Papričky – na talíř i pro parádu

V květinářstvích a zahradnictvích jsou běžně k dostání keříky malých dekorativních chilli papriček. Kupte si je a ozdobte si jimi třeba okno v kuchyni.

Drobné chilli papričky jsou velmi dekorativní, a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám dlouhé týdny. Při pěstování na okně jim nejčastěji hrozí to, že je jednoduše „ulijete“. To znamená, že kořeny postrádají vzduch, v půdě začne klesat pH, na kořenech přestává růst kořenové vlášení, které je zodpovědné za příjem vody a živin a i když rostliny doslova stojí ve vodě, shodí listy a uschnou. Papričky tedy zalévejte jen tehdy, pokud je kořenový bal vyschlý. Vodu, která po zalévání zůstane v misce, vždy po půl hodině od zálivky vylijte. Papričku, kterou si koupíte s nasazenými plody, už není třeba hnojit – plody už neporostou, rostlina už ani znovu nevykvete. Určitou dávku hnojiva obsahuje i substrát, ve kterém paprička roste, bývá použito hnojivo s postupným uvolňováním.

 

Vypěstujte si vlastní úrodu

Můžete si je samozřejmě vypěstovat i sami, v sortimentu semenářských firem jsou různé odrůdy s rozdílným stupněm pálivosti. Navzdory tomu, že jde o poměrně malé keříky, pěstují se zcela stejně jako klasické papriky, musejí se tedy vysévat už v předjaří. První plody dozrávají v srpnu. Jde o teplomilnou rostlinu, které vyhovuje teplé chráněné místo, výborně se tedy hodí pro pěstování na balkonech a terasách. Výhodou vlastních rostlin je také to, že přibližně víte, jak pálivou papričku pěstujete. Semenářské firmy totiž pálivost označují na obalu semen.

Jak na to

V první řadě je nutné si pořídit kvalitní osivo. Pro setí je ideální předjarní nebo jarní období – můžeme tedy začít už teď v únoru. Na výsev použijeme výsevní substrát, nebo můžeme použít i klasický pěstební substrát. Semínka nesejeme příliš hluboko. Ideální je použít k výsevu rašelinové tablety, protože se pak s rostlinkami snadno manipuluje a nehrozí jejich poškození při přepichování. Při klíčení je nutné dodržet teplotu kolem 25 °C a udržovat substrát nebo rašelinovou tabletu vlhkou. Po vyklíčení, když mají rostlinky první lístky, je můžeme přesadit do nádoby, kde je budeme pěstovat. V případě, že chilli papričky plánujeme pěstovat venku, umístíme rostliny ven, až když nehrozí riziko mrazíků nebo nízkých teplot. Během vegetace rostlince dopřejeme světlé teplé místo. Po pár měsících rostlinka rozkvete a začne nasazovat papričky, které průběžně dozrávají. Během sezóny nezapomínáme pravidelně přihnojovat a dopřát rostlince zálivku. Podobně jako rajčata nebo klasické papriky je chilli paprička náchylná na napadení molicemi, mšicemi, ale i roztoči, proto rostlinky pravidelně kontrolujeme a v případě výskytu včas použijeme vhodnou ochranu.


Proč tak pálí?

Pálivost chilli papriček způsobuje látka capsaicin. Tato látka dráždí  receptory bolesti v ústech, které jsou odpovědné za pocit pálení.  K měření pálivosti se používá tzv. Scovilleho stupnice, která je pojmenována po Wilburu L. Scovillem, americkém chemikovi, který v roce 1912 zveřejnil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček – Scovilleho organoleptický test.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek