Péče o trávník na sklonku léta

Aby trávník vypadal pěkně, je třeba se mu pravidelně věnovat, a to možná dokonce častěji než květinovým záhonům. Na co nezapomenout v září?

Zálivka a sečení

Pokračujte, jak jsme zvyklí. Ranní rosa a chladnější počasí se projeví na jeho lepší kondici, bude mít krásnou barvu. Pokud nemáte na trávníkové ploše instalovanou závlahu, oddychnete si, protože není třeba jej tak často zalévat jako v horkých letních dnech. Interval sečení trochu prodlužte, sečte zhruba po týdnu až deseti dnech.

Na podzim se interval sečení trávníku prodlužuje asi na deset dnů

Vertikutaci si rozmyslete

Jde o zásah poměrně náročný na technické vybavení i kondici rostlin, a tak zvažte, jestli je opravdu třeba se do něj pustit. Trávník po zásahu bude vypadat zcela jinak, rozhodně nebude pár týdnů okrasou zahrady. K vertikutaci ale přistupte v případě, když od posledního zásahu uběhl více než rok a v trávníku najdete silnou vrstvu travní plsti. Září je v tomto případě dobrý termín, tráva bude mít dost času se do zimy zregenerovat.

V tomto období můžete zarovnat okraje trávníku ostrým rýčem nebo speciálním kráječem

Zarovnávání krajů

Vypadá to jako zbytečnost, ale věřte, že je to pro bezchybný dojem opravdu důležité. Pokud nemáte zapuštěné plastové obrubníky, které trávník drží v těch správných mezích, použijte ostrý rýč. Nemusíte mít ani speciální rýček či kráječ na zarovnávání krajů. Vždy si ale práci připravte dopředu a pečlivě si pomocí provázků vymezte kraje. Držet tvar u oblouků vám pomůže vysypání trasy řezu pískem. Kraje upravujte vždy po sečení, drn s krátkou trávou se lépe přesekne.

V září není potřeba trávník tak často zalévat jako v horkých letních dnech. Občasná zálivka mu ale prospěje

Podzimní hnojení

V této době už „dojíždí“ účinnost i toho nejkvalitnějšího obalovaného hnojiva, které jste aplikovali v květnu. Na podzim se výrazně mění potřeby rostlin, a tak je třeba změnit i systém hnojení. Pro podzimní aplikaci si vybereme některý z „podzimní“ nebo „hnědé“ řady. Tato hnojiva obsahují ve srovnání s těmi určenými pro jarní aplikaci daleko méně dusíku, ale více draslíku, fosforu a síry. Tyto prvky podpoří vyzrávání rostlinných pletiv a lepší hospodaření s vodou. Jejich použitím také zvýšíte odolnost trávníku vůči plísni sněžné a dalším houbovým chorobám, které mohou trávník za sychravých zimních a hlavně předjarních měsíců napadnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek