Obrubníky a palisády

Svahové sloupky, obrubníky a palisády patří k prvkům, které se dobře uplatní nejen jako okraje teras, schodů a chodníčků, ale také v zahradní architektuře.

Najdeme je téměř u všech výrobců dlažebních programů, ale také v kamenictvích. Palisády mohou mít okrouhlý nebo hranatý tvar, hodí se například ke stavbě schodů, kde je ukládáme do maltového lože, nebo jen volně zapuštěné do zeminy třeba jako okraje zvýšených záhonů.

Dobře zvolené obrubníky usnadňují údržbu trávníku i záhonů

Oblíbený beton

Ve svažité zahradě, nebo naopak pokud chceme rovinu upravit na výškové členitou plochu, použijeme vyšší betonové palisády či svahové sloupky. Potřebujeme-li tyto prvky ke zpevnění svahů, musíme je upevnit do betonového základu. Ten navíc vyžaduje ještě podkladovou filtrační vrstvu z dobře upěchovaného štěrku. Doporučená výška je kolem 15 centimetrů a zápustná hloubka sloupků a palisád činí podle typu půdy asi jednu třetinu z jejich celkové výšky. Oblíbená betonová prkna, schody a palisády lze v zahradě použít na schody, chodníčky a jejich obruby nebo jako lemy kolem vegetace. Všechny tyto doplňky zpříjemní bydlení na zahradě, ale hlavně její údržbu.

Schody jsou složeny z betonových dílců s dekorem Smrk Linie dřeva. Ty jsou použity i pro upevnění schodiště do svahu (Diton)

Dřevěné obrubníky

Mívají nejčastěji podobu dřevěných půlených kuláčků nebo palisád různé výšky. Na životnost těchto obrubníků má velkou roli druh zvoleného dřeva a jeho impregnace. Výhodou je možnost výběru odstínu moření, který bude nejlépe ladit do vaší zahrady. Přírodní materiál zvlášť sluší zahradám ve venkovském stylu, není problém s jeho tvarováním i do křivek. Méně praktický je tento druh zakončení záhonů při sekání trávníku. Po sekačce je třeba ručně dostříhat okraje.

Bloky mohou v rovině vytvořit výškové členění. Betonové dílce jsou v provedení Dub světlý (Diton)

Rustikální proutí

Velmi atraktivně vypadají obruby záhonů z vrbového proutí. Musíte však počítat s velmi krátkou životností. Navíc nebrání prorůstání trávníku do záhonů a neumožňuje snadné dosekávání sekačkou až do krajů. Velmi elegantně však působí u bylinkových zahrádek, kterým dodává rustikální půvab.

Můžete je použít i k olemování květinových rabat

Plastový nebo neviditelný?

Plastové obrubníky mají různé podoby a většinou se velmi snadno instalují. Asi nejlevněji vycházejí tenké plastové obrubníky s krátkou životností. Nebo můžete zvolit různě vysoké a tvarované výlisky či naopak nízkou skládačku. Při výběru plastového obrubníku se zajímejte, zda je použitý materiál stabilizovaný proti účinkům UV záření. Výhodou je širší nabídka barev a snadná možnost tvarování i podél zakřivených ploch.
Trochu pracnější je pokládka neviditelného obrubníku. Pro jeho položení je třeba připravit 6 cm hluboký žlab. Konstrukce se do půdy ukotvuje pomocí hřebů, po nastřižení dílů jej můžete snadno tvarovat podle potřeby. I tento druh obrubníku vám usnadní sekání trávníku až do krajů.

Plastový pás neviditelného obrubníku lze libovolně tvarovat do oblouku, snadno jím tak oddělíte záhon od trávníku či cesty (NAKA – inter)

 

Tvarované betonové dílce z pohledového hladkého betonu slouží k vytváření mimoúrovňových rovin v zahradách (Presbeton)

 

Nízká palisáda Rondela ukončuje svah zpevněný tvarovkami Largo (Best)

 

Obruby záhonů z vrbového proutí vypadají velmi atraktivně a pomáhají dotvářet styl venkovské zahrady

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek