Ovoce v květináči?

Víte, že některé ovocné stromy můžete úspěšně pěstovat i ve vhodné nádobě třeba na terase či balkoně? Pokud to chcete vyzkoušet, začtěte se do následujících řádků.

Na úvod shrňme několik zásad, na které se při plánování výsadby vyplatí myslet. Mezi ně patří správná volba kontejneru, substrátu, podnože i hnojiva a další důležité okolnosti.

 

Velký kontejner

Vždy vybereme kontejner větší velikosti. Objem 100 – 120 litrů vypadá pro menší stromek trochu nadměrný, ale musíme si uvědomit, že stromky nebudeme přesazovat a v kontejneru porostou řadu let. Tak velký objem půdy, který je do kontejneru nasypaný, se už nebude v létě snadno přehřívat, a tudíž už nezáleží tolik na barvě kontejneru, ale světlá barva bude vždy vhodnější.

 

Kvalitní substrát

Pro pěstování ovoce v nádobách je na místě využít speciální kvalitní substrát. Lze také velmi úspěšně využít typ substrátu s mykorhizními houbami, které pomohou kořenům pěstovaných dřevin využít maximum dodaných živin. Kořenům vysazených stromků tak vyrovnáme nevýhodu omezeného prostoru.

 

 

Vhodná podnož

Velmi pečlivě vybíráme podnož, na které bude stromek naroubován. Ve volné půdě si stromek může trochu „pomoci“ a případná nevhodná volba podnože nedopadne vlastně nijak špatně, ale stromek vysazený v kontejneru žádnou regulační schopnost nemá. Vybíráme vždy podnože velmi slabě rostoucí nebo zákrsky, na takových podnožích stromky začnou velmi brzy plodit.

 

 

Hnojení a zálivka

Platí to samé jako v předchozím bodě. To, co stromku nedodáme v podobě kvalitního substrátu a hnojení, prostě nemá, protože si živiny nemůže obstarat z hlubších vrstev půdy. Hnojíme však až druhým nebo třetím rokem, tehdy se už začíná substrát vyčerpávat. Hlavní dávka hnojiva by měla být načasována na dobu po odkvětu, kdy se začínají tvořit plody. Pro zálivku platí, že zaléváme větší dávkou vody v delším časovém intervalu. Kapková závlaha je v tomto případě zbytečná.

 

 

Zimní ochrana

Je vždy nutná, třebaže je pěstovaný druh ovoce v našich podmínkách bezpečně zimovzdorný. Zaměříme se pouze na ochranu kořenů. Kontejner obalíme bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo několika vrstvami netkané textilie. Kořeny chráníme před namrznutím také shora – slámou nebo chvojím.

 

 

Vhodné umístění

Musíme myslet na to, že kontejner naplněný půdou má značnou váhu, proto ho vždy stavíme k nosné zdi, nikdy na okraj balkonu. Manipulace je velmi obtížná, proto si na balkoně místo pro stromek v nádobě pečlivě vybereme předem – neměl by překážet otvírání dveří, připojení hadice na zalévání nebo případně elektrické zásuvce.

 


Text: red; foto: archiv

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek