Ovoce a zelenina u pergoly

Plánujete na zahradě postavit pergolu? Místo vistárie nebo pnoucích růží si u ní můžete zasadit něco, co bude také pěkně vypadat, a navíc z toho budete mít i užitek.

Kromě poměrně oblíbené vinné révy lze v našich podmínkách u pergol pěstovat také mnoho dalších ovocných či zeleninových druhů, trvalých i jednoletých. S některými vás seznámíme.

Schizandra

Je to keřovitá pomalu rostoucí liána, která se pne až do výšky 15 metrů. Potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Má nevýrazné bílé květy vonící po citronu a hroznovitá souplodí, která jsou tvořena až 40 bobulemi jasně červené barvy. Léčivé účinky této rostliny se často přirovnávají k ženšenu, říká se jí také elixír mládí. Dodává tělu energii, pomáhá proti únavě, posiluje imunitu a kromě jiného má také velice pozitivní vliv na obnovení poškozené jaterní tkáně.

Lufa

Tato jednoletá rostlina rychle vytváří až několik metrů dlouhé výhony. Semena vyséváme v dubnu do propustného substrátu a předpěstované sazeničky sázíme ven až v květnu, protože jsou citlivé na mráz. Potřebuje slunné stanoviště, půdu s dostatkem humusu, pravidelnou zálivku a přihnojení zhruba jednou týdně. Její plody jsou podlouhlé žebrované tykve, mohou v optimálních podmínkách dosáhnout až metrové délky. Mladé plody můžeme jíst, ze zralých se získávají čistě přírodní mycí žínky.

Lagenarie

Někdy se jí říká indická okurka. Je to statná popínavá jednoletá rostlina z čeledi tykvovitých, která doroste do výšky kolem 10 metrů. Vyséváme a sázíme ji stejně jako lufu. Potřebuje slunečné stanoviště a humózní zeminu. Mladé plody se využívají k přípravě jídel. Plně dozrálé plody jsou na povrchu tvrdé a používají se jako dekorace. V zemích jejich původu se velké plody suší a vyrábějí se z nich nádoby a dokonce i hudební nástroje.

Kiwi

O toto ovoce je stále větší zájem, ale zahrádkáři mají z jeho pěstování trochu obavy.
Kiwi je vlastně marketingové označení, rostlina se správně jmenuje aktinidie. Všeobecně lze říci, že aktinidie lze pěstovat všude tam, kde se daří vinné révě. Na pultech našich prodejen se většinou objevují plody velkoplodých druhů aktinidií Actinidia deliciosa a A. chinensis. Oba tyto druhy je možné pěstovat také u nás, ale daleko vhodnější pro naše podmínky jsou drobnoplodé druhy, které bez újmy přežijí i teploty –25 až –30 °C! Jejich hlavními výhodami proti velkoplodým odrůdám jsou nenáročnost, velká a stabilní úroda, často mnohem vyšší obsah vitaminu C a už zmiňovaná mrazuvzdornost.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek