový pekáč se smaltovaným vnitřkem. Snadno se čistí, je výborně tepelně vodivý, odolný vůči mechanickému opotřebení a vypadá pěkně i po dlouhodobém používání. Jeho nevýhodou je, že je poměrně těžký a zvláště s velkým pekáčem s poklicí se pěkně nadřeme.

Ke klasice patří i smaltované nádoby. Jsou dobře tepelně vodivé a velmi snadné na údržbu. Do venkovských kuchyní se skvěle hodí také keramické pekáče v glazované i neglazované podobě (například nádobí typu římský hrnec) a nádoby z porcelánu. Snadno se udržují a jsou vhodné na pečení i na zapékání, servírování i na skladování hotových pokrmů.

Set nádob na zapékané pokrmy z kolekce Green Gate (Bella Rose)

Sklo, nerez, titan a spol.

Skleněné pekáče a misky z varného skla je možné využít na pečení, zapékání, ohřívání, ale i k servírování a skladování hotových jídel. Většinu skleněných nádob lze použít i do mikrovlnné trouby. Jejich hlavní výhodou je snadná údržba. Při pečení navíc dobře vidíme do nádoby.

Nerezové pekáče mají v kuchyni řadu využití: hodí se na zapékání, dušení i na vaření. Mají výbornou tepelnou vodivost, která zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla po celé ploše nádoby. Některé modely jsou vybaveny vkládacím roštem pro snadné pečení bez připálení. Rošt využijeme i na vaření v páře – stačí použít pekáč s poklopem.

Titanové nádobí vyniká hlavně svým tvrdým povrchem, díky němuž je vysoce odolné vůči mechanickému poškození. Proto v něm lze používat i kovové kuchyňské náčiní. Jeho další výhodou je snadná údržba. Nevýhodou je vyšší cena. Titanové nádoby využijeme také na vaření a dušení pokrmů na sporáku.

Pečicí forma z šedé litiny opatřené dvouvrstvým potravinářským smaltem (Smalt)

Nepřilnavé povrchy a silikon

Pekáče s nepřilnavým povrchem z teflonu zaručují pečení bez připalování. Není třeba tu používat tuk, proto je příprava pokrmů zdravá. Musíme dbát na to, aby nedošlo k poškození a odlupování teflonového povrchu, které může nastat při porušení ochranné vrstvy ostrými předměty.

Ještě lepší vlastnosti mají nádoby s keramickým povrchem. Ten je rovněž nepřilnavý, navíc je velmi odolný a nemusíme používat speciální nástroje pro manipulaci s pokrmy.

Oblíbeným materiálem je i silikon. Nádoby na pečení jsou nepřilnavé a skladné. Nemusejí se vymazávat tukem a vysypávat moukou, hotové pokrmy se z nich snadno vyklopí. Můžeme je dávat do mrazničky a umývat v myčce. Vyrábějí se i nádoby z krystalického polymeru. Jsou lehké, odolávají teplotě do 230 °C, maso netřeba podlévat a peče se ve vlastní šťávě.

Keramické pekáče a formy zdobené razítkovou metodou pod transparentní glazurou (Keramika Nola)

 


Text: stet; foto: Shuttestock a archiv firem

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek