
Oman pravý
Kořeny omanu obsahují škrobovitou látkou nazývanou inulin. Díky tomu se s oblibou kořen kanduje a používá jako cukroví. Římané ho jedli už ve starověku – pro lepší trávení a dobrou náladu. Ve středověku pro změnu vypozorovali, že kandovaný kořen omanu zmírňuje astma a provoní dech. V Číně vysazovali oman s velkými listy pod okny učenců, aby mohli naslouchat zvukům deště dopadajícího na listy.
Vytrvalá bylina vysoká 150–200 cm s velkými, až 45 cm dlouhými zašpičatělými listy. Má tlustý hlízovitý oddenek s krémovou jedlou dření chutnající po banánech.

Pěstování:
Má ráda slunečná místa s vlhkou úrodnou půdou. Na jaře vysejte nebo na podzim rozdělte trsy. Nehodí se pro pěstování v bytě.
Užívané části:
Kořeny, semena, korunní lístky.
Sklizeň:
Dvouleté či tříleté kořeny dobývejte na podzim – v říjnu a listopadu během dne. Omyjte je, velké rozřežte a dejte sušit.Konzervace:
Kořeny se suší a proslazují, semena a korunní lístky se suší.
Pro ozdobu:
Odkvetlá květenství a květní lůžka se uplatňují v suchých vazbách.
Pro léčení:
Uvolňuje zahleněné dýchací cesty, má antibakteriální a močopudný účinek, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje metabolismus (urychluje látkovou výměnu), zklidňuje vyrážky, hojí rány, výborný jako kloktadlo při zánětech v krku. Používá se i při bolestivé menstruaci.
V kosmetice:
Vývar z kořene se používá jako lék na akné.
Jak využít oman
Vyrobte si z něj kandovanou pochoutku, voňavé víno nebo léčivý čaj.
Omanové víno
V 1 litru dobrého bílého vína nechte tři dny luhovat směs z 30 g nakrájeného omanového kořene a 15 g pomerančové kůry. Poté výluh sceďte a nápoj je hotový.
Čaj proti pálení žáhy
2 lžičky sušeného kořene povařte 2 minuty ve 250 ml vody a nechte 10 minut luhovat. Užívejte podle potřeby.

Kandovaný kořen omanu
250 g čerstvého kořene, 250 ml vody, 250 g cukru
Čerstvý kořen omanu očistěte, nakrájejte na plátky (asi 4 mm silné) a dejte do vody povařit na 20 minut. Pak přidejte cukr, nechte přejít varem, odstavte a nechte 24 hodin stát. Druhý den opět 20 minut vařte, odstavte a nechte opět 24 hodin v nálevu. Třetí den znovu 20 minut povařte, pak sceďte a nechte dobře okapat. Rozložte na mřížce a nechte uschnout.
Tinktura proti kašli
50g kořene omanu, 40 g pomerančové kůry, 30 g natě zeměžluči, 20 g natě pelyňku pravého
Byliny zalijte alkoholem (pálenkou) a nechte 3 týdny luhovat. Po scezení užívejte 15 kapek třikrát denně při nechutenství, kašli či zánětech průdušek.